Juče se u plaži u Haniotiju u Grčkoj dogodila prava drama kada je vetar dvogodišnjeg dečaka iz Srbije odneo više od dva kilometra od obale dok je bio na gumenom čamcu, kako se navodi na Fejsbuk grupi "Nikana". Nekoliko ljudi, uključujući i roditelje dečaka plivali su kako bi spasili dete, ali ono se sve više usled jakog vetra udaljavalo od obale. U jednom trenutku videla se samo tačka u daljini, a nakon 30 minuta agonije, čovek na skuteru je došao do deteta i spasio ga. Dečak je živ i zdrav vraćen roditeljima.

Slična situacija dogodila se i pre par godina u Grčkoj kada je morska struja devojčicu u gumi sa oblikom jednoroga odnela kilometrima daleko od obale, a spasila je poada trajekta. Video snimak spasavanja devojčice i dalje kruži društvenim mrežama, a stručnjaci apeluju da roditelji treba da drže dete blizu sebe dok pluta u gumi, jer morska struja može da ih odnose i bezbednost deteta može da bude ugrožena.

Zato je na plaži važno držati se "pravila 30 sekundi" koje je osmislio ruski stručnjak, osnivač projekta "Bezbedno detinjstvo", Dmitrij Orlov. On ističe da kada je dete u blizini vode, ako roditelj nije direktno do njega, treba da postupa na sledeći način:

  • Roditelj, odnosno odrasla osoba koja čuva dete, mora da se postavi tako da može da bude blizu njega u roku od 30 sekundi.
  • Roditelj, odnosno odrasla osoba koja čuva dete, treba da pogleda dete najmanje jednom u 30 sekundi.

Ukoliko dođe do davljenja, svaka sekunda je važna. Ako roditelj (odnosno odrasla osoba koja ga čuva) dopliva do deteta kasnije od 30 sekundi nakon što je počelo da se davi, neće imati vremena da ga na vreme izvuče iz vode da se uradi neophodna kardiopulmonalna reanimacija.

Izvor: Yumama