Virusne bradavice kod dece mogu biti boje mesa, svetlije ili tamnije od kože koja ih okružuje. Ponekad imaju sitne crne tačke u sebi, koje su zapravo zgrušani krvni sudovi. Često se vide oko noktiju, na stopalima, na licu i blizu kolena. Većina bradavica ne boli, ali one koje se nalaze na tabanima ili se u njih mnogo udare mogu biti bolne.
Vrste bradavica su:
Uobičajene bradavice
Uobičajena bradavica je mala, tvrda kvrga u obliku kupole. Obično se nalaze na prstima, rukama, kolenima i laktovima, ili na mestu posekotina i ogrebotina. Takođe se mogu formirati unutar usta. Imaju hrapavu površinu koja ponekad može da liči na glavicu karfiola.
Ravne bradavice
One su veličine glave igle, glađe su od drugih vrsta bradavica i imaju ravne vrhove. Većina dece koja dobiju ravne bradavice imaju ih na licu, ali mogu rasti bilo gde i mogu se pojaviti u grozdovima.
Plantarne bradavice
Pronađene na dnu stopala, plantarne bradavice mogu biti veoma neprijatne i osećaju se kao da hodate po malom kamenu. Obično su ravnije od običnih bradavica jer hodanje vrši pritisak na njih i čini ih da rastu prema unutra. Ponekad ih pogrešno smatraju žuljevima.
Filiformne bradavice
Oni imaju oblik poput prsta, obično su boje mesa i često rastu na ili oko usta, očiju ili nosa.
Šta ih uzrokuje
Bradavice su uzrokovane infekcijom virusom iz porodice humanih papiloma virusa (HPV). Postoji mnogo tipova HPV-a, koji mogu uticati na različite delove tela. Ponekad se bradavice prenose polnim putem i pojavljuju se u predelu genitalija. HPV virusi koji ih uzrokuju razlikuju se od virusa koji izazivaju bradavice na drugim delovima tela.
HPV virusi koji izazivaju bradavice mogu se preneti sa osobe na osobu bliskim fizičkim kontaktom ili dodirivanjem nečega što osoba sa bradavicom dodiruje, poput peškira, otirača ili poda za tuširanje.
Deca koja grizu nokte ili čupaju zanoktice izložena su riziku od bradavica jer stvaraju otvorena područja za ulazak virusa i izazivanje bradavica. Mala posekotina ili ogrebotina mogu da dovedu bilo koji deo kože u opasnost od bradavica.
Koliko dugo je potrebno da se bradavice razviju varira. Mogu da rastu veoma sporo a mogu biti potrebne i nedelje ili meseci da se razviju nakon što je neko izložen virusu.
Kako se leče
Bradavice često nestaju same, ali to može potrajati od nekoliko meseci do nekoliko godina. Lekar može da ukloni bradavicu ako je bolna, ako ometa aktivnosti zbog nelagodnosti ili osoba želi da je ukloni.
Različiti načini uklanjanja bradavica su:
- korišćenje lekova bez recepta ili lekova na recept za skidanje bradavica
- spaljivanje pomoću lagane električne struje
- zamrzavanje tečnim azotom (naziva se krioterapija )
- korišćenje laserskog tretmana
- struganje specijalnim hirurškim alatom
Ako vaše dete ima bradavicu, lečenje će se zasnivati u zavisnosti gde se bradavica nalazi i koliko dobro vaše dete može da toleriše različite opcije. Ponekad će lekar preporučiti kombinaciju tretmana.
Bradavica može otpasti brže ako se leči u ordinaciji, ali to može potrajati. Ako se kod kuće leči lekovima bez recepta, uklanjanje može potrajati mnogo duže. Ponekad su potrebne nedelje ili meseci da bi se postigli rezultati. Ali na kraju bi bradavica trebalo da se odvoji od zdrave kože.
Lekovi protiv bradavica sadrže jake hemikalije i treba ih koristiti pažljivo jer mogu oštetiti i zdravu kožu. Razgovarajte sa svojim lekarom pre upotrebe bilo kog leka za bradavice bez recepta na licu ili genitalijama. Lečenje ne funkcioniše uvek. A ponekad se bradavica može vratiti jer HPV može ostati u telu neko vreme.
Kako roditelji mogu pomoći?
Većina bradavica se može lečiti kod kuće. Evo kako:
- Potopite bradavicu u toplu vodu najmanje 10 minuta.
- Uklonite mrtvu kožu sa površine bradavice turpijom (koja se nikada neće koristiti za nokte) pre nanošenja leka. Pazite da ne uđete u normalnu kožu oko bradavice.
- Nanesite lek (bez recepta ili na recept) na bradavicu. Držite područje pokriveno dok lek deluje.
- Operite ruke nakon što dodirnete bradavicu.
Objasnite detetu da:
- ne trlja, grebe ili čeprka bradavicu jer bi to moglo da proširi virus na drugi deo tela ili da izazove inficiranje
- da ne deli peškire ili druge lične stvari sa drugima
Šta može pomoći u sprečavanju bradavica?
Nije uvek moguće sprečiti pojavu bradavica. Izbegavanje kontakta sa virusima koji ih izazivaju je teško jer su tako česti.
Uvek je dobra ideja da naučite decu da često peru ruke i kožu. Ako vaše dete ima posekotinu ili ogrebotinu, koristite sapun i vodu da očistite to područje jer je veća verovatnoća da će otvorene rane razviti bradavice i druge infekcije.
Ohrabrite decu da nose vodootporne sandale ili japanke u javnim tuševima, svlačionicama i oko javnih bazena (kako bi se zaštitili od plantarnih bradavica i drugih infekcija, poput atletskog stopala).
Kada treba otići kod doktora?
Pozovite svog doktora ako:
- Vaše malo dete ili beba ima bradavicu bilo gde na telu.
- Dete (bilo kog uzrasta) ima bradavicu na licu, genitalijama ili rektumu.
- Niste sigurni da li je ono što vaše dete ima bradavica.
- Bradavice se šire na nova mesta na telu.
Takođe pozovite doktora ako je bradavica ili koža oko nje:
- bolna
- crvena
- krvari
- otečena je
- curi iz nje gnoj
BONUS VIDEO