Prva stvar koju treba zapamtiti pri izboru kućnog ljubimca je njegov temperament. Najverovatnije će hiperaktivno dete biti sklonije da se aktivno igra sa svojim ljubimcem nego da se bavi tihim aktivnostima. Važno je da je životinja dovoljno pokretna i da može izdržati pritisak svog malog vlasnika.
„Bolje je imati životinju koja voli da se igra: aktivnu, meku i sa krznom prijatnim na dodir“, kaže psiholog Anastasija Ponomarenko .
Istovremeno, važno je uzeti u obzir koliko je životinja strpljiva i raspoložena prema deci. Ako je izbor roditelja pas ili mačka, potrebno je odgovorno pristupiti potrazi za ljubaznom, odgovornom i inteligentnom rasom. Ali različite vrste ptica i glodara najverovatnije nisu pogodne za hiperaktivno dete.
Pas je čovekov pravi prijatelj, pa izbor znači da svom sinu ili ćerki date pratioca na dugi niz godina.
Za aktivnu decu, ljubazni i istovremeno aktivni psi su najpogodniji: zlatni retriver, labrador, koli. Istovremeno, borbene rase, kao i pastirske pse, jazavčare i kineske pse ne treba birati ni pod kakvim okolnostima - to može biti opasno po zdravlje deteta.
„Štene će pomoći da se reši nekih problema koji se mogu pojaviti kod hiperaktivnog deteta: potreba za kretanjem, smanjenje anksioznosti i učenje deteta samoregulaciji i odgovornosti“, komentariše Anastasija Ponomarenko.
Druga opcija o kojoj treba razmišljati su mačke. Ali čak i ovde je važno razumeti rase životinja i uzeti u obzir karakter i temperament kućnog ljubimca. Ruska plava mačka ili sijamska ili persijska idealne su za hiperaktivno dete. Ove životinje su prijateljske i biće odlična opcija za one koji cene komunikaciju i kontakt sa životinjom, ali nemaju vremena za duge šetnje.
Istovremeno, ne treba birati ptice i glodare - hrčke, zečeve ili miševe. Krhke životinje mogu postati ranjive za previše aktivno dete.
BONUS VIDEO