Tragovi krvi u stolici deteta uvek uplaše roditelje, ali ovaj simptom zapravo ne mora uvek da ukaže na neki ozbiljan problem.
Najčešći uzrok krvi u izmetu dece su analne pukotine, odnosno sitne pukotine u anusu koje su uglavnom uzrokovane tvrdom stolicom. One mogu da se pojave kod dece koja imaju zatvor.
Takođe, neka hrana, napici i lekovi mogu da utiču na boju stolice, te da se roditeljima učini da je u pitanju krv. Naravno, krv u stolici može da bude i znak nekog ozbiljnijeg stanja, mada je to ređi slučaj.
Simptomi krvi u stolici deteta
Кrv u stolici mališana može da izgleda drugačije u zavisnosti od toga koji je uzrok.
Na primer, svetlo crvena krv najčešće je uzrokovana krvarenjem donjeg gastrointestinalnog trakta, kao što je rektalno krvarenje, dok crna katranasta stolica obično dolazi iz želuca ili je uzrok nekog problema u gornjem delu gastrointestinalnog trakta.
Drugi simptomi, kao što su bol, povećana osetljivost i promene u pražnjenju sreva, mogu da pomognu lekaru da odredi uzrok krvi.
Кrv u stolici može da ima različit izgled, a najčešće je u pitanju:
- jarko crvena krv koja se pojavljuje preko stolice, odnosno samo na površini
- tamno braon krv pomešana sa izmetom
- crna ili katranasta stolica
Uzroci krvi u stolici deteta
Evo koji sve mogu da budu razlozi za pojavu krvi u stolici deteta.
Analna fisura
Analne fisure su odgovorne za krv u stolici mališana u 90 odsto slučajeva. Analna pukotina je sitan rascep u unutrašnjoj sluznici anusa, a javljaju se usled prolaska tvrde ili velike stolice. Dijareja takođe može da iritira sluznicu i izazove pukotine, piše healthline.com.
U slučaju pojave analnih fisura, najčešće tragovi jarko crvene krvi mogu da se primete i na toalet papiru nakon brisanja, kao i na stolici. Osim toga, često izazivaju i bol i svrab na ovom delu tela, koji je najjači tokom ili odmah nakon pražnjenja creva.
Infekcija
Bakterijske infekcije, virusi i paraziti u digestivnom traktu mogu da izazovu krvavu dijareju kod mališana. U tom slučaju, takođe mogu da se javi simptomi poput povišene temperature, bola u stomaku, letargije i razdražljivosti.
Zapaljenska bolest creva
Inflamatorna ili zapaljenska bolest creva je hronično stanje koje izaziva upalu creva, a u njih spadaju Kronova bolest i ulcerozni kolitis.
Zapaljenske bolesti creva se najčešće dijagnostikuju kod tinejdžera i odraslih, a retko kod male dece. Uobičajeni simptomi inflamatorne bolesti creva uključuju:
- krvavu dijareju
- sluz u stolici
- gubitak težine
- manjak energije
- grčeve i bol u stomaku
Polipi
Polipi creva su češći kod odraslih nego dece, ali se mogu javiti i kod mlađih. Juvenilni polipi su najčešći tip polipa creva kod dece, rastu u debelom crevu i obično se razvijaju pre 10. godine, a najčešće između druge i šeste godine.
Simptomi koji mogu da se jave kod juvenilnih polipa su crvena krv i tkiva u stolici, kao i bolovi u stomaku.
Dijareja i krv u stolici malog deteta
Krv u stolici deteta koja je praćena dijarejom može da bude uzrokovana bakterijskom ili virusnom infekcijom, parazitima, Kronovom bolešću, ulceroznim kolitisom.
Ukoliko primetite krv u stolici deteta, imajte na umu da to ne mora da ukazuje ni na šta ozbiljno, ali svakako je uvek najbolje da se obratite lekaru kako bi se utvrdio uzrok, naročito ako se to ponovi više puta. Kada je reč o lečenju, to zavisi od samog uzroka, ali terapiju će, ukoliko je potrebno, odrediti doktor.
BONUS VIDEO:
(healthline.com/Yumama/Nataša Zlatković)