Vaši prvi, roditeljski napori da dete nauči da uči počinju još u predškolskom uzrastu razvijanjem ljubavi prema čitanju. Podrazumeva se da ćete najpre čitati vi njemu, a ne insistirati da što brže ono nauči da čita samostalno, jer bi ovakvo vaše ponašanje moglo imati samo kontraefekte.

Čitanje detetu omogućava sticanje iskustva s različitim rečima, načinima korišćenja jezika, ritmova i zvukova. Čitanjem deca uče i ono što im nije dostupno u svakodevnom životu.

Sa čitanjem ne možete poraniti (možete početi već u "bebećem" uzrastu odabirom slikovnica sa tvrdim koricama, jarkim bojama, zaobljenim ivicama, jasnim ilustracijama…).

Rezultati naučnih istraživanja potvrđuju da deca koja su u predškolskom uzrastu bila izložena uticaju jezika (preko knjiga i kroz razgovor) imaju bolje rezultate u školi i kasnijem učenju.

U predškolskom periodu razvijanjem detetovih tzv. "predčitačkih" sposobnosti vi formirate osnovu za buduće školsko učenje. 

"Predčitačke sposobnosti", između ostalih, podrazumevaju:

Povezivanje
: deca uče da povezuju oblike, obrasce, slova i, na kraju, reči...

Rimovanje: deca koja uočavaju da neke reči slično zvuče ili se rimuju u prednosti su u odnosu na svoje vršnjake kada počnu da uče čitanje, ili, nešto kasnije i pisanje 

Pravac: tekst je štampan sleva nadesno. Nama se to podrazumeva i kao pravac čitanja, ali deca to tek treba da shvate i prihvate. Važno je i da usvoje praćenje štampanog teksta u pravom smeru, okretanje stranica, razgledanje slika...

Jezičke sposobnosti: razvijaćete ih čitajući detetu ali i mnogo razgovarajući sa njim. Što više iskustva stekne s jezikom i rečima, uopšte, lakše će naučiti da čita. 

Evo predloga kako da razvijate ljubav prema čitanju kod svog deteta:

- Čitajte mu što više raznovrsnih priča, pesama, razbrajalica;

- Dozvolite mu da vidi kako prstom pratite štampani tekst;

- Postavljajte mu pitanja o priči i slikama;

- Podstičite ga da ono vama postavlja pitanja. Budite strpljivi u odgovaranju jer sve dok postavlja isto pitanje znači da ili nije razumelo vaš odgovor ili mu je pitanje toliko važno pa ga svesno postavlja više puta dajući mu na taj način još više na važnosti;

- Razgovarajte sa svojim detetom i slušajte ga;

- Pomozite svome detetu da pravilno drži olovku;

- Dok dete piše, sedite pored njega, a ne nasuprot njemu;

- Pohvalite dete u svakoj pogodnoj prilici;

- Ne prenosite napetost i strepnju detetu. Budite opušteni. Zabavljajte se. Napravite od čitanja mali ritual, svakodnevnu svečanost, kako bi je dete zavolelo. Odnosno: udobno se smestite, isključite telefon. Sedite jedno pored drugog, zagrlite ga da bi čitanje povezalo sa prijatnošći (vašim dodirom), ali i da bi ono moglo da vidi knjigu dok mu čitate;

- Možete imati svoj ukus prilikom odabira materijala koji ćete čitati detetu, ali ako ono pokazuje otpor, dozvolite mu da samo izabera knjige, stripove, dečje časopise…