Ako putujete avionom stići ćete brže nego bilo kojim drugim prevozom, ali tada spisak neophodnih stvari za put treba svesti na minimum.Ako putujete kolima, možete poneti sve što vam treba i sve što mislite da će vam biti potrebno, moći ćete da se zaustavljate i odmarate kada god poželite. Voz je, takođe, praktičan (spavaća kola), s obzirom da možete da šetate, opružite se, ili čak i spavate. Ako putujete noću, put nećete ni osetiti. Autobus je sigurno najneudobnije prevozno sredstvo za  putovanje, pa ga izaberite samo u krajnjoj nuždi ili za kraće relacije. Ako možete da birate, onda se odlučite za "modernije" autobuse koji imaju klima uređaj, toalet i slično.

Saveti za put kolima

- Na put krenite rano ujutru. Bebe, ali i starija deca, u toku puta, a posebno u ranim jutarnjim satima, spavaju. Na zadnje sedište stavite frotir ili čaršav i tanak jastučić.

- Mama treba sve vreme puta da sedi pored bebe (zbog iznenadnog i naglog kočenja; možda će beba biti nemirna u toku spavanja, pa se može prevrnuti i pasti).

- Ne vozite prebrzo, zaustavljajte se često. Putovanje treba da bude uživanje, a ne mučenje.

- Ponesite pelene za jednokratnu upotrebu (bebi će biti udobnije, a vama će biti lakše da je presvlačite), i to jednu na svaki sat koji ćete biti u putu, plus za hitne slučajeve (proliv i sl.)

-Obavezno se zaustavljajte kada je presvlačite ili hranite! Nikada, ali zaista nikada to nemojte raditi dok su kola u pokretu.

- Ne zaboravite vlažne i papirne maramice i prokuvanu vodu za piće.

-Takođe, ponesite i adaptiranu mlečnu formulu koju vaše dete koristi. Najbolje je pripremati mleko za svaki obrok, a takozvani kontejneri će vam biti od velike pomoći, jer u njih možete staviti odgovarajuću količinu mleka u prahu koje ćete dodati u prokuvanu vodu.

- Ponesite više sterilisanih flašica, za onoliko obroka koliko bi beba trebalo da ima u toku puta.

- Obavezno spakujte nekoliko presvlaka za bebu, jer  može bljucnuti, isprljati se hranom, ili joj jednostavno može "probiti " pelena. Ukoliko put traje duže od šest sati, obavezno napravite kombinaciju tople i laganije odeće, jer kako vas može mučiti vrućina u toku puta, tako vas može iznenaditi i hladni talas.

- Ako je cucla-varalica omiljeni "drug" vašeg deteta, obavezno je ponesite.

- Biće vam potrebne i portiklice, šolja (ako je vaša beba već koristi), ili još bolje plastične čaše.

- Zvečkice i igračkice kojim će se beba zabaviti u toku puta.

- Ponesite i 2- 3 plastične flaše sa običnom vodom- nekada maramice nisu dovoljne da obrišu bebu kada bljucne, umaže se hranom, ili se ukaki. U toku puta povremeno je umivajte i osvežite vodom.

 - Kada se zaustavite izvedite bebu iz kola. I njoj će prijati da izađe na svež vazduh. Starija deca će i sama tražiti da se zaustavljate, jer im je put dosadan i zamoran. Pustite dete da se protegne, malo se poigrajte i jurite, ali vodite računa da niste blizu puta gde kola "jure" i gde bi vaša i detetova bezbednost bila ugrožena.

- Nemojte praviti "blindirani" auto, otvarajte prozore i provetravajte, ali takođe vodite računa da beba / dete ne budu direktno izloženo promaji, ali ni suncu! Ako imate klimu u kolima ne pravite preveliku temperaturnu razliku.

- Koliko god je to moguće ispoštujte bebine /detetove potrebe i navike (spavanje, hranjenje, pojenje).

- Nikada ne ostavljajte bebu / dete, same u kolima, bez obzira što, na primer, spava. Parkirajte se, kada je to moguće, u hladovini i budite blizu kola, tako da uvek možete da vidite dete.

- Nabavite štitnike za prozore. Tako ćete zaštititi bebu / dete od sunca i toplote.

Saveti za put avionom

- Ponesite pelene za jednokratnu upotrebu, kese za odlaganje prljavih pelena, jednu preobuku, vlažne i papirne maramice, prokuvanu vodu za piće, mleko u prahu.

- Za stariju decu ponesite užinu (sveže napravljen sendvič ili grickalice kao što su grisine, krekeri i sl.), jer im se možda neće dopasti hrana koju dobiju u avionu.

- Sedište za kola je praktično i u avionu, posebno što stručnjaci za bezbednost leta tvrde da je dete bezbednije u sedištu nego u vašem krilu!

