Kako da vatrometi i petarde manje plaše? Saveti za spokojnije praznike mališana

Strah od glasnih zvukova česta je pojava kod dece. Dečji psiholog Kler Halzi podelila je savete kako da podržite dete u vreme praznika, kada se često bacaju petarde i ispaljuju vatrometi.

Shutterstock

Mališani reaguju na iznenadne zvuke refleksno, što je potpuno normalno. Glasna buka, poput petardi ili vatrometa, može izazvati osećaj pretnje. Kako deca rastu, razvijaju se i njihovi strahovi. Jarka svetla i glasna buka vatrometa mogu delovati zbunjujuće i zastrašujuće.

Kako pomoći detetu?

Način na koji vi kao roditelj reagujete ima veliki uticaj na to kako će dete doživeti svoje strahove. Ako pokažete nervozu ili pokušavate da izbegavate situacije koje dete plaše, to može dodatno pojačati njihov osećaj nesigurnosti.

Umesto toga, pokušajte sledeće:

  • Ostanite smireni i razgovarajte sa detetom o njegovim osećanjima. Pokažite razumevanje i priznajte njihove emocije.
  • Koristite vežbe disanja za smirenje.
  • Postepeno upoznajte dete sa stvarima koje ga plaše, na primer kroz igre sa zvucima.

6 saveta za smirenije praznike uz vatromete

Budite detektiv za zvuke

Deca se često plaše nepoznatih zvukova jer ih ne razumeju. Provedite vreme istražujući zajedno poreklo buke – bilo da je to škripanje poda ili lupanje vrata ormarića. Kada shvate šta pravi zvuk, lakše će ga prihvatiti.

Postavljajte pitanja

Deca razvijaju strahove zbog "šta ako" scenarija. Razgovarajte sa njima i postavljajte pitanja poput: „Šta misliš, da li je stvarno moguće da se to dogodi?“ Koristite smešne primere kako biste olakšali njihove brige.

Brojanje kao trik

Objasnite detetu da se „BUM“ vatrometa obično čuje sekund nakon svetlosnog bljeska. Zajedno brojite („jedan hiljadu, dva hiljadu“), kako bi zvuk postao predvidljiv i manje strašan.

Pripremite ih za buku

Naučite dete da odgovori na buku svojom bukom. Na primer, neka riče kao lav ili lupa dlanovima kada očekuje glasan zvuk. Tako će se osećati sigurnije i kontrolisano.

Zagrljaji i ćebad

Zagrljaji i umotavanje u omiljeno ćebe mogu pružiti dodatni osećaj sigurnosti tokom vatrometa.

Slušalice za prigušivanje buke

Ako dete i dalje oseća nelagodu, koristite slušalice za poništavanje buke. Omogućite mu da uživa u vizuelnom spektaklu bez stresa od glasnih zvukova.

Nemojte forsirati direktno suočavanje sa strahom

Prisiljavanje deteta da se suoči sa strahovima može povećati anksioznost. Umesto toga, pružite mu podršku i izbegavajte mesta gde znate da će biti petardi ili vatrometa.

Strah je prirodan, ali uz vašu podršku deca ga mogu prevazići

Strah može imati zaštitnu ulogu, ali beskorisni strahovi deci oduzimaju priliku za pozitivna iskustva. Kler savetuje, „Polako i smireno pružite podršku detetu da razvije toleranciju na strah i nauči kako da se nosi sa njim. Vaš primer i pristup pomoći će mu da izgradi sigurnost i samopouzdanje.“

Uz ove savete, praznici mogu biti spokojni i ispunjeni lepim uspomenama – i za vas i za vaše dete.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Sve faze brzo prođu  TikTok/itsmetinxpodcast