Mladeže često možemo da vidimo na koži odraslih ljudi, a kada se oni pojavljuju kod dece?
Ponekad, mada retko, deca mogu da imaju mladeže od rođenja, a uglavnom na koži počinju da im se pojavljuju nakon prve godine života, a kako odrastaju pojavljuje ih se sve više.
Mladeži su zapravo izrasline na koži koji se javljaju kada pigmentne ćelije u koži rastu u klasterima, umesto da se šire po celoj koži. Mogu da se pojave bilo gde na telo, a karakteriše ih sledeći izgled:
- Braon su, crni, pink ili plavičasti
- Mali su, obično glatki i ravni, ali mogu da budu i izpupčeni i da imaju dlačice
- Okrugli su ili ovalnog oblika i simetrični su
Neki mališani imaju tek poneki mladež na telu, dok se kod druge dece pojavljuje više mladeža i to je sasvim u redu. Uglavnom su potpuno bezazleni i nisu kancerozni, mada ponekad može da dođe do razvoja melanoma, ali je rizik veoma mali za decu i tinejdžere, piše raisingchidren.net.au. Svakako, nije zgoreg da znate u kom slučaju treba da odvedete dete kod lekara kako bi se neki mladež pregledao:
- Ako je mladež asimetričan odnosno jedna polovina se razlikuje od druge
- Ima neravne ivice
- Nije okruglog ili ovalnog oblika
- Različite je boje od drugih mladeža na koži mališana
- Upaljen je duže od jednu ili dve nedelje
Redovna zaštita kože od sunca, kako u letnjim, tako i u zimskim mesecima, može da smanji šansu za pojavu mladeža, ali i za opekotine na koži, što sve zajedno smanjuje i rizik od ravzoja raka kože u odraslom dobu.
Šta utiče na pojavu mladeža
Koliko će dete imati mladeža zavisi od više faktora. Između ostalog, to je i nasledno, pa ako vi ili vaš partner imate dosta mladeža po koži, moguće je da će imati i vaši naslednici.
Takođe, deca koja imaju svetliju kožu obično imaju više mladeža neko oni sa tamnijom kožom, a pored toga su i neka retka genetska stanja povezana sa velikim brojem mladeža na koži.
BONUS VIDEO: