5 najgorih tipova majki: Čak i prevelikom ljubavlju, pažnjom ili strogošću decu koštaju

Interakcija sa majkom ima ogroman uticaj na mentalni i emocionalni razvoj deteta, formiranje njegove ličnosti i uspeh u odraslom dobu. Evo koje mame prave najveće greške u odgajanju svoje dece, čak i nesvesno ili iz najbolje namere.

Shutterstock

Tatjana Demidova, psiholog objasnila je koje majke uvek imaju problema sa vaspitanjem dece i ne mogu da uspostave blizak kontakt sa njima kao i kakve to posledice ostavlja na formiranje ličnosti.

Ravnodušna ili hladna majka

Emocionalno nedostupne majke izgledaju brižno i održavaju kuću besprekorno. Ali istovremeno izbegavaju fizički kontakt, ne grle dete, ne umiruje ga kada plače, ignorišu emocionalne potrebe svoje dece i radije se drže na distanci.

Ova vrsta majke ne pokazuje surovost. U svom odnosu sa detetom, takva majka pokazuje sledeće ponašanje:

  • Kontroliše emocija deteta i na taj način sprečavanje uspostavljanja bliske veze sa njim, njeni zahtevi zamagljuju pravu ličnost deteta
  • Dugo ostavlja dete samo, zadubljeno u sopstvene teškoće i probleme, ne primećuje i ne obraća pažnju na potrebe svog deteta.
  • Ponaša se tako da deca ne mogu da podele svoje probleme sa njom, iz straha da je ne naljute.
  • Kao rezultat, dete nema mogućnost da uspostavi emocionalnu vezu sa svojom majkom, koja bi mu obezbedila mentalne snage neophodne za dalje odnose sa ljudima.

Deca takvih majki su nepoverljiva, anksiozna, imaju poteškoće u samoregulaciji, sa drugim ljudima kao da ponovo uspostavljaju vezu sa svojom majkom izgrađujući bliske odnose sa okrutnim ljudima, privlače ih oni koji ih kontrolišu, jer se kontrola pogrešno percipira kao pouzdanost, imaju oštećenu sposobnost da identifikuju emocije, nesposobni su da razumeju tuđa osećanja.

Često se okreću nezdravim zamenama za majčinu ljubav, skloni su jednoj ili drugoj zavisnosti i problemima u postavljanju granica.

Stroga majka

Ona dominira svojim domom i pobesni iz bilo kog razloga. Ona sebe smatra odlučnom, a ne preterano strogom, i ponosna je na to, jer joj daje autoritet.

  • Mnoge majke ovog tipa su jako kritične, opsednute „idealnošću“ porodičnog života, zahtevaju striktno poštovanje utvrđenih pravila.
  • Prepotentna majka ima samo jednu opciju - to su zabrane: "Rekao sam ne, i to je to!"
  • Ne podstiče detetovu nezavisnost, samoidentifikovanje i odgovornost.
  • Sa takvom majkom nisu mogući nikakvi pregovori, jer se uvek završavaju pretnjama i kritikama.
  • Nema tu finesa – samo direktna naređenja i upozorenja da neposlušnost nosi ozbiljne posledice.

Deca koja su odrasla sa prepotentnom majkom doživljavaju poteškoće u odraslom dobu. Oni ili prihvataju ulogu „prepotentnog roditelja“ ili su stalno pokorni. Imaju poteškoća u poverenju i intimnosti, plaše se neodobravanja, ne mogu da kažu „ne“, plaše se sukoba, ne znaju da budu fleksibilni, nisu organizovani i imaju problema sa samoregulacijom.

Narcisoidna majka

Spolja, takva majka je lepa, šarmantna, uspešna u mnogim oblastima života. Ali ovo je u javnosti, a kod kuće je sušta suprotnost. Za takvu majku dete je samo njen produžetak. Malo učestvuje u vaspitanju, emocionalna veza je veoma površna.

