Masnoća nakupljena na rerni, prljavoj sudoperi, neurednom frižideru i svim uglovima za koje inače nemamo vremena da čistimo, kad-tad počnu da nam smetaju i jednostavno moramo oobratiti pažnju. Čišćenje kuhinje može trajati satima ako želimo da uradimo sve što treba, pa je svaki trik za brže obavljen posao dobrodošao.

Svakodnevni užurbani ritam ne ostavlja nam previše vremena da bismo, primera radi, nakon svakog kuvanja detaljnije čistili, pa je zgodno s vremena na vreme zasukati rukave i oprati sve one delove kuhinje koji su zapušteni.

Šporet

Sklonite plinski gorionik i ako je jako prljav, napravite pastu od malo soli, sode bikarbone i vode, pa nanesite i pustite da odstoji kratko pre ribanja. Kada sklonite poklopce gorionika, ostaće mala udubljenja u kojima se takođe skuplja prljavština, baš kao i oko dugmeta za paljenje i regulaciju jačine vatre. Te ćete delove najbolje očistiti štapićima za čišćenje uha. Umočite ih u sirće i prebrišite unutrašnjost ispod poklopca gorionika, ali i oko dugmeta za paljenje vatre.

Gornji elementi

Kod kuvanja i stvaranja pare gornji elementi se prljaju više od onih dole, naročito njihovo dno. Ako se malo sagnete i bolje pogledate, videćete prljavštinu, posebno u blizini šporeta. Sitne masnoće najbolje ćete rastopiti sirćetom i sunđerom koji ima grubu površinu. Posle sve prebrišite vlažnom krpom.

Fuge na pločicama

Kod čišćenja pločica nema drugog rešenja nego dobro stisnuti i ribati, posebno u blizini šporeta, jer tamo su uvek najprljavije. Fuge su mnogima prava noćna mora. Napravite rastvor od 3/4 šoljice hidrogen-peroksida i pola šoljice sode bikarbone, pa uz četkicu za zube vratite fugama stari sjaj.

Frižider

Prvo izbacite sve namirnice s dotrajalim rokom trajanja, kao i ostatke hrane. Toplom vodom i pamučnom krpom prebrišite unutrašnjost, pa spoljna vrata frižidera. Vratite namirnice. U zavisnosti od nakupljenih mrvica i mrlja, možda ćete biti pre gotovi ako, primera radi, posude za voće i povrće izvadite iz frižidera, operete u sudoperi i ostavite da se osuši.

Sudopera, slavina i radne površine

Napravite rastvor od sirćeta i vode, nanesite na radne površine i detaljno prebrišite sve do sudopere i slavine. Soda bikarbona je poput abrazivnog sredstva za nakupljenu prljavštinu. Isperite i prebrišite vlažnom, pa suvom pamučnom krpom. Najboje je da sudoperu ostavite za kraj, jer ćete koristiti vodu tokom čišćenja.

Detaljno čišćenje sudopere potrebno je barem jednom nedeljno, jer u njemu perete sirovo meso i razne namirnice, ali i posuđe, što se na kraju skuplja u odvodu. Samu sudoperu ćete lako oprati klasičnim sredstvima ili onim prirodnim poput sirćeta, sode bikarbone i limuna. Odvod je najbolje pročistiti kombinacijom sode bikarbone i sirćeta. Sipajte sodu bikarbonu, pa dolijte sirće i pustite da se peni. Možete to i ponoviti, a zatim zaliti vrućom vodom. Na kraju dečijom četkicom za zube izribajte unutrašnjost.

Zapratite nas i na instagramu!