Kavez

Zečevima je neophodna sloboda i to je jedna od najvažnijih činjenica koje morate znati pre nego što udomite jednog krznenog drugara. Međutim, oni vole i društvo!

Zato imajte na umu da on ne sme neprestano biti u kavezu - neophodan je na početku, dok se još navikava na vršenje fizioloških potreba na pesku.

Pesak

Kada se zec navikne na posip, kutije s peskom bi trebalo rasporediti po sobi, a tek onda ga da trčkara naokolo. Pesak se mora menjati redovno, jer zečji urin ima jak i neprijatan miris koji može da se eliminiše samo sterilisanjem.

Igra

Zeke vole da budu okružene ljudima ili drugim zečevima, ali ima i trenutaka kada žele da se osame. Ukoliko želi da se igra i mazi, sam će to staviti detetu ili odrasloj osobi do znanja.

Takođe, ne smete zaboraviti da, ako je predugo ostavljen bez kontakta s ljudima, zec pati, zbog čega može i da ugine.

Nošenje

Zeke uživaju u maženju i igranju, ali je mali broj zečeva koji vole da se nosi. Zbog toga se ne preporučuje da zec postane član porodice s malom decom, koja još uvek ne znaju da kontrolišu stisak. Naime, ukoliko se oseti ugroženim, ova životnja se brani zubićima.

Moguće povrede

Zečevi vole da grickaju, iako se i to umanjuje sterilizacijom. Ukoliko ne želite se odlučite za ovaj drastičan korak, trebalo bi bilo obezbediti prostor u kom ljubimac trčkara kako ne bi pregrizao kabl.

Dakle, kablove sklonite kako god je to moguće, a korisno bi bilo i obezbediti zecu dovoljno igračaka za grickanje kako ne bi oštrio zube na nameštaju i tepisima.

Ishrana

Zečevi koji se hrane samo granulama pretežno su gojazni i ne dobijaju hranljive materije koje su im neophodne. Najzastupljenije namirnice u ishrani zeca bi trebalo da budu presno povrće i seno jer su mu neophodna vlakna.

U zavisnosti od toga koliko je zec krupan, dajte mu 2-4 šolje svežeg raznovrsnog povrća. Voće će odlično poslužiti kao poslastica ili nagrada, i to samo u količini od 1-2 kašike dnevno.