Pripremtite koficu, lopaticu, grabulje, prazne plastične čaše, lopte i organizujte igru koja će biti od višestruke koristi za razvoj vašeg deteta!
Retko koje dete ne voli more. Uglavnom ga sva deca željno iščekuju, da bi uživali satima na plaži igrajući se vodom i peskom na suncu.
Ponekad se roditeljima učini da su suvišni u toj igri koju deca i bez njih lepo organizuju. Međutim, mi vam dajemo predlog aktivnosti za vas i vaše dete koje ne samo da su zabavne, već korisne za njegov razvoj.
Šta vam je potrebno od materijala?
Kofica, lopatica, grabulja, modle za igranje u pesku, prazne plastične čaše, lopta.
Aktivnosti koje možete da organizujete sa vašim detetom:
- Skupljajte u koficu kamenčiće zatim ih vadite i brojite do 5 ili 10. Možete odmah posle toga prebrojavati i prste na rukama i nogama uz blago istezanje i dodirivanje svakog prsta. Na sličan način punite koficu lopaticom i kada dete ubaci svaku lopaticu u koficu Vi brojite. Na ovaj način se uči brojanje i prebrojavanje do 5 ili 10 u zavisnosti od uzrasta deteta.
- Sipajte pesak u koficu i kada je napunite prosipajte i to ponavljajte više puta i pustite dete da pokuša da imitira. Plastične čaše takođe možete puniti peskom, kamenčićima ili vodom i prosipati ili presipat i iz jedne čaše u drugu i učiti pojmove puno/prazno, ima/nema, teško/lako. Ujedno vežbate i koordinaciju ruku. Ako detetu prija može da stavi obe ruke u pesak i da ih naizmenično vadi i uranja u pesak. Na taj način se upoznaje sa teksturom peska i dobija taktilnu stimulaciju.
- Lopaticom može kopati po pesku, sipati kamenčiće, iz kofice izbacivati pesak i pri ovim aktivnostima vežbati finu motoriku odnosno motoriku šake. Grabuljom šarajte po pesku, u brazde možete ubacivati sitne kamenčiće vežbajući kako finu motoriki tako i koordinaciju oko-ruka. Ako napravite brazde različite dužine i debljine tražite da Vam dete pokaže najkraću a zatim najdužu, tanku a zatim debelu i tako vežbajte pojmove kratko/dugačko, tanko/debelo.
- U plićaku možete sa modlama za pesak praviti različite oblike i tako vežbati koordinaciju oko-ruka i koordinaciju ruku. Ako su modle različitog oblika i boje možete ih odvajati po boji, veličini i obliku. Bacajte kamenčiće što dalje u vodu kako bi dete jačalo mišiće ruku i prilagođavalo tonus šake odnosno jačinu kojom će bacati.
- Neka dete što više hoda boso po pesku kako bi bolje osetilo svoje korake i stopala. Pustite ga da hoda i trčkara i po plićaku da oseti otpor vode. Kada je u vodi sa gumom ili mišicama pasivno mu pomerajte ruke kroz vodu ka gore i dole, kružne pokrete rukama vežbajući pojmove gore/dole, u krug. Ako je dete veće možete ruke pomerati i ispred njega, iza njega, na stomak, na leđa, glavu, uz imenovanje delova tela gde se stavljaju ruke. Noge takođe možete pomerati napred/nazad, savijati u kolenima, prelaziti preko butina, savijati prste na stopalima takođe uz imenovanje delova tela. Na ovaj način ćete detetu pružiti pored proprioceptivne stimulacije (dubokog senzibiliteta) ruku i nogu osvešćivanje i učenje delova tela i pojmova vezanih za prostornu orijentaciju.
- Loptom se možete dobacivati na udaljenosti do koje dete može da dobaci. Ako je dete većeg uzrasta probajte da mu kažete da baci loptu a zatim da pljesne i da to radi svaki put kada Vam baca loptu. Ako je lopta manja zadatak će biti teži. Možete igrati odbojku, između dve vatre, bagmington. Veličinu lopte i igre birajte u odnosu na uzrast deteta (manje dete veća lopta, veće dete manja). Ovim aktivnostima dete vežba koordinaciju ruku i nogu, spretnost, prilagođavanje jačine pokreta zadatku i uvežbava motoriku čitavog tela.
Na kraju igranja podsetite dete da skupi svoje igračke pre odlaska sa plaže i da ih ponese kako bi moglo opet da se igra. Ovo su samo predlozi na koji način vreme provedeno na plaži sa svojim detetom možete učiniti i lepim i korisnim.