Roditelji se, u odgajanju dece, suočavaju sa različitim izazovima. Mališani imaju različite faze u odrastanju, pa tako ponekad mamama i tatama zadaju muke tantrumima, ignorisanjem roditelja, svađanjem i inaćenjem za svaku reč...
Činjenica je da deca ne mogu da se ponašaju lepo baš 24 sata dnevno, te im je potrebno da ponekad naprave i neku dečju glupost i prosto budu ono što jesu – deca. Međutim, ako je mališan veći deo vremena neposlušan, svakako je prvi korak ka promeni njegovog ponašanja da shvatite šta je uzrok, a mi vam u nastavku donosimo 9 najčešćih razloga zašto deca ne slušaju roditelje.
Deca umeju da se prosto "isključe", da ignorišu roditelje ako osećaju da mama i tata nisu potpuno prisutni ili ne pridaju dovoljno pažnje njihovim potrebama. Ako mališan primeti da, recimo, roditelj gleda u telefon ili radi nešto zbog čega mu ne pridaje dovoljno pažnje, ono može da se oseti nevažnim, odbačenim i da prestane da sluša.
2. Previše naređenja
Kada roditelji konstantno izdaju naređenja i instrukcije, dete može da se oseti preplavljenim, da ima utisak da mama i tata kontrolišu sve. U njemu zatim može a se javi otpor jer ono želi da pokaže svoju nezavisnost, da ima svoje lične izbore i zato prestaje da sluša mamu i tatu.
3. Nejasna komunikacija
Deca ponekad ne slušaju roditelje kada im oni ne daju dovoljno jasne, odnosno daju im zbunjujuće instrukcije. Jasna i jednostavna komunikacija je ključna kako bi dete znalo šta se od njega očekuje.
4. Negativan ton ili kritike
Stalno korišćenje grubog tona, vikanje, preterane kritike na račun mališana mogu da dovedu do toga da ono razvije odbrambeni mehanizam ili da postane anksiozno, usled čega prosto isključuje roditleje umesto da ih sluša.
5. Previše pravila
Pravila su deci potrebna kako bi bila i osećala se bezbedno, ali ako im postavljate pravilo za svaku moguću sitnicu, to već može da im bude previše. Ako mališani osećaju da su sputani nepotrebnim pravilima, oni će možda početi da se bune i prestaće da slušaju mamu i tatu.
6. Traženje pažnje
Ponekad deca ne slušaju zato što žele da na taj način privuku pažnju roditelja. Loše ponašanje ili ignorisanje instrukcija od roditelja može da bude način na koje dete iskazuje svoje nezadovoljene emocionalne potrebe, prenosi Times of India.
7. Udaljenost od roditelja
Ponekad manjak emocionalne bliskosti može da bude uzrok problema u komunikaciji. Kada se dete oseća kao da ga roditelji ne razumeju, ono može da prestane da se upušta u komunikaciju sa njima, kao i da prestane da ih sluša.
8. Inat prikladan uzrastu
Kako deca rastu, posebno u vrtićkom i kasnije u tinejdžerskom uzrastu, žele da pokažu svoju nezavisnost. Ova razvojna faza podrazumeva i da mališani tada često testiraju granice ignorišući instrukcije roditelja.
9. Nedosledna disciplina
Kada pravila i posledice nepoštovanja pravila nisu dosledne, dolazi do toga da mališani ne shvataju roditelje ozbiljno. Doslednost je ključna kako bi se uspostavilo poverenje i jasnost u komunikaciji, što je sve važno da bi dete slušalo roditelje.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna