Mališan uzrasta od tri do pet godina veoma dobro zna da uživa u boravku kraj mora, reke, jezera ili bazena. I ima želju da svaki minut iskoristi! Ali, ako ne zna način kako da to uradi, vi ste tu da mu pomognete.

1. Daska za plivanje

Plivanje je osnovna letnja zabava, a u uzrastu od tri do pet i više godina, najvažniji rekvizit za savladavanje osnova plivanja je daska. Nije zanimljiva koliko pojas ili mišići, ali je dragocenija. U tom uzrastu, deca već dobro znaju da zabušavaju. Ali, ako želite da vaše dete ovog leta propliva a ne samo da se brčka, zaboravite na rekvizite koji se naduvavaju. Upotreba daske u vodi jednostavno «tera» dete da koristi ruke i noge, i tako bude aktivno u vodi.

U početku, dete treba ručicama da drži dasku ispred sebe, koristeći noge za pokretanje. Zatim povremeno kvasi lice u tom položaju, potapajući ga u vodu, a ruke su ispružene napred, zajedno sa daskom. Rad ruku se usavršava tako što se daska stavlja između nogu, u uspravan položaj. I, na kraju, daska se koristi jednom rukom, a drugom dete pliva.

Zašto je to važno? Postavljajući jednu ili obe ruke ili noge u nepomičan položaj, dakle blokirajući ga i istovremeno praveći daskom potporu da nema potapanja, a koristeći slobodne udove za plivanje, detetu je lakše da se koncentriše na rad samo slobodnih udova, da pravilnije izvodi pokrete i jača taj jedan deo tela. Zašto je potrebno da jača samo, recimo, levu ruku? Deca u tom uzrastu počinju da definišu prioritetnu stranu tela (iako do potpune definicije dolazi kasnije, od šest do osam godina), a određene navike - poput igranja na kompjuteru, gledanja TV-a, crtanja, slobodne igre na otvorenom... mogu da dovedu do češćeg korišćenja jedne strane. Svako od nas više krivi glavu na jednu stranu, na jednoj strani spava, okreće se, jedna noga mu je jača. Kako je uloga sporta, između ostalog, ravnomeran razvoj tela, a pliva se u liniji, dakle pravo, rad jednom rukom dok drugom drži dasku - ujednačava mišiće i uspostavlja ravnotežu.

2. Leđno plivanje

U ovom uzrastu, deca mogu da nauče razliku između plivanja u slanoj i slatkoj vodi. U moru je lakše plivati, pa ako dete nečemu naučite na moru, ne očekujte da isto tako pliva i u reci ili bazenu. Ako osnove savlada u slatkoj vodi, u slanoj će u početku biti zbunjeno. Slana morska voda je idealna za učenje leđne tehnike. Morate pokazati detetu kako na leđima, nepomično, da pluta na površini. Pri prvim pokušajima, držite ruke ispod deteta, jednu obavezno ispod vrata. Da bi razbilo strah kako će da potone, ležanju na leđima u vodi treba pristupiti kao igri. Kasnije, dete može ležeći u vodi na leđima pravih ruku da drži dasku iznad glave i pliva koristeći noge. Kada to savlada, daska se sklanja, i dete uči rad ruku pri leđnom plivanju. Zbog nemogućnosti da vidi da li će da udari u nekog ili nešto, morate da budete pored deteta, ili vrlo blizu njega.

3. Pravilno disanje

U ovom uzrastu, dete lako savlada i pravilno disanje, a mlađa su sklona da iz sve snage stisnu usne, bez prethodnog udisaja. Nauče da udahnu vazduh koji će da izdahnu u vodi - polako, na usta, što će im dobro doći za razvoj pluća, ali i za pravilno disanje prilikom sportskih aktivnosti kasnije, bilo u vodi ili van nje. Pravilno disanje je važno za vodene sportove jer u ronjenju, pa i sinhronom plivanju, dete dosta vremena provodi pod vodom! Dobar udisaj sprečava brzo zamaranje, a ako dete oseća da mu sve to ne prija i oseća se loše, dobro je proveriti krvnu sliku. Kod anemične dece - «vodeno, sportsko» disanje ponekad dovodi do blage nesvestice i ubrzanog rada srca.

4. Mini vaterpolo

Deca od tri do pet godina su spremna i za mini vaterpolo, u dubini na kojoj im je voda do struka, ili malo više iznad struka. Mališan može da hvata i baca loptu, šutira na zamišljeni gol. Razdaljina između igrača se polako povećava. Ako lopta padne između igrača, možete se takmičiti «trčanjem» kroz vodu ko će prvi da stigne do lopte! Inače, obavezni su kačket ili šeširić i naneta krema za sunčanje, a dodbrodošla je i majica kratkih rukava. Roditelji mogu da se «žrtvuju» tako što će da budu okrenuti licem ka suncu, da bi mu dete bilo okrenuto leđima. Za odbojku u vodi je još rano, mada ima dece koja lako nauče da vraćaju loptu.

