Meduza može da ožari i opekotina je bolna, svrbi i jako je neprijatna pogotovu deci. Opekotina je uzrokovana reakcijom na otrov na bazi proteina. Meduze oslobađaju otrov iz mikroskopskih žalaca na svojim pipcima zvanim nematociste.
Lečenje opekotine meduze sastoji se od ovih jednostavnih koraka:
- Isperite područje.
- Uklonite pipke.
- Okupajte dete u toploj vodi.
- Nanesite lekove i led po potrebi.
Neka deca mogu da imaju tešku alergijsku reakciju poznatu kao anafilaksa na meduze. Simptomi anafilakse se javljaju iznenada i mogu brzo da napreduju od curenja iz nosa i osipa na koži do stezanja u grlu, problema sa disanjem, nesvesticom, zastojem srca. Anafilaksu treba brzo lečiti injekcijom epinefrina, kako prenosi Very well health.
Uobičajeni simptomi
Iako se obično navodi da meduze ožare 150 miliona puta godišnje, nije jasno odakle dolazi ova brojka, niti kolika je stvarna učestalost. Bez obzira na to, opekotine od meduza su česte. Većinom su blage i lako se leče i kod kuće.
Pipci meduza imaju hiljade nematocista koji mogu da probiju kožu i ubrizgaju otrov. U zavisnosti od vrste i doze otrova, ubod može da izazove reakcije u rasponu od blage do teške, pa čak i opasne po život.
Uobičajeni simptomi blagih opekotina meduze su:
- Bol, koji može biti intenzivan i može da se širi dalje od mesta uboda
- Crveni ili ljubičasti „ tragovi “ duž putanje kontakta sa pipkom
- Lokalni svrab i otok
- Osip
- Vreme koje traje bol od opekotine meduze može da varira u zavisnosti od vrste. Od male meduze traje oko jedan sat.
Kako boli opekotina od meduze
Opekotina meduze se obično opisuje kao oštar bol, peckanje ili svrab na koži. Često, na ožarenom mestu dete će imati pulsirajući bol koji se širi prema gore i prema spolja na ruku, nogu ili torzo. Opekotina često ostavlja tragove pipaka koji mogu biti crveni, braon ili ljubičasti. Cela oblast tela može biti ružičasta, crvena ili ljubičasta.
Kako se leči
Brzo lečenje opekotine od meduze može da smanji bol, spreči pogoršanje sistemskih simptoma i smanji rizik od komplikacija (uključujući infekcije). Kada se pruži prva pomoć, lekovi mogu pomoći u ublažavanju bolova i otoka. Teške reakcije treba da se leče u bolnici.
Prva pomoć
Postoje tri koraka koja se obično preporučuju u prvoj pomoći:
Ispiranje: Isperite pipke toplom vodom ako je moguće. Ako topla voda nije dostupna, koristite slanu vodu umesto sveže. Slatka voda može da pogorša bol.
Uklonite pipke: Skinite preostale pipke rukom u rukavici ili pincetom. Izbegavajte dodirivanje golim rukama jer rizikujete da vas ponovo ožari.
Istuširajte dete toplom vodom: Ovo može da pomogne da se izvuče deo otrova iz rane. Opšte pravilo je da se koristi voda na najvišoj mogućoj temperaturi koju dete može da izdrži.
Kod opekotine meduze u blizini očiju, dobro isperite oko morskom vodom, a zatim idite u hitnu pomoć što je pre moguće. Zdravstveni tim će vam isprati oko fiziološkim rastvorom (mešavina soli i vode slična suzama), ukloniti nematociste i datikapi za oči i lekove protiv bolova. Takođe preporučuje se i poseta oftalmologu.
Šta ne treba raditi
Postoji mnogo mitova i zabluda o tome kako treba da tretirate opekotine meduze. Nijedan od ovih domaćih lekova nema bilo kakvo istraživanje koje podržava njihovu upotrebu i može da prouzrokujei više štete nego koristi.
Na primer, neki ljudi preporučuju ispiranje opekotine meduze belim sirćetom da bi se ublažio bol, ali dokazi su podeljeni o tome da li ovo zaista pomaže. Čini se da se prednosti razlikuju u zavisnosti od vrste.
Studija o meduzi lavlje grive iz 2017. sugeriše da ispiranje opekotine morskom vodom može zapravo da poveća oslobađanje otrova, dok ispiranje sirćetom nema takav efekat. Nasuprot tome, ispiranje opekotine meduze sirćetom često pogoršava stanje.
Ostale stvari koje NE treba da radite su:
- Trljanje opekotine
- Ispiranje hladnom, svežom vodom
- Primena alkohola
- Trljanje opekotine peškirom
- Nanošenje zavoja
Da li je urin lekovit?
Nemojte piškiti na opekotinu meduze. Uprkos onome što ste možda čuli ili videli na TV-u, mokrenje na opekotinu meduze može da pogorša bol i neće učiniti ništa da „neutrališe“ otrov. Štaviše, urin na pipku meduze može da dovede do njegovog skupljanja, ubrizgavajući više otrova u kožu.
BONUS VIDEO