Promena rutine, povratak u školu ili vrtić posle raspusta, smanjenje stepen pozitivnih emocija - sve to može izazvati stres i emocionalnu napetost kod dece. Važno je i za roditelje i za nastavnike da prepoznaju kada je detetu potrebna pomoć u ovom procesu adaptacije, savetuje Julija Lebedeva, dečiji psiholog a prenosi Parents portal.

Kako možete znati da li je vašem detetu potrebna pomoć da se prilagodi posle praznika?

Evo nekoliko znakova koji mogu ukazivati da je vašem detetu potrebna pomoć da se prilagodi posle praznika:

1. Promena raspoloženja . Ako vaše dete nakon praznika postane mnogo razdražljivije, tužnije ili emocionalno nestabilno, to može biti znak da ima poteškoća da se prilagodi.

2. Pad akademskog postignuća. Dete ima poteškoća da se koncentriše ili uči posle raspusta, što takođe može ukazivati na to da mu je teško ponovo da uđe u školski ritam.

3. Problemi sa snom i apetitom. Ako vaše dete ima nesanicu ili gubitak apetita posle praznika, to može biti znak stresa ili anksioznosti u vezi sa prilagođavanjem.

4. Izolacija i loši odnosi sa drugima . Ako primetite da vaše dete izbegava kontakt sa drugom decom ili ima problema tokom društvenih interakcija posle praznika, to može ukazivati na osećaj nepripadanja ili teškoće u prilagođavanju.

Ako primetite jedan ili više navedenih znakova kod svog deteta, važno je da mu pružite podršku i pomoć u prilagođavanju posle praznika. O tome bi trebalo da razgovarate sa nastavnikom ili kontaktirajte školskog psihologa kako biste razgovarali o mogućim strategijama pomoći vašem detetu.

Zapamtite, uz vašu brigu i podršku dete će moći da se prilagodi novom režimu.

Kako stvoriti uslove u kojima će se dete osećati prijatno

1. Glatki prelazak sa odmora na svakodnevni život

Počnite da se vraćate svom uobičajenom rasporedu, dnevnoj rutini i pravilima nekoliko dana pre kraja praznika. Ovo će omogućiti detetu da se postepeno navikne na svakodnevne aktivnosti i smanji stres i anksioznost.

2. Razgovarajte o očekivanjima i iskustvima sa svojim detetom.

Pre nego što se vaše dete vrati u školu ili vrtić, razgovarajte sa njim o tome šta ga čeka. Razgovarajte o njegovim iskustvima i dajte mu priliku da postavlja pitanja. Pregovori će pomoći vašem detetu da se oseća sigurnije i spremnije da pređe u svakodnevni život.

3. Održavajte rutinu spavanja i ishrane

Tokom praznika deca često menjaju način spavanja i ishrane, što može negativno uticati na njihovo fizičko i emocionalno blagostanje. Postepeno vraćanje uobičajenoj rutini i meniju pomoći će uspostavljanju ravnoteže i poboljšanju adaptacije.

4. Postepeno uključivanje u školski ili dečiji život

Nakon dugog odmora, ne bi trebalo da se strmoglavite u učenje, bolje je postepeno povećavati aktivnost, pustiti dete da se navikne na obrazovni proces i komunikaciju sa prijateljima.

5. Odvojite vreme za emocionalnu podršku

Većina emocija koje dete doživljava posle praznika povezana je sa razočaranjem zbog ovog kraja i povratka normalnom životu. Zato je važno da odvojite vreme da razgovarate o ovim osećanjima. Budite pažljivi i podržavajte, pomozite svom detetu da prepozna i izrazi svoje emocije, normalizujte ih - normalno je da ste uznemireni zbog kraja raspusta. Možete smisliti ritual oproštaja od praznika, zahvalnosti na doživljenim živim emocijama i prilagođavanju radnog raspoloženja i simbolično: (nacrtati sliku, napravite avion od nje i lansirajte je u nebo ili otpustite u vodu, u obliku čamca).

6. Stvorite pozitivan stav

Rasporedite vreme posle praznika između obaveza i prijatnih, zanimljivih aktivnosti. Pokušajte da stvorite pozitivna očekivanja za budućnost, kao što je planiranje porodičnih vikenda ili zajedničkih novih zabavnih aktivnosti.

7. Pratite fizičko stanje deteta

Izbegavajte premor i fizičko preopterećenje deteta posle praznika. Obratite pažnju na njegovu ishranu, fizičku aktivnost i opšte stanje. Prvi put posle praznika biće mu potrebno malo više odmora nego inače. Neka ga ima.

Zapamtite, svako dete je jedinstveno i može imati svoje karakteristike prilagođavanja. Istovremeno, postepeno vraćanje svakodnevnim obavezama i podrška najbližih pomoći će detetu da lakše i udobnije prođe ovaj prelazni period.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Mama ima super trik kako da deca očiste sve za sobom TikTok/fawn_design