Prvih nekoliko meseci života, deca u gotovo svim segmentima više zavise od majki, a pred očevima je često izazov pronalaženja sadržajne interakcije sa svojim novorođenim detetom. Veliki broj očeva tvrdi kako se oseća više nego "van igre" tokom tog prvog, važnog razdoblja života deteta.
"Bilo je stvarno teško u početku", kaže jedan tata koji je učestvovao u istraživanju. Između mog posla i njene zavisnosti od majke, teško je bilo postići bliskost. Odlučio sam da bi bilo najbolje da ćerkici budem prijatelj za igru.
Sudeći po dr Džonatanu Lamu, jednom od eksperata koji je sprovodio pomenutu studiju, ovo je uspešan očinski pristup: "Naše istraživanje je pokazalo kako očevi najčešće posvećuju deci vreme za igranje, dok majke preuzimaju ulogu negovateljice. To je dobar dokaz koji potvrđuje da interakcija kroz igru pomaže deci u razvoju motornih i društvenih veština, koje opet pomažu u svim aspektima odrastanja i razvoja".
Kako očevi mogu da se "povežu" sa decom?
1. Jedan od najboljih načina je preuzimanje aktivne uloge u dečjoj svakodnevnoj rutini. Menjanje pelena i kupanje deteta su izvrsne prilike za očeve da prodube svoj odnos sa detetom.
2. Još jedan način povezivanja očeva sa detetom je preuzimanje brige o njemu kada je majka preumorna, ili kada je dete bolesno.
3. Stručnjaci savetuju roditelje da izbegavaju "mamine zamene" - dude-varalice, hodalice, bočice, kolica i televiziju. Kad god majka nije sa detetom, to je pravo vreme da tata preuzme brigu. Bebe tako uče da je svet sigurno mesto!
4. I pevanje dobro dođe! Naime, istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Torontu (Kanada), pokazalo je da je jedan od najboljih načina na koji očevi mogu da se "povežu" sa svojom decom - da im pevaju. Tokom eksperimenta, četrnaest majki i očeva je pevalo mališanima dve pesme po svom izboru. Rezultati su zanimljivi - kontakt očima i povećana osetljivost su primećeni kada su pevali očevi. Istraživači to pripisuju činjenici da male bebe bolje reaguju na niže tonove i sporiji tempo, što je karakteristično za muški glas.
Istraživanja o očinskom povezivanju su relativno nova, čak ponekad izazivaju i kontroverzne reakcije. Do danas, većina stručnjaka se bavila povezivanjem između majke i deteta - nekoliko sati i dana nakon rođenja. Tek nekoliko godina unazad, psiholozi su počeli da obraćaju pažnju i na proces povezivanja očeva i dece. To će, svakako, doneti obostranu korist - i roditeljima i deci.
Kontinuirani pristup
Priličan broj roditelja usvaja alternativnu metodu vaspitanja - tzv. kontinuirani pristup, koji je poznat i kao "nošenje bebe". Reč je o održavanju konstantnog kontakta sa detetom - npr. tako što se nosi... sve dok ne bude u stanju da puzi. Naravno, najlakše je ako se oba roditelja smenjuju u nošenju.
Sudeći prema Dženifer Vanlanen-Smit, koja je stručnjak alternativnog vaspitanja, ovo je još jedan dobar način na koji male bebe mogu da provedu kvalitetno vreme sa svojim ocem.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna