Kako, onda, da se dogovorite? Evo nekoliko uobičajenih problema sa kojima se suočavaju današnji roditelji, ali i predloga na koji način možete da ih rešite.

NEDOSLEDNOST

Roditelji često postavljaju različita pravila svom detetu, a razlike postoje i u vezi onog što očekuju od njega. Tako se dešava da mu majka kaže: «Ne možeš da gledaš televiziju dok ne završiš domaći zadatak», ali kada je ona odsutna, otac totalno drugačije reaguje: «Hajde, idi da gledaš televiziju ako želiš». Ili, otac insistira da detetovo vreme za spavanje bude u pola devet uveče, dok majka smatra kako je «razvlačenje» do devet sati sasvim u redu.

Slični nesporazumi mogu da nastanu i oko spornih pitanja kao što je pristup disciplini ili detetovom izboru prijatelja. Kada dođe do takvih nedoslednosti, jedan od roditelja neizbežno podriva autoritet drugog. 

Da biste počeli da rešavate ovu vrstu problema, vi i vaš supružnik morate da budete jasni u vezi vaših pravila i očekivanja, kao i da ih striktno saopštite jedno drugom. Ako je potrebno, stavite ih na papir, razmotrite, i budite sigurni da su izvodljiva. U oblastima gde se razlikujete, nađite zajednički jezik - koji oboje možete da ispoštujete, i držite se toga.

KONFUZIJA

Neizvesnost oko toga koje stavove zauzeti i koja pravila nametnuti, može da izazove pravu pometnju u porodici. Roditelji su suviše često zbunjeni u vezi tema kao što je neophodan stepen nadgledanja dece i određene slobode koju im treba dati. Stoga se dešava da uopšte ne donose odluke u vezi toga - što kao posledicu ostavlja zbunjenu i konfuznu decu, koja ne znaju šta se očekuje od njih.

Vi i supružnik treba da rešite vaša sopstvena oprečna, konfliktna osećanja kada su u pitanju važne porodične teme, i da se dogovorite koja ćete stanovišta da zauzmete u vezi njih. Nakon toga, morate jasno da obavestite celu porodicu o vašim odlukama, kao i o tome kako će to da se odrazi na njihove živote.  

TAKMIČENJE

Ponekad, rivalitet između roditelja može da se razvije preko dečje pažnje i ljubavi. Naime, ako otac poželi da subotu popodne provede sa ćerkom pecajući, a majka u isto vreme hoće sa njom da ide u kupovinu - oboje mogu da budu uporni da bude po njihovom, stavljajući dete u nezavidan položaj, usred njihovog sukoba. 

Roditelji moraju da pronađu načine da sarađuju, a ne da se takmiče. To ne znači da treba da se u svemu složite, ali znači da se posvetite  tome da radite zajedno na što skladnijem odnosu između vas dvoje i što harmoničnijem porodičnom životu. Kao i da ne dozvolite da razlike u vašem mišljenju podrivaju ostvarivanje zajedničkih ciljeva. Obe strane treba da pokažu izvesnu fleksibilnost.

Nakon što se uspostave osnovna pravila za porodicu, potrebno je da se ustanove oblasti u kojima se svaki od roditelja na neki način «ističe», ima svojevrsnu «prednost». Tada slobodno može da se ispolji «vođstvo» roditelja u oblastima gde je najviše izražena mamina ili tatina «snaga» - tako da odgovornost, što se tiče donošenja odluka, bude na pravi način podeljena u okviru porodice.

OTVOREN SUKOB

Veoma često, supružnici se svađaju i otvoreno izazivaju jedno drugo u vezi određenih porodičnih stvari. Možda je dete upalo u probleme u školi, tako da roditelji ne mogu da se slože kako da reaguju. Majka, eventualno, misli da je dete zaista nešto uradilo, ali da je «naselo», da su ga druga deca nagovorila, dok otac misli da uopšte nema detetove krivice. Moguće su različite kombinacije... To nekad neizbežno vodi u svađu. Pojedini roditelji su u stanju da se svađaju satima ili, čak, tokom nekoliko narednih dana. I, onda, umesto «prijateljskog» rešavanja problema, jedan od roditelja konačno «proglasi pobedu» - zato što drugi popusti, makar samo na kratko.

Ipak, najčešće se dešava da kasnije ponovo počinje roditeljska borba za prevlast, samo što je razlog drugačiji. Najgore od svega je što se u tu raspravu prenosi deo besa iz prethodnog konflikta, koji će kad-tad da ispliva na površinu. Nažalost, takve «rane» nikad ne zarastu u potpunosti, pa se često javlja netrpeljivost.

Sasvim je jasno da je u pitanju krajnje nezdrava situacija. Stoga je neophodno da roditelji nauče veštine rešavanja sukoba. To uključuje: -pažljivo slušanje onog što druga strana ima da kaže,

-detaljno razjašnjavanje razlika u mišljenju,

-ozbiljno uzimanje u obzir partnerovih osećanja,

-nalaženje zajedničkog alternativnog rešenja i

-pregovaranje.

Zapamtite da način na koji vi rešavate sukob u vašoj porodici, jeste model koji će kasnije da preuzme vaše dete. Odnosno, tako će naučiti da rešava određena neslaganja i sukobe. Ako sa rešavanjem konflikata niste u stanju da se sami izborite, potražite stručnu pomoć.

NEDOSTATAK KOMUNIKACIJE

Ako vi i supružnik ne razgovarate o problemima sa kojima se porodica suočava, neko od vas može da ostane izvan tokova važnih dešavanja, o kojima bi trebalo da bude obavešten.

Da biste izbegli takvu situaciju, vi i partner morate da se posvetite komunikaciji u vezi svake važnije teme koja se odnosi na vaš porodični život. Minimum jednom dnevno, ili barem na svaka dva dana, «pretresite» tekuće događaje, razgovarajte o onom što se dešavalo tog dana a bilo je važno. Istovremeno, od velikog je značaja da razgovarate o stvarima sa kojima se porodica suočava na duži rok.

UTICAJ BRAČNIH  PROBLEMA

Međuljudski odnosi ne postoje u bezvazdušnom prostoru. Ako vi i vaš supružnik imate bračne probleme - to će, najverovatnije, da utiče na celu porodicu, da na izvestan način poremeti odnose u njoj. Ukoliko vaš brak «ne ide dobrim putem», zbog toga će da ispašta i vaše roditeljsko umeće, a shodno tome i deca.

U uspešnim porodicama, partneri ne zanemaruju svoje bračne probleme. Oni pokušavaju da što više vremena provode zajedno kao par, radeći na tome da reše svako nerazumevanje, ljubomoru i sukob. Zalažu se za što bolju komunikaciju, za opraštanje. Trude se da razumeju jedno drugo i često praktikuju da ispituju svoj odnos i način na koji može da se unapredi.

Ponekad su deca «pogodan» izgovor za neaktivnost što se tiče  rešavanja ozbiljnih bračnih teškoća. Roditelji mogu da pomisle: «Deca sada zahtevaju tako mnogo naše pažnje. Jednog dana, kada odrastu, mi ćemo imati dovoljno vremena da razgovaramo o problemima koji postoje u našim bračnim odnosima». Ali, takvo razmišljanje je upravo recept za bračnu i roditeljsku propast. Problemi vremenom samo postaju gori. Zato, kada deca odrastu, možda više neće ostati mnogo od temelja da se nastavi gradnja vaših odnosa, ako uopšte i ostanete zajedno. Zato ne budite popustljivi i neaktivni. Ne dozvolite problemima da prevladaju, bez pokušaja da ih rešite.