Kada dođe jesen, mnogi roditelji iz predostrožnosti počinju da daju deci razne suplemente i vitamine, želeći da im na taj način pojačaju imunitet i izbegnu brojne prehlade i viruse.
Međutim, deci koja su zdrava i nemaju indikacija za unos dodatnih vitamina i suplemenata tj. nije im utvrđen manjak određenog vitamina, davanje ovih proizvoda neće pomoći u jačanju imuniteta, kažu stručnjaci sa Harvarda.
"Nažalost, ti proizvodi neće pomoći u ovom slučaju. Ne postoje dokazi da mogu da pomognu u borbi protiv bolesti", kaže profesor mikrobiologije na Harvardovoj školi medicine dr Majkl Starnbak.
Ko treba da da uzima vitamine
Dok zdravoj deci unos vitamina najverovatnije neće pomoći, postoje mališani koji bi zaista trebalo da uzimaju određene suplemente i dodatke ishrani. Evo kada se preporučuje uzimanje vitamina kod dece:
- Ako dete slabo jede i ima loš apetit
- Dete zbog zdravstvenog stanja mora da prati određen režim ishrane u kojem je isključena cela grupa namirnica
- Dete ima alergije na neku hranu
- Dijagnostikovana mu je bolest jetre, žučne kese, creva ili pankreasa, i ima hroničnu dijareju
- Beba kasni u razvoju u odnosu na svoje vršnjake (fizički i rastom)
Pre nego što date detetu bilo kakve vitamine i suplemente, savet je da se posavetujete sa svojim pedijatrom, koji će vam reći šta je i koliko potrebno da mališan uzima.
Imajte na umu da su ipak najbolji izvori vitamina oni prirodni, tj. hrana poput voća, povrća, celih žitarica, mahunarki, mleka, mesa, ribe, te da pored uzimanja dodatnih vitamina treba obratiti pažnju i na ishranu.
BONUS VIDEO: