STRAŠNO KAKO SI SE OJELA, NE MOŽEŠ DA HODAŠ: Veoma bolne plikove na butinama možete da sprečite

Ojed butina je uzrokovano trenjem između unutrašnje strane nogu, što oštećuje kožu. Veoma se često dešava kod dece koja se mnogo znoje, bucmasta su.

Shutterstock

Možda ćete primetiti crvene lezije nalik na plikove koje mogu delovati kao vrlo iziritirana koža. Stanje se može lečiti i sprečiti. Ojed je možda jedan od najčešćih problema sa kožom butina mališana, pogotovu kako dolazi topline vreme kada se nose haljinice, suknjice, šorcevi i kratke pantalone.

Iako je istina da se trljanje butina može pogoršati vlažnošću i znojem povezanim sa vežbanjem, trčanje, pojačanom fizičkom aktivnošću ne želite da ovakve neprijatnosti vaše dete drži podalje od omiljenih aktivnosti.

Simptomi

Ojed se javlja zbog trljanje butina vaše unutrašnje strane nogu, nakon što se koža zbog dodirivanja jedna o drugu jako iziritira. Možda dete ima ove probleme ako primetite sledeće simptome u tom području:

  • crvenilo
  • lezije nalik na plikove
  • ravan osip
  • osećaj pečenja
  • bol
  • svrab

Ako mališan ima česte ojede, možda ćete početi da primećujete smeđe mrlje na unutrašnjoj strani butina. Oni nastaju kada vaša koža zaceli nakon epizode ​​trljanja, ali se mogu ponoviti ako imate kontinuirane ojede.

Uzroci ojeda

Trljanje butina nastaje kada se noge trljaju jedna o drugu i izazivaju trenje, slično nošenju uskih cipela koje izazivaju žuljeve na stopalima. Možda je dete pod povećanim rizikom od ojeda butina zbog:

  • znojenje, bilo od vežbanja ili od svakodnevnih aktivnosti
  • hodanje ili trčanje
  • dete nosi tanke helanke, suknje ili šortseve koji ne pružaju dovoljnu barijeru između butina
  • toplote i vlažnosti
  • nošenje pamuka ili drugih tkanina koje ne upijaju dovoljno vlage
  • zarobljene vlage između kožnih nabora

Tretman ojeda

Trljanje butina se može brzo pojaviti. Da biste pomogli u lečenju i prevenciji nastalih osipa, razmotrite neke od sledećih mera. Ovo uključuje kombinaciju krema kao i specijalnu odeću. Važno je lečiti ojede butina kako se osip ne bi pogoršao. Obratite se lekaru ako sumnjate na infekciju, koja može uključivati simptome kao što su otok, gnoj i preterana osetljivost.

Šorts ili helanke

Šorts protiv ojeda butina mogao bi biti prikladnija opcija. Oni funkcionišu jer prave barijeru i dodatnim bonusom upijanja dodatnog znoja. Šorts posebno dobro funkcioniše ispod haljina. Helanke ili biciklistički šorts, kao i druge uske atletske pantalone, mogu dobro da deluju u sprečavanju trljanja butina.

Kreme ili balzami za ojede

Kada je u pitanju lečenje novoizgrebenih butina, možda će vam trebati više od šortsa. Ovde mogu dobro doći kreme i balzami za dečije ojede.

Puder za bebe

Puder za bebe ima različite namene za prevenciju vlage, uključujući trljanje butina. Za najbolje rezultate, nanesite puder za bebe ili telo na unutrašnju stranu butina pre nego što se dete obuče, a zatim ponovo nanesite tokom dana po potrebi. Potražite formule na bazi kukuruznog skroba koje prirodno apsorbuju vlagu. Možda razmislite da se držite podalje od proizvoda na bazi talka.

Vazelin

Vazelin je najpoznatiji po svojim efektima podmazivanja. Međutim, može stvoriti prepreku za sprečavanje trenja i trljanja. Za ublažavanje opekotina možete da nanesete i butine namazane vazelinom. Vazelin deluje jednako dobro kao i specijalni balzami za trljanje u smislu prevencije. Iako će vam možda biti neuredno za primenu, ova opcija je pristupačnija.

Balzam za usne

Kada ste u pokretu i nemate pri ruci nikakve proizvode protiv ojeda butina, vaš omiljeni balzam za usne može vam spasiti dan. Balzam za usne sadrži zaštitne slojeve za vaše osetljive usne, a to može zaštititi i delikatnu kožu dečijih butina. Dodajte sloj balzama za usne na područje onoliko često koliko vam je potrebno. Sjaj za usne neće funkcionisati na isti način kao balzam za usne, pa ga ne koristite.

Sprečavanje trljanja butina

Postoje koraci koje možete preduzeti da biste sprečili da se to na prvom mestu desi:

  • Nošenje spandeks šortseva, jer oni pružaju više prostora za kretanje kako biste sprečili trenje unutrašnje strane butine.
  • Nošenje mešavine poliestera ili spandeksa za veću prozračnost umesto pamuka, koji zadržava znoj.
  • Nošenje labavih pantalone i kratkih pantalona da biste sprečili stezanje unutrašnje strane butina i znoj.
  • Redovno sušite kožu detetu kada se znoji, posebno nakon što su napolju na velikoj vrućini i vlažnosti.
  • Hidrirajte dete da biste snizili telesnu temperaturu.
  • Dodajte prah na unutrašnju stranu butina da sprečite nakupljanje vlage.
  • Često menjajte odeću, posebno nakon znojenja ili boravka napolju po vrućini.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Kako devojčica od 5 godina uspavljuje sestricu  TikTok/halesmoore