Da li je normalno da dete ima tamne podočnjake? Najčešće je bezopasno, a evo koji su mogući uzroci

Evo šta kaže pedijatar o tome da li je normalno da dete ima tamne kolutove ispod očiju, odnosno tamne podočnjake.

Shutterstock

Odrasli se trude da na razne načine zamaskiraju podočnjake, naročito one tamne, ali kada su u pitanju deca, tu nas podočnjaci zabrinu daleko više nego kod nas samih. Mame i tate često se uplaše kada vide da dete ima tamne kolutove ispod očiju, ali pedijatar dr Tanja Remer Altman kaže da u najvećem broju slučajeva to nije razlog za brigu.

"Koža ispod očiju je kod svakoga tanja nego na ostalim delovima lica", kaže dr Altman, dodajući da kod ljudi koji imaju tamniji ten, ta tamnija pigmentacija može da istakne "crne" podočnjake. Takođe, nije neuobičajeno ni da umorna beba trlja rukicama svoje oči, nakon čega koža ispod očiju postane crvena.

Mnogi roditelji krive sezonske alergije za pojavu tamnih podočnjaka kod svojih mališana, a pedijatar ističe da se sezonske alergije najčešće ne pojavljuju kod beba mlađih od godinu dana.

"Bebe obično moraju da budu izložene alergenima u okolini barem jednu ili dve sezone pre nego što se pojavi polenska groznica", ističe pedijatar.

Kod dece koja imaju nazalne alergije odnosno začepljene nosiće izazvane alergijama, mogu da se pojave tamni podočnjaci kao posledica oticanja krvnih sudova ispod kože.

Kako prenosi babycenter.com, i neke bebe koje doje mogu da imaju alegijsku reakciju na hranu koju je unela mama, ali se to češće manifestuje kroz koprivnjaču ili krv u stolici, nego kao tamni kolutovi ispod očiju.

Izuzetno retko, tamni podočnjaci mogu da budu znak tumora, kaže dr Altman, koja ističe da ukoliko je koža ispod očiju mališana veoma tamna, da je najbolje da se konsultujete sa lekarom u vezi sa tim.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Pedijatar o čišćenju ušiju bebama  TikTok/doctor_yoshi