Detoksikacija organizma ne podrazumeva samo izbacivanje određenih namirnica iz ishrane nego i ostalih negativnih stvari koje utiču loše na naše telo, ali i um.
Toksini nakupljeni u telu mogu delovati poput tegova koji nas sprečavaju da u potpunosti iskusimo život i iz njega izvučemo najviše. Štetne stvari koje se talože u telu ne utiču samo na naše fizičko zdravlje, već i mentalno, a da toga nismo ni svesni. Čak i ako se hranite zdravo i redovno vežbate, toksine ne možete da izbegnete, jer oni dolaze i iz zagađenog vazduha, a toksične mogu biti i neke navike koje imamo, pa čak i ljudi iz naše blizine.
Zato je preporučljivo periodično pročišćavati telo i um, a početak godine odlično je vreme za detoksikaciju. Imamo dovoljno motivacije jer smo završili sa obilnom prazničnom trpezom, još smo dovoljno odlučni da se držimo novogodišnjih odluka i imamo želju da sve ono što se proteklih sedmica nakupilo u nama izbacimo, i godinu započnemo sveži i pročišćeni.
Sakupili smo odlične, vrlo praktične i primenjive savete koje je zaista lako pratiti. Od recepata za napitke i smutije koji pročišćavaju, vežbi koje će vam uzeti tek nekoliko minuta do mentalnog čišćenja i izbacivanja negativne energije koja vas samo sputava u životu.
Za početak, važno je znati i koji to znakovi upozoravaju da nam je telo puno toksina: hronične tegobe sa probavom, problemi sa spavanjem, problemi sa zglobovima, kožom, hronični umor, alergije koje ne prolaze, česte prehlade i povišene temperature, glavobolja i bol u telu, letargija, debljanje, razdražljivost...
Ako redovno činite male promene i sledite naše savete, rezultat sigurno neće izostati. Na život ćete gledati pozitivnije i bistrije te ćete se zaista osjećati čistije i iznutra i spolja. Iskusićete i sledeće pozitivne promene:
- imaćete mnogo više energije
- izgubićete na težini
- hormoni će vam biti uravnoteženiji
- imaćete čišću kožu
- smanjićete upale u telu
- bolje ćete spavati
- bićete vitalniji i pokretljiviji
Uz ove opšte zdravstvene dobrobiti, detoksikacija će učiniti i sledeće:
- stomak vam više neće biti (toliko) nadut posle jela
- nećete više toliko žudeti za slatkim jer vam jednostavno više neće trebati
- jasnije ćete se fokusirati na stvari i ciljeve koje želite da postignete
- bićete okruženi ljudima koji vas pune pozitivnom energijom, kao i vi njih
Ukoliko usvojite sledećih 10 navika, "stroga" detoksikacija neće vam više trebati.
1. Pijte vodu s limunom
Napravite vodu s limunom sa sledećim sastojcima:
- topla voda
- sok od pola limuna
- najdraža šoljca
U proključalu vodu sipajte limunov sok, pa pričekajte da se rashladi. Ispijte napitak i bićete spremni za sve izazove dana.
2. Pročistite Fejsbuk i Instagram
Izdvojte malo vremena i sa Fejsbuka izbrišite prijatelje sa kojima nemate baš nikakav kontakt i ništa zajedničko, a pročistite i svoj Instagram, prestanite da pratite osobe i profile čije su vam objave na fidu potpuno nepotrebne. Iznenadićete se time koliko ćete se bolje osjećati!
3. Vežbajte (ono što vam najviše odgovara)
Trening ne mora biti naporan i težak da biste osetili rezultate. Naravno da se za veće promene treba i više potruditi, ali i najjednostavnije vežbe razgibavanja i istezanja učiniće razliku. Pronađite aktivnost koja vam najviše odgovara. Za nekoga će to biti joga, nekome pilates, teretana, aerobik, neka borilačka veština, ples – osluškujte potrebe svoga tela i krećite se.
