Svest o važnosti životnog prostora, tople emocije i najbolje namere - za većinu roditelja su vodilje tokom promišljanja o enterijeru dečje sobe, dok širok dijapazon mogućnosti predstavlja izazov!
Kao i svaka druga soba u stambenom prostoru, i dečja soba treba da zadovoljava funkcionalne i estetske kriterijume onog ko u njoj boravi. Ono što će doći vremenom, jeste «lični pečat» u prostoriji, a dok je dete sasvim malo, u uređivanju se kreće od objektivnih potreba deteta i afiniteta roditelja.
Da bi bili na pravom putu, korisno je da se roditelji posavetuju sa nekim stručnjakom. Osim toga, dečja soba je značajna investicija u kućnom budžetu, pa je važno da se se ne ostavi veliki prostor za greške.
O uređivanju i opremanju dečje sobe, razgovarali smo sa Jelenom Milinković, koja je diplomirani inženjer arhitekture.
Šta bi trebalo da bude polazište razmišljanja o uređenju sobe za bebu?
- Dečja soba ne bi trebalo da bude samo funkcionalno određen prostor za obavljanje aktivnosti kao što su spavanje, presvlačenje i hranjenje, nego i prostor za igru, kao i za sve moguće stimulacije.
Kako odabrati sobu za bebu u postojećem stambenom prostoru?
- Kada je reč o položaju sobe, idealno bi bilo da dečja soba bude jugoistočno ili jugozapadno pozicionirana, kako bi bila dobro osvetljena i što toplija. Može da bude i južno orijentisana, ali
Važno je da bebina soba bude «ušuškana» - u pogledu termoizolacije. Najbolje je da termoizolacija bude postavljena sa spoljne strane zida, na fasadi. Ali, ako nije dobro urađena ili je nema, onda je treba uraditi sa unutrašnje strane zida - što je uvek lošije rešenje.
Ako raspored prostorija u stanu ne dozvoljava optimalnu poziciju dečje sobe, na šta se treba fokusirati?
- Ukoliko je soba pored kupatila, bilo bi dobro da krevetac nije naslonjen na instalacioni ili ventilacioni kanal zbog buke, izolacije i energije. Sa druge strane, nije loše da je bebina soba u blizini kupatila, jer se dete u početku kupa u svojoj sobi, kasnije u kupatilu, pa je samim tim ta procedura jednostavnija.
Ono što je po mom mišljenju ključno, jeste bebina prirodna «glad» za sticanjem iskustva. Na roditeljima je da odluče u kojoj meri će beba da se razvija. Zato je prilikom uređivanja bebine sobe dobro razmišljati o što većoj zastupljenosti stimulacija u tom prostoru, a to se odnosi na vizuelnu, zvučnu, odnosno auditivnu i taktilnu stimulaciju.