SLUČAJNO SAM PROČITALA PORUKE SVOG SINA I OSTALA ZAPREPAŠĆENA: Mama otkriva zašto nije loše špijunirati decu

Mama je primetila da je njenom sinu teško u srednjoj školi, a onda je pročitala njegove poruke - evo zašto prema njenom mišljenju nije loše špijunirati decu!

Shutterstock

Roditeljska kontrola ili zadiranje u privatnost?

Autorka knjige "Pasionirana mama" Suzan Meril podelila je sa čitaocima portala iMOM svoja razmišljanja o tome zašto špijuniranje dece ovih dana nije sramota, već je, naprotiv, veoma korisno. Pre izvesnog vremena, Suzan se dogodila neobična priča. Jednom od njene dece bilo je teško u srednjoj školi, a onda su odjednom i nekim čudom, kako je Suzan navela, počele da dolaze njegove poruke na njen telefon.  Suzanina prva želja bila je da svom detetu odmah ispriča sve. Ali ne, ona se na vreme zaustavila – i saznala za mnoge stvari koje je, kao roditelj, morala da zna. Suzan je saznala da je njeno dete maltretirano, ponižavano i imalo je pretnje u školi i koristila je informacije koje je prikupila da ga zaštiti.

Posle tri nedelje, poruke su prestale da stižu tako iznenada kao što su se pojavile. Ali Suzan je uspela da sazna sve što joj je bilo potrebno. Žena smatra da je ono što joj se dogodilo znak odozgo i od tada joj se tajno mešanje u lični život deteta ne čini tako lošom idejom.

Evo tri lekcije koje je majka naučila iz ove situacije:

1. Moramo učiniti sve da obezbedimo bezbednost dece
Jedna od naših glavnih obaveza kao roditelja je da čuvamo našu decu. Ovo prevazilazi "pravo deteta na privatnost". Razmislite o majkama koje su izgubile decu zbog ilegalnih droga, ili o onima koje su prekasno otkrile da su njihov sin ili ćerka u vezi sa nekim ko je na kraju naneo njemu ili njoj ozbiljnu štetu, poziva Suzan. Da li biste rekli: "Nisam znao šta se dešava, ali sam barem poštovao privatnost svog deteta?" Deca možda misle da mogu da se brinu o sebi, ali u stvarnosti im je potrebna velika pomoć da bi se uhvatili u koštac sa svetom. Prirodno je da se dete ponaša kao dete. Zato pored njega treba da budu roditelji koji će mu pokazati pravi put. Ako ne znate šta vaše dete radi, nećete znati šta da ga naučite.

2. Deca su nezrela
Čak i najpametnije dete može biti emocionalno nezrelo. Deca ne razmišljaju o dugoročnim posledicama postavljanja kompromitujuće fotografije ili slanja ljutite poruke. Trudimo se da ne pratimo svaku reč našeg deteta, od njega očekujemo previše – da će se prema slobodi odnositi kao prema odrasloj osobi. Ali on nije punoletan i možda nije spreman za ovu slobodu.

3. Oni žele istinu
Suzanina prijateljica je sa sinom tinejdžerom razgovarala o vape cigaretama i tokom razgovora je saznala da je i sam dečak već pročitao o njegovoj opasnosti na internetu. "Stvarno nije loše, mama", rekao je, "pošto nema nikotina." Žena je pokušala da ne vrši pritisak, ali je nastavila da šalje detetu linkove ka sajtovima koji objašnjavaju rizike i moguće opasnosti pušenja elektronskih cigareta. Kako je sve počelo? I iz činjenice da je majka čitala poruke u četu gde su njen sin i njegovi vršnjaci razgovarali o ovoj temi. Nije želela da dečak uči na iskustvima 13-godišnjih tinejdžera i na njihovim ne uvek tačnim i objektivnim savetima i odlučila je da interveniše.

Pa zašto špijunirati?
Da, vašem detetu se to možda neće dopasti, ali vreme je da preispitate neke stavove o roditeljstvu, kaže Suzan. Savremena deca žive onlajn, a ne na ulici ili u dečijoj sobi. Ovo nije nadzor ili špijunaža, već deo odgovornog, razumnog roditeljstva. Da ne biste sve pretvorili u uhođenje, budite otvoreni sa svojom decom od početka. Podsetite ih da uvek mogu da vam dođu sa bilo kakvim problemima i da ćete ih voleti bez obzira šta rade ili sa čime se suočavaju.

Teodora Andrić Sekulić

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima. 

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Kako su izgledale jaslice 80-ih i 90-ih 3  TikTok/nostalgicallyrachel