- U avionu može biti i dosadno, pa ponesite detetovu omiljenu igračku ili knjigu.

- Cucla za bebu, a bombona za starije dete odlična su preventiva od nagle promene pritiska koji se stvara u ušima prilikom poletenja i sletanja aviona. Starijem detetu objasnite zašto se to dešava da se ne bi uplašilo.

- Nikako ne dozvolite detetu da se šeta kroz avion.

Ishrana u toku puta

Poznato je da čim deca sednu u kola, autobus, voz, odmah traže nešto da grickaju. Izboru hrane treba posvetiti posebnu pažnju, kako bi izbegli eventualne neprijatnosti u toku samog puta. Dan pred put deca treba da uzimaju laganu hranu, dovoljno tečnosti, supe, voća, salate, sve ono što se inače preporučuje u toku leta. Lagani doručak, sendvič i čaj, na primer, treba pojesti sat vremena pred polazak. U toku puta deci treba davati što manje slatkih stvari. Suvi štapići, grisine, slani keksići su dobar izbor.

U sendvič stavite tanku krišku tvrđeg sira, prašku šunku, list salate ili sveži krastavac. Svaki sendvič posebno uvijte u foliju ili salvetu i držite ga u najhladnijem delu kola, autobusa ili voza. Hladan čaj od nane sa malo meda i soli osvežiće dete. On je ujedno i dobra prevencija, jer kada se znoje (kao i kada povraćaju), deca gube natrijum hlorid koji smanjuje osećaj mučnine.  Ne preporučuju se mutni i gusti sokovi, već bistri i sa manje šećera.

Saveti za put vozom

-Ako putujete vozom odlučite se za noćnu varijantu u spavaćim kolima. Koliko god uzbudljivo bilo i „najžilaviji“ mališan će se uspavati uz ljuljuškanje i jednoličan zvuk voza.

-Ponesite dovoljno hrane (sendviče, grickalice), mleko u prahu, prokuvane i obične vode, kao i pelene i stvari za presvlačenje. Put vozom može neočekivano da traje duže nego što je planirano. U tom slučaju ne sme ništa da vam nedostaje!

Saveti za put autobusom

Autobus koristite za kraće relacije, a ako se ipak odlučite za duži put onda se pridržavajte uputstva koja važe za voz.

-Preporučujemo da putujete noću, jer koliko god neudobno bilo, vaše dete će bar malo spavati.

-Moraćete da budete veoma vešti da presvučete bebu dok je autobus u pokretu. Nepisano je pravilo da će se ukakiti baš kada postoji najmanje uslova da je presvučete, ali budite spremni na sve.

-Pokušajte da dojite (hranite) bebu kada je autobus parkiran. Ukoliko je to nemoguće, budite veoma smireni i pažljivi prilikom hranjenja u toku vožnje!

-Pridržavajte se pravila o higijeni; za sebe ponesite vlažne asepsol maramice za ruke, a grudi  prebrišite čistom maramicom i vodom! Bebu osvežavajte i umivajte redovno, i često je nudite vodom.

-Deca koja koriste nošu biće u nezavidnoj situaciji jer će morati da se strpe do sledećeg stajališta (autobus ipak ne može da staje svaki put kada se nekom piški, pa makar to bilo i dete). Nije loša ideja da ponesete pelene za jednokratnu upotrebu. Neka vaš mališan “obavi” posao, a odmah zatim  je skinite.

-Svaki put kada autobus stane na odmorište izađite iz njega i prošetajte sa detetom.

-Neće vam biti lako da uskladite želje i potrebe sa ostalim putnicima po pitanju otvaranja i zatvaranja prozora, ali vodite računa da vam dete ne bude na promaji, kao i da nije na strani na kojoj je sunce. Ponesite peškirić ili tanak jastučić na koje može da spusti glavu, kao i nešto za pokrivanje, jer noću može biti hladno.

Privikavanje na okolinu

Posle puta, bez obzira da li je bio kratak ili dug i naporan, svi zaslužujete odmor. Najgore što možete da uradite je da ubacite kofere u sobu i odmah odete na plažu ili u istraživanje novog mesta. Koliko god da ste nestrpljivi poštedite dete dodatnog zamora.

Prilagodite ritam uobičajenom detetovom rasporedu (spavanje, hranjenje, kupanje, kao i kod kuće), i budite opušteni. Ne insistirajte da se baš svakog dana ide na plažu ili u obilazak okolnih mesta. Deci je ponekad zanimljivije da se igraju u dvorištu na travi, na terasi u hladovini ili u sobi. Ako ste došli na odmor dozvolite i detetu da bira kako će ga provesti. Možda će bebama i maloj deci biti potrebno nekoliko dana da se priviknu na novi ambijent. Izbegavajte bučna mesta, gde je velika frekvencija ljudi.