Nije lako roditeljima kada doktori propišu lekove, a dete nikako neće da ih uzme. Neki lekovi, posebno sirupi, deci su često "fuj", i onda roditelji imaju prave muke da ih nateraju da to nekako progutaju.
Evo nekih saveta koji u toj situaciji mogu da vam pomognu:
Neka deca radije popiju lek kada je rashlađen. Pri kupovini sirupa, pitajte farmaceuta da li je bezbedno da lek držite u frižideru jer hlađenje nekih lekova može da utiče na njihovu efikasnost.
Pre nego što pomešate lek sa hranom ili nekim pićem, proverite sa farmaceutom da li to može da utiče na njegovu efikasnost.
Mešanje leka sa malom količinom tečnosti ili neke hrane može da ga učini primamljivijim mališanima. Koristite samo malu količinu hrane ili tečnosti pri tome, kako biste bili sigurni da će dete uneti celu dozu leka. Nemojte da sipate lek u flašicu sa vodom jer ako dete ne ispije celu tu flašicu, neće uneti ni dovoljnu količinu leka.
Kada dajete detetu lek na špric, pokušaje da istisnete po malo leka u obraze mališana, jer tu nema receptora za čulo ukusa, piše kidshealth.org.
Ukoliko dete ima problem da proguta tabletu ili kapsulu, pitajte farmaceuta da li možete da smrvite tabletu ili je pomešate sa nekom mekanom hranom poput pudinga. Ne radite to na svoju ruku jer efikasnost nekih lekova može da se smanji mrvljenjem.
Nikada ne govorite detetu da je lek bombona kako biste ga nagovorili da ga uzme. To može da bude opasno, te da dete u trenutku vaše nepažnje uzme samo lekove misleći da su ukusne bombonice. Umesto toga, objasnite detetu da je važno da popije lek kako bi se osećalo bolje, ali da uvek mora da ga uzima samo sa mamom ili tatom.
Ako dete prospe ili povrati lek, nemojte da mu dajete još jednu dozu.
Ukoliko detetu nije bolje uprkos leku koji uzima ili mu se stanje pogoršava, obratite se lekaru.
BONUS VIDEO: