Redovno se prave liste prema različitim kriterijumima, u kojima se donosi zaključak koja zemlja je najbolja za odgajanje dece. Švedska se redovno nalazi ako ne na samom vrhu, onda svakako pri vrhu, a poznato je da oni imaju svoje metode u vaspitanju mališana. Evo šta to Šveđani rade drugačije u odnosu na ostatku sveta.
1. Deca spavaju napolju
To je verovatno jedna od najpoznatijih stvari na svetu u vezi sa švedskim i uopšteno skandinavskim roditeljima. Njihovi mališani spavaju napolju čak i kada je hladno, a za to vreme roditelji se ponekad opuštaju uz kafu u kafiću ili šetaju s mališanima napolju. Ponegde se mogu videti i kolica sa bebom koja unutra spava ostavljena u dvorištu kuće.
Na ovaj način oni svoju decu privikavaju na niske temperature i razvijaju im imunitet. Oni inače žive uz moto da nema lošeg vremena, već samo neprikladne odeće. S tim u vezi, bebe koje spavaju napolju uvek su obučene tako da im bude toplo.
2. Roditelji dele odgovornosti
U Švedskoj oba roditelja podjednako učestvuju u odgajanju dece. Kako prenosi purewow.com, u ovoj zemlji roditelji imaju pravo na 480 dana plaćenog odsustva, koje mogu iskoristiti i mama i tata, a od toga je obaveza da otac iskoristi 90 dana.
Zahvaljujući učešću oba roditelja u odgajanju dece, mališani već od prvih dana uče da je sasvim normalno da jedna porodica tako izgleda, te da svaki roditelj i radi i učestvuje u vaspitanju.
3. Svaki dan se ide napolje
Pravilo da ne postoji loše vreme, već samo neprikladn odeća ne odnosi se samo na spavanje napolju, već uopšteno na vreme koje se provodi napolju. U švedskim školama je akcenat na svakodnevnom izvođenju dece da se igraju napolju, bez obzira na vremenske uslove, a sve kako bi se obezbedio normalan razvoj mališana na svežem vazduhu.
4. Vreme za porodicu
Šveđani jako vrednuju vreme koje provode sa porodicom, te se obavezno izdvaja vreme kada se radi nešto u čemu uživaju i roditelji i deca – kada porastu, to je najčešće sedenje kod kuće, uz ćebe, sveće i grickalice, dok svi zajedno gledaju film.
5. Deca idu u vrtić
U Švedskoj roditelji retko kada angažuju dadilje za čuvanje dece, većina njih šalje decu u vrtić. Državni vrtići su dostupni svoj deci starijoj od 12 meseci, gde je akcenat na igranju, slobodnom vremenu i aktivnostima napolju – to je glavni fokus tamošnjeg školskog sistema dok deca ne napune sedam godina i ne krenu u "pravu" školu.
6. Ne neguju rodne stereotipe
Šveđani igračke ne dele na one za dečake i za devojčice, a sve kako bi sprečili usađivanje rodnih stereotipa. Takođe, ne postoje nikakve igre ili aktivnosti za dečake ili devojčice jer oni veruju da pol ne određuje šta dete može ili ne može da uradi.
7. Vannastavne aktivnosti su umerene
Za razliku od roditelja u mnogim drugim zemljama, Šveđani ne šalju decu na sve moguće vannastavne aktivnosti koje postoje. Oni prosto puste decu da se igraju sa vršnjacima napolju, a oni za to vreme odmaraju ili završavaju obaveze.
8. Vaspitanje bez nasilja
Švedska je prva zemlja na svetu koja je uvela zabranu fizičkog kažnjavanja dece 1979. godine. Razgovor, ukazivanje na posledice, davanje primera detetu, to su glavne stvari u vaspitanju kojih se tamošnji roditelji pridržavaju.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)