Centar dečjih letovališta i oporavilišta grada Beograda dugi niz godina organizuje letovanje na planini za decu iz vrtića. Za više od pola veka postojanja Centra - u odmaralištima na Tari, Goču, Bukulji i Rudniku, boravilo je više od milion mališana.

Mnogim mališanima je letovanje sa drugarima iz vrtića na planini prvo odvajanje od roditelja. A koliko je ono značajno za socijalizaciju dece, koliko može da bude interesantno i zdravo, a da roditelji za to vreme mogu da budu bezbrižni, potvrdila nam je i direktorka Centra dečjih letovališta Neda Novaković, koja nam je otkrila šta sve ova odmarališta deci mogu da ponude.

Prva prijateljstva

Centar dečjih letovališta ima dugu tradiciju, a mnogi roditelji današnjih mališana još pamte vreme kada su i sami kao mali boravili u istim objektima. Centar je namenski građena ustanova za decu, raspolaže kapacitetom od ukupno hiljadu mesta. Za predškolce i osnovce, ovde se realizuju zimovanja, letovanja i rekreativna nastava u prirodi.

- Socijalizacija dece, još u najranijem uzrastu, druženje sa vršnjacima, boravak na čistom vazduhu, sticanje novih znanja i veština, upoznavanje prirodnih lepota - cilj je tih letovanja. Deci je to zanimljivo, jer je nešto novo u odnosu na svakodnevni boravak u vrtiću. Ovde su non-stop zajedno, a svaki dan im je ispunjen kvalitetnim sadržajima: od animatora, predstava, modnih revija i maskenbala, preko takmičenja, sportskih aktivnosti, šetnje u prirodi i upoznavanja sa vegetacijom, do edukativnih kvizova i radionica. To je važno za njihov dalji razvoj, deca postaju slobodnija u komunikaciji, a na tim zajedničkim letovanjima se rađaju i prva prijateljstva - navodi naša sagovornica.

Kao i u vrtiću, i u odmaralištima se tačno zna režim dana, ali je sve ipak podređeno potrebama najmlađih - bilo da je u pitanju organizovanje aktivnosti ili ishrana. Deca su vrlo specifični i zahtevni gosti, kojima morate da budete na usluzi 24 sata. Briga o mališanima počinje čim uđu u autobus koji ih vozi do odmarališta. Vaspitači i koordinatori putovanja su u stalnom kontaktu sa rukovodiocima objekata i roditeljima.

Kada mališani stignu u odmaralište, najpre se upoznaju sa osobljem, od kojeg dobiju neophodne informacije. O zdravlju dece, u svakom od odmarališta brigu vode lekari, tako da roditelji ne moraju da strepe ako im dete na letovanju dobije temperaturu ili se, kojim slučajem, povredi.

Briga o mališanima

Odmarališta su sigurna kuća, ne samo zbog toga što su gradska ustanova i što su "produžena ruka" vrtića i škole, već i zbog toga što je bezbednost dece na najvišem nivou, a o tome brine čitav tim ljudi.

- Sobe su višekrevetne, što vaspitačima olakšava nadzor nad decom. Jedan vaspitač vodi računa o grupi od sedmoro do desetoro dece. Osim toga, pomaže i osoblje objekta, a tu su i čuvari. Prvo, objekti su na takvom mestu da ne postoji mogućnost da vam dete negde zaluta, nestane u prodavnici. Nema ulica, saobraćaja, deca su okružena prirodom. Zelena površina je u kompleksu odmarališta, a kada deca idu u šetnje, to rade isto kao kada su u vrtiću - reči su naše sagovornice. Ona je istakla da se poslednjih nekoliko godina ulagalo i u poboljšanje uslova samog smeštaja, pa su tako objekti na Rudniku i Bukulji potpuno rekonstruisani, zamenjena je stolarija, deca su dobila nove krevete i dušeke, kao i nova kupatila.

Svi objekti raspolažu potrebnim prostorijama za dnevni boravak dece, učionicama u zatvorenom prostoru, poljskim učionicama, TV salama, salama za večernje zabavne programe, ambulantama, sportskim terenima sa potrebnom opremom, i drugo. Objekti rade tokom cele godine.

Važno je šta dete misli

Ipak, pre nego što reše da pošalju svoje dete sa drugarima na letovanje, roditelji treba da čuju i detetovo mišljenje o tome. Ne treba insistirati ukoliko ne želi da ide. Radije, ako ste sigurni da je ono spremno, ali možda previše vezano za vas, i da je to njegov osnovni razlog odbijanja, pokušajte da prilikom odlučivanja za sledeće letovanje sa vrtićem bude drugačija i njegova odluka. Jedan od čestih razloga zašto dete odbija da ide sa vrtićem jeste strah i nesigurnost koju prepozna u roditeljima kada o ovoj mogućnosti zajedno razgovaraju. Dete vidi koliko su roditelji zbunjeni, nesigurni, uplašeni, pa to tumači na sledeći način: sigurno će se tamo desiti nešto loše, ili sigurno ne treba da idem, kada se mama ovako ponaša.

Odmarališta

* Dečje odmaralište Mitrovac na Tari je smešteno na istoimenoj visoravni planine Tare, na nadmorskoj visini od 1.082 metra, a od Beograda je udaljeno 180 kilometara. Predeo karakteriše umerena, planinsko-kontinentalna klima, a kompleks paviljona je izgrađen u planinskom stilu.

* Letovališe Stanišinci na Goču se nalazi na nadmorskoj visini od 780 metara. Ono je u centralnoj Srbiji, na 215 kilometara od Beograda i 17 kilometara od Vrnjačke banje. Klima je umereno planinska, pa stvara idealne uslove za izvođenje škole u prirodi tokom cele godine.

* Na planini Rudnik se nalazi istoimeno odmaralište, na visini od 710 metara, a od Beograda je udaljeno 115 kilometara.

* Na svega 80 kilometara udaljenosti od Beograda, u srcu Bukovičke banje, u Aranđelovcu, nalazi se odmaralište Bukulja na nadmorskoj visini od 270 metara. Poslednjih godina se tamo organizuju teniski kampovi, gde sa polaznicima rade profesionalni teniski treneri.

Sva četiri odmarališta su podjednako interesantna, a predškolske ustanove ih biraju na osnovu programa koji žele da realizuju.