Šta ako vam se dete žali da ga drugar muči u vrtiću? Smireno razgovarajte ali odmah sve prijavite vaspitačici

Maltretiranje može biti pogubno za predškolce. Tada deca počinju da provode više vremena sa drugima i uče kako da sklapaju prijateljstva. Bilo kakvo nasilje može ih obeležiti za ceo život.

Shutterstock

Ako je vaše dete maltretirano u obdaništu, potrebno mu je puno ljubavi i podrške, kako kod kuće, tako i tamo. Vaše dete takođe mora da zna da ćete preduzeti sve mere da sprečite dalje nasilje.

U predškolskom uzrastu nije svako negativno društveno ponašanje maltretiranje. Deca još uvek uče kako da se ponašaju pozitivno jedni prema drugima. Ako se deca ponašaju agresivno ili povređuju, važno je za njihov razvoj da nauče da se ophode jedni prema drugima s poštovanjem. Ovo može sprečiti da se štetno ponašanje predškolskog uzrasta kasnije pretvori u maltretiranje. Vaspitači vašeg deteta će znati kako da se nosi sa ovom situacijom.

Razgovor

Ako je vaše dete maltretirano, slušanje i razgovor s njim je od suštinskog značaja. Pomaže da saznate šta se dešava kako biste mogli da preduzmete potrebne mere sa vrtićem. Smireni i brižan razgovori sa vama će takođe pomoći detetu da se oseća voljeno, podržano i shvaćeno.

Kako govoriti o nasilju

Pokušajte da razgovarate u tihom, udobnom prostoru ili u vreme kada je vaše dete odmorno i opušteno. Postavite svom detetu jednostavna pitanja. Na primer, „Šta se dalje dogodilo?“ i 'Šta si tada uradio?' Posvetite svom detetu punu pažnju i pažljivo slušajte. Sumirajte problem. Na primer, „Dakle, sedeli ste sami i jeli svoju užinu. Onda je Luka uzeo tvoju igračku i bacio je preko igrališta. On to često radi?'.

Ostanite mirni. Ovo je prilika da svom detetu pokažete kako se rešava problem. Ako ste ljuti ili uznemireni, sačekajte dok se ne smirite pre nego što razgovarate o situaciji sa detetom ili drugima.

Šta reći, a ne reći o maltretiranju

  • Neka vaše dete zna da je u redu da se oseća uznemireno. Na primer, „Nije ni čudo što se osećaš tako tužno zbog svega“.
  • Neka vaše dete zna da nije njegova krivica. Na primer, „Nisi ti kriv što si manji od druge dece. To nije razlog da bilo ko bude nevaljao'.
  • Objasnite zašto neka deca maltretiraju. Ovo može pomoći detetu da shvati da maltretiranje nije njegova krivica. Na primer, „Luka kopira druge i možda ne zna da je udariti pogrešno“ ili „Luka ne zna kako da bude fin prema drugima“.
  • Izbegavajte beskorisne komentare poput „Moraš se zauzeti za sebe“ ili „Ti si kmezav“. Nema veze, možeš i da ostaneš kod kuće'.

Šta dalje

Pohvalite svoje dete. Reći da ga neko maltretira možda nije bilo lako za mališana, a pohvale će ohrabriti da nastavi da deli probleme sa vama. Na primer, „Jako si hrabar i baš si pametno uradio što si mi rekao“. Jasno dajte do znanja da ćete pomoći. Na primer, „Nije to bilo u redu. Hajde da razmislimo šta ćemo sad, da bude bolje'.

Razgovor u vrtiću

Ako mislite da je vaše dete maltretirano, potrebno je da dobijete pomoć od vrtićkog osoblja što je pre moguće. Maltretiranje je ozbiljan problem i većina predškolskih ustanova će imati politike i procedure za rešavanje. Takođe, vaše dete treba da zna da radite na problemu, pa se pobrinite da kažete svom detetu da ćete razgovarati sa učiteljicom o tome.

Evo kako da sarađujete sa vaspitačicom da biste zaustavili maltretiranje:

  • Odvojite vreme da nasamo razgovarate.
  • Smireno predstavite svoje brige kao zajedničko pitanje kojim ćete se oboje baviti i navedite primere ponašanja.
  • Razgovarajte o problemu. Pitajte vaspitačicu da li je nešto primetila i šta. Takođe možete da pitate kako generalno uče decu o emocijama i poštovanju prema drugima.
  • Možda će pomoći da kažete o bilo kakvom ponašanju ili drugim promenama koje ste primetili kod svog deteta.
  • Budite pozitivni, ne ljutite se i ne optužujte, ako vaspitačica vidi situaciju drugačije od vas.
  • Završite razgovor sa planom kako će se situacija rešavati.
  • Ostanite u kontaktu sa vaspitačicama.

Direktan razgovor sa detetom koje maltretira ili sa njihovim roditeljima verovatno će pogoršati situaciju. Uvek je najbezbednije rešavati sa vaspitačicama nego da sami pokušavate.

Ako maltretiranje ne prestane

Ako maltretiranje u vrtiću ne prestane nakon što ste razgovarali sa vaspitačem, i dalje je najbezbednije da reagujete kroz predškolsku ustanovu umesto da uzimate stvari u svoje ruke.

Evo daljih koraka koje možete preduzeti:

  • Vodite evidenciju šta se dešava i kada. Ako maltretiranje uključuje fizičku povredu ili oštećenje imovine vašeg deteta, možete i da fotografišete.
  • Napišite poruku vaspitačici da nasilje i dalje traje. Zatražite pismeni odgovor na svoju zabrinutost.
  • Ako vam se čini da se problem vremenom ne popravlja, razgovarajte sa direktorom vrtića ili nekim nadzornim organom. Ako niste zadovoljni rezultatima vašeg sastanka sa direktorom ili komisijom, zatražite da uložite zvaničnu žalbu. Većina predškolskih ustanova ima proceduru za rešavanje pritužbi.
  • Potrebno je vreme da se promeni ponašanje, tako da možda nećete videti rezultate preko noći Ali treba da osećate da je vaše dete bezbedno i da se o njemu brine dok vaspitač radi na zaustavljanju maltretiranja.
  • Najbolje je za dobrobit i razvoj vašeg deteta da bude u okruženju u kojem se oseća bezbedno, poštovano i cenjeno. Ako ste pokušali da rešite problem i ne ide na bolje, možda biste želeli da razmislite o premeštanju u drugo obdanište. Pre nego što odlučite, dobra je ideja da razgovarate sa vašim trenutnim obdaništem.

Podrška kod kuće

Kod kuće vašem detetu je potrebna velika podrška i ljubav dok vi i vaspitačica radite na zaustavljanju maltretiranja.

Možete imati za cilj da svaki dan imate vremena kada razgovarate sa svojim detetom o dobrim i lošim delovima njegovog dana. Umesto da uvek pitate o maltretiranju, možete postaviti opštija pitanja poput „Šta je bio najzabavniji deo tvog dana?“

Evo ideja za vaše dete, kako da se izbori za sebe u vrtiću:

  • Reci detetu koja vrši maltretiranje da prestane.
  • Ostani u blizini drugih. Na primer, ako se igraš sa svojim drugarima, dete koja te dira će prestati jer će i drugi primetiti'.
  • Zamoli drugu decu da nađu učiteljicu ako ti je potrebna pomoć.
  • Reci učiteljici.

Ohrabrite svoje dete da ove ideje sprovede u delo. Pomoći će da se oseća samopouzdanije i manje nemoćno u pogledu maltretiranja.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Znak da ste dobar roditelj   TikTok/20vc_tok