Početak srednje škole predstavlja period u kome većina tinejdžera želi da letuje sa svojim vršnjacima, prvi put, bez roditelja. Zabrana odlaska često je praćena odgovorima: još si mali da bi išao sam; nisi postigao odličan uspeh u školi; suviše je opasno da ideš sam (tuče, alkohol, droga, druženje sa nepoznatim ljudima koje može dovesti do nepredviđenih situacija); izgubićeš se tamo; potrošićeš sve pare čim dođeš i slično.
Kada je pravo vreme?
Istina je da ne možemo govoriti o nekom određenom uzrasnom periodu na kome je dete pripremljeno za ovakav izazov. Odnos poverenja između roditelja i deteta i samostalnost deteta predstavljaju osnovu na kojoj možemo razmatrati ovo pitanje. Dete može postati samostalno samo onda kada mu veruju. Preterana briga, stalno kritikovanje, strogo kažnjavanje i kontrolisanje kao i postavljanje visokih zahteva, mogu poljuljati detetovu veru u sopstvene sposobnosti i kapacite. To dovodi do sledećeg pitanja: „Da li sam ja sposoban da obavim ovaj zadatak?“
Pomozite detetu da samo donese odluku
Od malih nogu usvajamo pravila, učimo da razmišljamo o posledicama svog ponašanja i svojih izbora. Dete je potrebno usmeravati prilikom donošenja odluka, umesto da roditelji odlučuju umesto njega.
Dodeljivanje zadataka koji su u skladu sa uzrastom i sposobnostima deteta takođe podstiče razvoj njegove samostalnosti i odgovornosti (npr. obavljanje kućnih poslova). Osnovni zadaci perioda adolescencije su: sticanje autonomije i nezavisnosti u odnosu na roditelje, ostvarivanje psihoseksualne diferencijacije i ovladavanje veštinama i znanjima neophodnim za ekonomsku nezavisnost i profesionalnu karijeru. Razrešavanjem ovih zadataka, dete se kreće ka razvijanju realističnog, stabilnog i pozitivnog identiteta. Ovako formirana slika o sebi vodi većoj stabilnosti mentalnog zdravlja tokom kasnijih godina života.
Razgovor, a ne "uputstva za ponašanje"
U atmosferi poverenja razgovor o mnogim temama postaje prijatniji, tako je i sa samostalnim odlaskom na letovanje. Roditelji koji se odluče da puste svoje dete na letovanje često ga zastrašuju time šta sve može krenuti po zlu dok je tamo i daju mu veliki broj saveta
Kada dete otputuje...
Tokom trajanja odmora, neophodna je komunikacija putem telefonskih razgovora ili putem sms-a. Najbitnije je da roditelj bude uveren da je dete zdravo i da nema nikakvih problema.
Potrebno je uspostaviti dogovor da se u slučaju neke neprilike odmah javi kući jer su roditelji uvek tu da pomognu dajući savet ili preduzimajući konkretne aktivnosti.
I dalje ste potrebni svojim tinejdžerima
Odlazak na letovanje sa drugarima predstavlja veliki stres za roditelje i brigu da oni nisu više važne figure u životu deteta. Adolescenti vreme provedeno sa roditeljima smatraju važnim, a to potvrđuje činjenica da kada su u sukobu sa jednim roditeljem, oni višak vremena ne posvećuju svojim prijateljima. Umesto toga, provode više vremena sa drugim roditeljem. Iako se često govori o posebnoj “kulturi mladih”, istraživanja otkrivaju značajan kontinuitet između kulture mladih i kulture njihovih roditelja, kao i slaganja među generacijama oko moralnih pitanja, ali ne oko stila odevanja, boje kose i sl. Mladi srednjoškolci provode veliki deo vremena sa prijateljima, ali i sa roditeljima. Njihove aktivnosti u tim kontekstima potpuno su različite da se nazivaju “suprotstavljeni socijalni svetovi”. Vršnjačka grupa i porodica igraju važne uloge u procesu individuacije i separacije (odvajanja) koje se prepliću i dopunjuju.
Savet za roditelje je da se stave u cipele svoje dece i sagledaju svet iz njihove perspektive, pokušaju da razumeju njihove unutrašnje konflikte, želje i potrebe. Letovanje sa prijateljima prilika je da dete bolje upozna sebe, nauči da se snalazi u novim okolnostima, preuzme odgovornost za svoje postupke, ali i da bolje upozna svoje prijatelje, izgradi toleranciju i razumevanje za potrebe drugih. Pored toga, to je i prilika za upoznavanje novih mesta, kultura i ljudi. Jedno takvo iskustvo je neprocenjivo na putu ka daljem osamostaljenju i ulasku u svet odraslih.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna