Kućni ljubimci nude veliku emocionalnu podršku deci, a čak i više, mogu da odvuku pažnju od problema u ponašanju uključujući i teška stanja. Imaju sposobnost da deluju direktno na pojavu anksioznosti, proizvodeći smirujući efekat kako na fiziološkom tako i na psihološkom nivou.
Vlasnici kućnih ljubimaca mnogo lakše komuniciraju
Eksperimenti koji su s tim u vezi otkrili su činjenicu da su, kada je kućni ljubimac doveden kući, posete lekaru smanjene, jer četvoronožne životinje svojim vlasnicima pružaju sigurnost, naklonost, umnogome smanjuju osećaj bezvrednosti i nude razlog za život.Ljubav koju nude je bezuslovna i za ceo život. Upravo iz tog razloga, oni su dobri terapeuti u bilo čijem životu. Životinje se veoma lako prilagode i ponude svoje prijatno društvo upravo onda kada je detetu najpotrebnije. Fizički i mentalni rezultati rastu sve više kako bliskost između njih postaje veća.
Koristi za decu sa autizmom
Američka naučica Grečen Karlajl, sa Univerziteta u Misuriju, zaključila je da je svaki kućni ljubimac koristan u blizini dece sa autizmom. Primetilaje da su sva autistična deca koja su imala pse kod kuće mnogo bolje radila na testovima iz matematike. Što je duže vreme provedeno oko životinje, to su bolji rezultati.
U pokušaju da otkrije koliki je stepen privrženosti, Karlajl je primetila da su mališani sa autizmom mnogo više vezani za male štence jer su im dali osećaj da mogu da ih zaštite i bolje brinu o njima. Činjenica je i da kada je oko dece kućni ljubimac, oni imaju tendenciju da pričaju glasnije, da izmišljaju igre u kojima mogu da učestvuju, da razvijaju maštu i intelekt.
Zečevi, zamorci, papagaji koji govore, mačke, psi, hrčci, bilo koja životinja, ma koliko mala, budi osećaj odgovornosti i ljubavi u svakom detetu. Ljubav prema nekom manjem ili nemoćnijem je pravi primer pozitivnog odgovora na terapiju kod osoba koje boluju od mentalnih bolesti ili poremećaja ponašanja.
BONUS VIDEO