  • Mišljenja drugih su od vitalnog značaja za narcisoidnu majku, a deca su pod ogromnim pritiskom da uspeju i osvoje pažnju i ljubav.
  • Ona svojoj deci usađuje ogroman osećaj krivice za svaku grešku, zahtevajući da sve izgleda bolje nego što zapravo jeste.
  • Narcisoidne majke su kraljice potcenjivanja. Sve što dete radi je besmislica. A dostignuća su sitnice. Takvoj majci je nemoguće ugoditi.
  • Često, nakon rođenja deteta, narcisoidna majka ima malo interesa za njega. Često jer dete nije u potpunosti svesno signala svog tela. Ne razume kada je gladno, ne zna da odredi kada mu se spava, ignoriše simptome bolesti ili emocije.

Mnoga deca takvih majki postaju zavisna, žive preterano u anksioznosti, stidu i doživljavaju ogroman osećaj krivice. Teško uspostavljanju bliske odnose, usamljeni su i osećaju se kao gubitnici, imaju stalnu potrebu za procenom i priznanjem spolja. Osećaju privlačnost prema ljudima koji imaju narcističke osobine.

Majka spasilac

Majka spasitelj se oseća sjedinjenom sa svojim detetom: „Moje dete to sam ja. To su majke koje se nisu osećale bezbedno kao deca i koje su možda bile maltretirane. Takva majka svaki komentar u vezi sa detetom doživljavaju lično. Njen glavni problem je nedostatak granica. Takva majka u detetu vidi svoj nastavak, a ne samostalnu ličnost, i sakati dete svojom bezgraničnom ljubavlju.

  • Ne daje detetu mogućnost da samostalno donosi izbore i odluke, niti uči na greškama. Svi aspekti života dece su pod njenom kontrolom. To kod dece stvara osećaj bespomoćnosti i nesigurnosti.
  • Često ova vrsta majke pati od perfekcionizma.Pokušava da ubedi sve da je sve savršeno za nju, ali duboko u sebi oseća se nesigurno i plaši se da ne uradi nešto pogrešno.
  • Ona voli svoje mališane, greje ih ogromnom toplinom svog srcai. Ona hoda na prstima iza svog deteta, štiteći ga od apsolutno svih vidljivih i izmišljenih nevolja i opasnosti
  • Majka nije u stanju da prestane sa tim čak ni kada su njen sin ili ćerka već odrasli i ne treba im njena briga.
  • Majka spasilac očekuje stalnu zahvalnost od deteta. A ako odjednom nešto ne pođe po njenom planu, ona je sklona panici.

Pored takve majke, dete nije svesno sopstvenog „ja“ i definiše se samo prema mišljenju drugih, privučeno je ljudima koji kontrolišu jer se plaši da uradi nešto na svoj način ili pogreši, emotivno je nestabilano, ne prepoznaje sebe kao nezavisnu ličnost. Takvo dete pati od samopercepcije, naizmenično oseća ljutnju i krivicu i u stalnoj je konfuziji osećanja. Dete ne razume svoje potrebe i teško se prilagođava društvu.

Bespomoćna ili majka-dete

Ovakva majka je nesposobna da se nosi sa neprijatnom ili stresnom situacijom. Ne zna da postavlja granice, da kontroliše sebe i svoje okruženje i nije spremna da se nosi sa svetom odraslih. To se manifestuje u ponašanju histerijom, vikom i vriskom. Problemi deteta je pritiskuju, obuzimaju, baš kao i njeni.

Ako dete ispolji neka jaka osećanja, ova vrsta majke momentalno popušta u panici, besu, tuzi ili strahu. Snaga dečijih osećanja je plaši, ne zna kako da se nosi sa tim i šta da radi. Bespomoćna majka možda voli svoju decu, ali iz raznih razloga ne ispunjava majčinske obaveze. Ovo nanosi štetu detetu, koje mora da igra ulogu odrasle osobe i da nosi preveliki teret.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Deljenje igračaka u parku   TikTok/kiaraizabellaa