Odlazak na trening tri do četiri puta sedmično je nešto najbolje što možete učiniti za svoje telo i um, ali možete da vežbate i kod kuće, na primer do pola sata svaki ili svaki drugi dan. Jednom kada vam pređe u naviku, nećete moći da zamislite dan bez tih isceljujućih i blagotvornih pokreta. Dobro je podsetiti se da je vežbanje i najbolji prirodni antidepresiv.
4. Tuširajte se naizmenično vrućom i hladnom vodom
Ovakav način tuširanja biće najučinkovitiji nakon vežbanja jer će se na taj način detoksikacija nastaviti. Hladan tuš pomaže u smanjivanju stresa i poboljšanju cirkulacije. Vrući tuš pak otpušta napetost i zatvor, pa pomaže da bolje spavate. Namestite tuš na toplinu vode malo jaču nego što biste inače, a zatim namestite tuš na najhladnije na 30 sekundi. Tuširajte se tako pet minuta menjajući vruću i hladnu vodu.
5. Dišite svesno i pravilno
Obratite pažnju na sopstevno disanje i jednostavno dišite više. Da li vaše disanje postane pliće kada ste pod stresom ili uzrujani? Probajte u takvim situacijama učiniti upravo suprotno – dišite dublje. Duboko disanje pomaže u čišćenju disajnog sistema i boljoj snabdevenosti krvi kiseonikom.
Ako ste imali težak i stresan dan tokom kojeg ste zaboravili i na pravilno disanje, kao i na ostale segmente zdravog života, kada izvršite sve dnevne obaveze, uz opuštajuću muziku svesno duboko dišite i vratite organizam u ravnotežu.
6. Zaboravite na mobilni dok jedete
Isključite se tokom jela i napravite pauzu od mobilnog i društvenih mreža. Izdvojte vreme samo za jelo i razmišljajte o tome šta jedete uživajući u ukusu, izgledu, teksturi hrane.
Na ovaj način podstaći ćete i bolji rad probave, a prva faza probave je žvakanje, stoga žvaćite polako. Umesto gledanja na mobilni ili u televizor, tokom ručka ili večere radije se, osim na jelo, fokusirajte na ljude s kojima jedete i razmenite s njima koju reč.
7. Provodite vreme u prirodi
Lekari u skandinavskim zemljama preporučuju svojim pacijentima lečenje u prirodi. U Japanu je poznat i termin šinrin-joku (kupanje u šumi), koji znači boravak u prirodi s ciljem pridobijanja fizičkih beneficija koje priroda pruža. Istraživanjima je dokazano da "kupanje u šumi" aktivira parasimpatički živac koji pomaže u ozdravljenju i detoksikaciji. Nemate šumu u blizini? Otiđite u park, na plažu, na livadu – prirodu možete pronaći gotovo svuda.
8. Napravite detoksikacijski kraljevski smuti
Smoothie koji sadrži hranjive "dragulje" poput spanaća, banane, đumbira, limuna, kurkume i drugih sastojaka delovaće veoma povoljno na rad organizma i na njegovo pročišćavanje od štetnih stvari.
9. Pijte dovoljno vode i jedite puno zelenog povrća
Stručnjaci preporučaju da pijemo oko dve litre vode dnevno, ali vi osluškujte svoje telo i njegove potrebe – možda će vašem telu trebati manje, a možda i više vode. Ishrana neka obiluje zelenim lisnatim povrćem kao što su zelena salata, kelj, celer, spanać, peršin, korijander, itd. Ta hrana sadrži vitalne hranjive stvari, dovoljno vlakana, hlorofil koji pomaže u pročišćavanju krvi.
10. Izdvojte vreme za zahvalnost
Jednostavno zastanite na nekoliko minuta i otpustite sve što vas muči i koči, a prigrlite ono što vas ispunjava. Očistite se od negativnog razmišljanja te se okrenite stvarima, ljudima i situacijama u vašem životu na kojima ste najviše zahvalni.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu