NE MOGU U ŠKOLU, BOLI ME STOMAK: Česti izgovori za izbegavanje nastave su možda simptomi školske fobije

Prva prepreka sa kojom se roditelji susreću tokom odrastanja obično je kada dete pođe u školu. Neizbežno, u jednom ili drugom trenutku, vaše dete će odbiti da ide u školu.

Shutterstock

Ovaj problem se naziva „odbijanje škole“ i u velikoj meri je uobičajen. Rešavanje takvih problema može biti teško, ali ne i nemoguće. Roditelji moraju analizirati verovatne uzroke takvog ponašanja kako bi se dete osećalo prijatnije kada ide u školu.

Šta je odbijanje škole kod dece?

Sindrom odbijanja škole nastaje kada dete jednostavno odbija da ide u školu, iz nekog razloga. Takođe bi mogao da ima poremećaj izbegavanja škole koji se može manifestovati čak i kao fizički simptomi, kao što su mučnina ili opšta tuga ujutru. Zbog anksioznosti, dete možda radije ostaje kod kuće i radi druge aktivnosti umesto da ide u školu.

Uzroci školske fobije kod dece

Razlozi zbog kojih dete ima školsku fobiju može biti mnogo, a važno ih je razumeti iz ugla deteta. Neki uobičajeni razlozi za sindrom odbijanja škole su sledeći:

Zabrinutost zbog ocenjivanja: Škola je mesto stalnog ocenjivanja, gde se mere i izlažu sve sposobnosti deteta. Ako dete odbije da ide u školu određenim danima, kao što su sportski dan ili obavezni dani priredbi, može se osećati uznemireno zbog toga što će morati da nastupa pod pritiskom, pa će tako odlučiti da izbegne celu epizodu.

Anksioznost odvajanja: Ne suočavaju se samo bebe sa anksioznošću odvajanj , već je mogu doživeti i starija deca. Pošto su ga odgajali brižni roditelji, mogućnost da bude gurnut u okruženje gde se takva briga ne pruža može biti teška za dete.

Akademski problemi: Akademski problemi ili poteškoće u učenju su česti kod dece, a pritisci povezani sa njima mogu porasti do te mere da dete može odlučiti da u potpunosti izbegava školu.
Pitanja vršnjaka. Škola je mesto gde dete mora da komunicira sa mnoštvom drugih ljudi, uključujući i svoje vršnjake. Društvena izolacija, maltretiranje ili sukobi sa prijateljima su uobičajeni među decom, pa dete može u potpunosti da odbije da ide u školu.

Sukob sa nastavnicima: Ako vaše dete smatra da je učitelj zastrašujući, moglo bi da izbegne školu u potpunosti.

Traumatski događaji: Neki traumatski događaji poput razdvajanja roditelja, smrti člana porodice ili razvod mogu dovesti do odbijanja škole kod dece.

Prelazak: Prelazak u novu školu ili čak na novo mesto može otežati detetu da se prilagodi i ono može izabrati da ostane kod kuće u udobnom okruženju radije nego da ide u školu.

Nagrade kod kuće: Ostanak kod kuće znači da oni mogu da provode vreme sa svojim roditeljima ili obavljaju trivijalne zabavne aktivnosti poput gledanja televizije. Dete može izabrati da to radi umesto da provodi vreme u školi.

Simptomi školske fobije

Školska fobija je nešto što se lako može primetiti, posebno kod roditelja. Postoje očigledni simptomi koji pokazuju da dete ne voli da ide u školu, uključujući direktno odbijanje. Evo još nekih uobičajenih simptoma:

  • Dete može da plače i da bude u suzama zbog mogućnosti da ide u školu i moli roditelje da mu dozvole da ostane kod kuće.
  • Iznenadni napadi, zabavljanje ili čak bežanje iz škole su drugi uobičajeni simptomi.
  • Da bi lažirao legitiman razlog, dete može da se žali na bolesti kao što su bol u stomaku, glavobolja ili vrtoglavica kada dođe vreme za polazak u školu.
    Još jedan uobičajeni simptom je kada dete ima primetne poteškoće da se vrati u školu nakon dugih odsustva, poput praznika, odmora ili čak sportskih dana.
  • Dete može izabrati da provede vreme na drugom mestu bez odlaska u školu i da ima duga, neobjašnjiva izostanka.
  • Povremeno, dete može izostati sa nastave ili izostati u određenim periodima, bez pravog objašnjenja.
  • Kasni dolazak u školu je još jedna manifestacija sindroma odbijanja škole kod dece.

Posledice odbijanja škole

Škole igraju veliku ulogu u razvoju dece. Polazak u školu ne samo da im daje priliku da steknu odgovarajuća znanja o svetu, već i kultiviše njihove ličnosti. Škole stavljaju decu u nepoznato okruženje i pripremaju ih za stvarni svet i odraslo doba od samog početka. Nepohađanje škole može dovesti do toga da deca zaostaju u mentalnom i emocionalnom razvoju i mogu na kraju da budu privržena roditeljima.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Kako da dete stiče prijatelje  TikTok/stricek_dusko