Broj slučajeva obolelih od velikog kašlja u Srbiji se povećava, pa je tako direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" Verica Jovanović kazala je da je u Srbiji više od 270 potvrđenih slučajeva velikog kašlja, te da ga ima i kod dece i odraslih.
Prehlada i veliki kašalj mogu izgledati slično u početnim fazama. I jedno i drugo može početi sa začepljenim ili curenja iz nosa, blagim kašljem i kijanjem. Ali dok se simptomi prehlade poboljšavaju, veliki kašalj - poznat i kao pertussis - samo se pogoršava vremenom.
Deca sa velikim kašljem razvijaju napade kašlja koji otežavaju disanje. Na engleskom se naziva "whooping", po zvuku "whoop" koji se ispušta tokom kašlja koji osoba proizvodi dok pokušava da dođe do daha.
Možda će biti teško uočiti razliku u početku, ali je od vitalnog značaja da potražite medicinsku pomoć i savet lekara koji može dati pravu dijagnozu. Lekar može da napravi razliku između obične prehladu od nečeg ozbiljnijeg.
Šta uzrokuje veliki kašalj?
Veliki kašalj je veoma zarazna respiratorna infekcija koja se lako širi kašljanjem i kijanjem. To je ozbiljna bolest, posebno za bebe i malu decu koja nisu primila sve preporučene vakcine protiv velikog kašlja. Može izazvati upalu pluća, napade, oštećenje mozga i smrt.
Koji su simptomi velikog kašlja?
Simptomi velikog kašlja postaju jasniji kada se ti rani blagi znaci koji su se mogli zameniti sa prehladom pogoršati nakon jedne do dve nedelje i uključuju sledeće simptome:
- Nekontrolisan kašalj, praćenim škripanjem pri udahu
- Povraćanje ili grčeve tokom ili nakon napada kašlja
- Iscrpljenost nakon napada kašlja
Bebe mogu doživeti pauzu u disanju, simptom poznat kao apneja. Neke bebe možda uopšte ne kašlju, ali mogu postati plave jer ne mogu da dođu do daha. Starija deca mogu imati samo curenje iz nosa i temperaturu, ali onda razviju uporan kašalj koji može trajati nekoliko nedelja ili meseci i dovesti do komplikacija.
Na TikTok stranici "helpathand_education" objavljen je snimak zvuka kašlja deteta koje boluje od velikog kašlja - poslušajte ispod!
Kako se veliki kašalj dijagnostikuje i leči?
Veliki kašalj se dijagnostikuje fizičkim pregledom i laboratorijskim i testovima krvi. Vaš lekar će takođe pitati da li ste bili izloženi bolesti i kakvi su simptomi.
Bolest se obično leči antibioticima. Odmor, dosta tečnosti i ovlaživač za održavanje vlažnosti vazduha takođe će pomoći da se ubrza oporavak. Ne preporučuju se lekovi protiv kašlja bez recepta. Novorođenčad i deca sa teškim pertussisom možda će morati da budu primljeni u bolnicu na lečenje. Neophodno je konsultovati se sa lekarom kako bi se dobila adekvatna terapija - nikada ne uzimajte lekove na svoju ruku.
Kako sprečiti veliki kašalj?
"Čim dete navrši dva meseca do šest meseci treba obaviti vakcinaciju, posetiti dom zdravlja i pedijatra i ove prve tri doze su od velikog značaja kako bi se deca malog uzrasta, dakle mlađe od godinu dana, pravovremeno zaštitila. To je vakcina koja u sebi sadrži i neke druge antigene od drugih prenosivih bolesti koji razvijaju otpornost, ali kada je u pitanju pertusis ili veliki kašalj, ova vrsta vakcinacije se sprovodi u pet doza. Dakle, osnovno je u prvoj godini života, potom se sprovodi prva revakcinacija i druga revakcinacija pred školu - objasnila je za RTS direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" Verica Jovanović.
Teodora Andrić Sekulić
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO: