Kaitlin Klimmer trener za spavanje beba i mališana bez stresa objašnjava u svojoj objavi na društvenim mrežama, kako spavaju deca u Austriji, gde živi sa svojom porodicom.

“Verovali ili ne, neke porodice su čak odlučile da ne greju svoje spavaće sobe zimi u Austriji!

Ne idemo tako daleko, ali dobro je dokumentovano da je hladnoća bolja za san.”

U austrijskim porodicama, uvrežena je praksa da se spavaće i dečije sobe, dobro rashlade tako što se grejanje isključi a prozori širom otvore, dok se temperature ne spusti maksimalno. Ovaj običaj nazivaju “luften”. U krevete se stavljaju termofori ili boce sa toplom vodom, dok se deca spreme za spavanje, tako da kreveti budu topli, a vazduh u sobi potpuno hladan.

Kaitlin zatim dodaje:

“Istraživanja su pokazala da se osnovna temperatura tela prirodno smanjuje kao deo pripreme tela za san, a niže temperature okoline mogu podržati ovaj proces.

Hladnije temperature okoline (od 15 do 17 stepeni Celzijusa) povezane su sa poboljšanim kvalitetom sna i boljom regulacijom unutrašnje temperature tela tokom sna.

Druga studija je otkrila da hladnije sobne temperature pomažu u poboljšanju kvaliteta sna i smanjenju vremena potrebnog učesnicima da zaspu.

I neverovatno, viša osnovna telesna temperatura je povezana sa – smanjenjem – restorativnog sporotalasnog sna i subjektivnog kvaliteta sna.

Očigledno je da su svi jedinstveni i neki ljudi ne mogu dobro da spavaju u hladnoj prostoriji (naročito ako ih njihove pidžame ili ćebad ne zagrevaju). Ali ako je zima tamo gde ste, ovo je prilično niskorizična promena koju treba isprobati, samo da vidite da li utiče na san vašeg mališana ili ne!”

Kako spavaju deca u Austriji TikTok/ kaitlinklimmer

 (Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Novogodišnji ukras od mandarina TikTok/sibster_made