U nekim morskim letovalištima poslednjih godina vlada moda igre reketima od drveta sa lopticama raznih oblika. Ručicama mališana, ma koliko ostali oblici bili zanimljivi i originalni, najviše odgovaruju plastični i lakši reketi, u kompletu sa manjim gumenim lopticama. Ali, ni tada ne očekujte previše. Kao kod vaterpola, neka rastojanje između igrača prvo bude malo, a dete leđima okrenuto suncu. Možete da se igrate i u hladu.PageBreak

5. Oprezno sa starijom decom

Mlađa deca zahtevaju neprekidnu pažnju i prisustvo roditelja. U ovom uzrastu mogu da se igraju u vodi i sa starijim drugarima, ili braćom i sestrama. Ali, samo veoma blizu vas. Starije dete ne može mlađe da uči da pliva, roni, potapa se. Mogu da se igraju loptom, i to laganom, mogu da skupljaju školjke i kamenčiće, ali ih ne mogu tražiti kraj stena i dokova. Mogu da razmenjuju maske, ali ne i disaljke. I, svi zajedno, ako je gužva na plaži, moraju da se udalje od snažnih mladića koji se u vodi igraju loptom, uz atraktivna bacanja pri hvatanju. Nikada nemojte dopustiti da mlađe dete radi ono što mu nije primereno, da bi bilo kao starije, niti da sputavate starije, kako bi se igralo sa mlađim bratom ili sestrom.

6. Draži ronjenja

U ovom uzrastu, dete može tokom leta i da roni, koristeći dečje maske, možda i disaljke. Odlična prilika da, pre nego što se nagleda strašnih filmova o čudima pod vodom, upozna morsko dno. Svakako, naučite ga prvo da roni na onaj simpatičan način: noge u vodi do struka, guza gore, glava dole, tako da leđa u odnosu na noge budu pod uglom od 90 stepeni. Ronjenje je, zapravo, sport kada se celo telo potapa, bez disaljki. Sport sa maskom i disaljkom, a glava do pola u vodi, zove se snorkling. Dete ne bi trebalo da odlazi u dubine na kojima ne može da dotakne dno. A i kasnije, mora da bude zaista dobar plivač, i pod nadzorom jednog ili više instruktora. I u dubini do metra dete može štošta da vidi, posebno ako imate prilike da otputujete do Crvenog mora ili sličnih egzotičnih destinacija.

Pri kupovini maske, dobar prodavac će vam i sam reći koju da izaberete. Vodite računa da dete masku obavezno proba, stavite mu je na lice, recite da dobro udahne - i, ako maska stoji na licu bez stavljanja trake oko glave, znači da je dobra. Stakla se često zamagle, pa nabavite tečnost kojom ćete ih namazati. Ili, zazvučaće čudno, ali - pljunite na staklo nove maske, protrljajte, a zatim je isperite u vodi.

7. Igre sa vršnjacima 

Deca koja imaju između tri i pet godina, obično su već uključena u razne oblike druženja sa vršnjacima i ostalom decom, u predškolskim ustanovama ili parkovima. Ako na odmoru sretnu nove drugare, mogu da se igraju ringe-ringe-raja i sličnih igrica.
U ovom uzrastu, deca se raduju kada potapaju roditelje, ali ne i da budu potopljena. I dalje ne vole kada roditelj dugo boravi pod vodom. U vodu ne skaču, ali mogu po plićaku da skakuću. Bacanje sa tatinih ramena takođe može da sačeka.

8. Vožnja u čamcu

Oko pete godine, deca se mogu voziti čamcem - bilo dečjim ili velikim, u nekim situacijama i pedalinom, s tim što su onda posmatrači. Maleni dečji čamci sa veslima su odlični za razvijanje orijentacije u prostoru i upoznavanje sa prirodom vode. Ali, ne u dubini. Odnosno, može i u dubljoj vodi, ali ne daleko od obale, i uz obavezan zaštitni prsluk i mišiće na detetu (a ne u čamcu). Zaštitni prsluk biće pratilac vašem detetu i kasnije, uostalom i mnogi odrasli ga koriste. Ma kako neko bio odličan plivač u bazenu - rečni vir ili dubina, veća riba sa kojom se prvi put sreću, meduze, ili bilo šta nepoznato u vodi - kod ljudi može da izazove veliku paniku i nekontrolisano ponašanje, bez obzira na godine i plivačke sposobnosti. Zato, ako se dete protivi nošenju zaštite, nikako ne popuštajte. Iskusni ljubitelji voda i morskih dubina kažu da nije dovoljno vodu voleti, voda se mora i poštovati, kao velika sila.PageBreak

9. Makar u bazenu...

Sve navedeno, dobra je letnja zabava kroz sport i fizičke aktivnosti na moru, reci, jezeru... pa i bazenu, s tim što boravak u njemu ne dozvoljava upotrebu čamaca, a često ni lopti. Pored toga, deca se teže uče plivanju, jer je voda u dečjim bazenima plitka, a u ostalim preduboka za najmlađe. Ipak, uređene površine oko bazena često ostavljaju dosta prostora za igru.

Kada se sa letovanja vratite kući, dete od tri-četiri godine će moći sa vama u bazenu da nastavi da uči plivanje. Od pete godine, a posebno starija deca, časove plivanja će moći da pohađaju samostalno (bez vas u bazenu). Kod nas u pojedinim školama ronjenja postoje grupe i za tako malu decu, a postoji i mini vaterpolo.

Kombinacija vode, sunca, čistog vazduha i bogatstva prirode, idealna je za savladavanje raznih, pa i sportskih veština. Iskoristite ovo leto da bi vam zima bila zanimljivija - ne samo što ćete imati čega da se sećate i čemu da se smejete, već i zato što će vaše dete biti zdravo.

Željka Zebić