Svaki roditelj se ponekad ljuti na svoju decu. Ne pomaže ni to što uvek postoje beskrajni pritisci života: sastanci na koje kasnimo, stvari koje smo zaboravili da uradimo do poslednjeg trenutka, zdravstvene i finansijske brige- lista je beskonačna. Usred tog stresa je naše dete, koje je izgubilo patiku, odjednom se seti u po noći da mu treba nova sveska za školu, zadirkuje svog mlađeg brata ili je potpuno ratoborno i nekontrolisano. I tada pucamo. Iskreno, kada roditelj nije u stanju ljutnje, spreman je da se nosi sa svakim roditeljskim izazovom mnogo bolje, jer je smiren. Ali u oluji besa, osećamo da imamo pravo na svoj bes. Kako ovo dete može biti tako neodgovorno, bezorazno, nezahvalno ili čak zlobno?
Ali bez obzira na to koliko smatramo da je ponašanje našeg deteta otežavajuće, to ponašanje ne izaziva naš ljutit odgovor. Vidimo ponašanje našeg deteta („Ponovo ju je udario sestru!“) i izvlačimo zaključak („Biće psihopata!“) koji pokreće druge zaključke („Propala sam kao majka!“). Ovaj sled misli stvaraju vrlo jake emocije- u ovom slučaju strah, užas, krivicu. Ne možemo da podnesemo ta osećanja. Najbolja odbrana je dobar napad, pa se ljutimo na svoje dete. Ceo proces traje svega dve sekunde.
Vaše dete možda izaziva da se osećate da ćete pući, ali ne izaziva vašu reakciju na taj bes. Bilo koji problem zbog kojeg se osećate kao da više ne možete da izdržite pritisak ima korene u vašim ranim godinama, kada ste bili dete. Znamo to jer u tim trenucima gubimo sposobnost da jasno razmišljamo, a i sami počinjemo da se ponašamo kao deca, izazivajući sopstvene napade besa.
Još nekoliko razloga zašto je roditelj ljut:
- Umor
- Stres i preveliki pritisak na poslu
- Od dece očekujemo savršenstvo
- Želimo trenutno zadovoljstvo
- Verovanje da je "bes moć"
- Stres, umor ili zdravstvena stanja
- Neispunjena očekivanja
- Razočarenja
Kako možete upravljati svojim besom?
Održavajte dnevnik ljutnje. Da, tačno tako Dnevnik besa. Zapišite okidače i svoju reakciju. Ovo vam pomaže da razumete situaciju koja vas ljuti kako biste mogli da izbegnete takvu situaciju u budućnosti.
Evo nekoliko saveta koje biste mogli da pratite:
- Prvo se nosite sa sopstvenim emocionalnim reakcijama. Smirite se pre nego što preduzmete akciju. Pokušajte polako, duboko dišite, zamislite opuštajuću scenu ili ponovite opuštajuće reči ili fraze u svom umu.
- Postavite granice pre nego što se naljutite. Govorite jasno i proverite da li vas dete razume.
- Slušajte svoj bes, umesto da se ponašate u skladu s njim. Razgovarajte mirno i slušajte. Prenesite osećanja u reči. Razgovarajte o ljutnji i povredi koja vas je do njega dovela.
- Sačekajte pre disciplinovanja. Izbegavajte fizičku silu, pretnje ili izražavanje besa na način koji ga može pojačati.
- Još neke metode:
- Brojite do 10, iako je jednostavna, to je veoma efikasna tehnika upravljanja besom.
- Skloni se tog mesta
- Pustite, da sve ide kako mora
- Izrazite svoj bes na prilagodljiv način, a ne da budete agresivni ili potiskujući svoja osećanja. Izrazite svoje nezadovoljstvo na pravom mestu u pravo vreme.
Ako i dalje ne možete da kontrolišete svoj bes, obratite se stručnjaku za mentalno zdravlje.
Naravno, svi se ljutimo na svoju decu, čak, ponekad i besnimo. Izazov je da se pozovemo na našu zrelost kako bismo kontrolisali ispoljavanje tog besa i na taj način umanjili njegov negativan uticaj. Najvažnija stvar koju treba zapamtiti u vezi sa besom je da ne delujete dok ste ljuti. Osećaćete hitnu potrebu da reagujete, da naučite svoje dete lekciji. Ali to govori vaš bes. Mislite da je ovo hitan slučaj. Ipak, skoro nikada nije. Svoje dete možete da naučite pameti kasnije i to će biti lekcija koju zapravo želite da mu date.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO