Ukoliko “ostavljate” svog ljubimca kada krećete na odmor, možete na više načina da rešite taj problem. Najbolje bi bilo da ga ostavite sa drugim ukućanima dok ste vi odsutni. A šta ako svi idete?

Najjednostavnije je ako imate akvarijum sa ribicama. Ostavite ključ prijatelju, komšiji, kolegi sa posla… Dovoljno je da četiri puta (u toku vaših 10-12 dana odmora) svrati u vaš dom i nahrani ribice.

Sa pticom u kavezu je druga priča. Potrebno je da neko navrati svaki drugi dan, da ostavi hranu i promeni vodu. Mada kavez (za razliku od akvarijuma) možete i da odnesete kod nekog na dve nedelje - tako da nema obavezu da svraća u vaš stan.

Sa većim ljubimcima su i veći problemi

Najbolje rešenje je da neko bude sa vašim psom ili mačkom u vašem stanu dok ste na odmoru. Ako je to neizvodljivo, postoje i druga rešenja:

* Pansion

Najbolji pansioni se brzo popune, pa bi zbog sigurnosti trebalo da na vreme rezervišete mesto. Životinja će u boljoj sredini lakše da podnese razdvajanje od porodice! Za početak, pronađite kvalitetan pansion - sa kvalifikovanom službom, dobrom uslugom i pravilnom negom. Dužnost vam je da zaposlenima u pansionu skrenete pažnju na osobine i navike, čak i mane vašeg ljubimca, kako bi mu pravilno prišli… pa će mu vreme u stacionaru lakše i brže proći. Poželjno je da sa psom ili mačkom ostavite i prostirku, korpu, ležaljku… nešto što će imati miris njegove kuće. Nemojte se ustručavati da s vremena na vreme pozovete pansion kako biste se uverili da je sve uredu, jer ćete tako biti opušteniji i mirniji dok ste na odmoru.

* Prijatelj

Prava je stvar ako imate prijatelja kod koga možete da ostavite vašeg ljubimca. Možda ćete biti u prilici da uslugu uzvratite istom merom kada on krene na odmor.

Ukoliko ste odlučili da putujete zajedno sa ljubimcem

Za početak se raspitajte u koje zemlje možete da putujete sa psom, a da životinja ne podleže obaveznom karantinu.

Pripremite sve potrebne papire za pasoš vašeg ljubimca: zdravstveni karton koji je izdao veterinar (gde su navedeni datumi svih redovnih vakcina, kao i redovne vakcinacije protiv besnila), obaveznu tetovažu ili čip. Osim toga, pojedine zemlje traže i poseban papir - zdravstveno uverenje (o dobrom zdravlju vašeg psa) koje je izdao veterinar, a koje ne sme da bude starije od sedam dana.

Ukoliko ste se odlučili za destinaciju, proverite podatke o smeštaju koji možete da dobijete, odnosno o smeštaju u koji primaju kućne ljubimce. Tu informaciju bi trebalo da dobijete u boljim turističkim agencijama, ili da je pronađete u mini turističkim vodičima koji pružaju podatke o hotelima koji primaju životinje, kao i o pravilima koja se odnose na prisustvo pasa na plažama…

Kada stignete na more, obavezno povedite računa o uticaju morske vode na vašeg ljubimca. Nakon povratka sa plaže, neophodno je da ga isperete slatkom vodom, kako bi mu što manje soli ostalo na dlaci i koži. Na ovaj način će se rešiti i peska u dlaci i na šapama. Vodite računa da pas prilikom plivanja ne guta morsku vodu (prilikom aportiranja loptice iz vode ili “hvatanja” talasa), jer so može da napravi veliku štetu u njegovom digestivnom traktu. Takođe, zaštitite vašeg psa od direktnog izlaganja suncu, baš onako kako se i vi sklanjate od jakih sunčevih zraka. Što više boravite u hladu!

NA PUTOVANJU

U kolima

Psa od malena treba naučiti na vožnju automobilom. Štenci su skloni povraćanju, ali postepenim privikavanjem to prilično brzo prebrode. Psi uglavnom vole vožnju i uživaju u njoj. Ako je vaš ljubimac baš sklon mučnini, možete da mu pomognete davanjem nekog sredstva za smirenje i protiv mučnine (pola sata pre polaska na put).

Pas treba da ima svoje mesto u autu - najbolje pozadi. Sprečite ga da istura njušku kroz prozor, jer time rizikuje da dobije upalu uha ili grla. Zaustavite se bar na svakih tri stotine kilometara i krenite sa njim u kraću šetnju. Nikada ga ne ostavljajte u kolima na suncu. Moguća posledica je toplotni udar, koji može da bude i smrtonosan.

U vozu

Manje pse možete da unesete u torbi ili specijalnom transporteru (i za kućnog ljubimca mora da se kupi vozna karta). Veliki psi se primaju u kupe samo ako se ostali putnici slože sa tim, ali i pored toga - kondukter može zahtevati da mu se stavi korpa, tj. brnjica.

U avionu

Ukoliko ste odabrali avion kao prevozno sredstvo, dobro se raspitajte kod aviokompanije sa kojom želite da letite, s obzirom da se životinje ne primaju na svim letovima. Mali pas može da ostane u torbi ili transporteru sa svojim vlasnikom, dok veliki pas leti u tzv. bunkeru, zatvoren u kavezu (transporteru), za koji postoji sertifikat za avionski transport. Ne zaboravite da psu date sredstvo za umirenje, jer će tako da se ublaži trauma koju izaziva let u bunkeru aviona. Naravno, i za psa se plaća karta, po cenovniku avionske kompanije čije usluge koristite.

Maja Samokovlija, dr veterinarske medicine