Koji je tvoj roditeljski stil? Jeste li protiv autoritarnog stila roditeljstva, a čini vam se da često upadnete u tu zamku? Jeste li za nežno roditeljstvo, ali na kraju ipak češće budete helikopter roditelj? Toliko smo toga čuli, pisali i pročitali o helikopter roditeljstvu, pa ipak taj stil još uvek praktikuju roditelji – svesno ili nesvesno – i to često.
Ako ste među onima koji praktikuju upravo helikopter roditeljstvo i previše se zaštitnički ponašate, možda je vreme da preispitate svoju strategiju. Naime, nedavno je sprovedena jedna studija koja je pronašla vezu između ovog stila roditeljstva i kraćeg životnog veka dece kasnije u životu.
Prema istraživanju Federalnog univerzieta Sao Karlos (UFSCar) u Brazilu i Univerziteta u Londonu (UCL), deca preterano zaštitnički nastrojenih roditelja obično – žive kraće.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Scientific Reports. Istraživači su analizirali podatke gotovo 1.000 učesnika Engleske longitudinalne studije starenja rođenih 50-ih i 60-ih godina prošlog veka. Zaključili su da odnosi dece sa roditeljima utiču na dugovečnost.
Muškarci koji su imali previše zaštitnički nastrojenog oca i malo "slobode" tokom detinjstva imali su prema studiji 12 odsto veći rizik od smrti pre 80. rođendana. Kod žena koje su imale preterano zaštitnički nastrojenog oca, rizik od smrti pre 80. godine života povećao se za 22 odsto.
S druge strane, žene o kojima se majka dobro brinula tokom detinjstva imale su smanjeni rizik za 14 odsto. Još jedno zanimljivo otkriće bilo je da su muškarci koji su tokom detinjstva živeli sa samohranim roditeljima imali 179 odsto veći rizik od smrti pre 80. godine života.
"Rezultati naše analize odnose se na ljude koji bi sada bili stariji i ne bi nužno bili isti roditelji u kasnijim generacijama", rekao je u izjavi Tiago Silva Aleksandre, jedan od autora studije.
"Najzanimljivija stvar u vezi s našom studijom je to što smo uspeli u brojkama da pokažemo ono o čemu se raspravljalo o roditeljstvu dugi niz godina. Brižni i bliski odnosi sa ocem i majkom tokom detinjstva imaju posledice na ostatak života. Naša otkrića posebno pokazuju kako utiču na dugovečnost", dodao je Aleksandre.
Zlatna sredina
Naučnici su takođe istraživali psihološke posledice odnosa dete-roditelj. Otkrili su da autoritarizam, permisivnost i nemar mogu da imaju negativan uticaj na dečji razvoj.
"Srednji put je najbolji, izbegavajući i nametljivost, koja sprečava decu da budu autonomna, kao i nemar ili emocionalnu distancu. Ono što u članku nazivamo brigom nije stvar zanemarivanja, već prisutnosti i brige bez preterane zaštite", dodala je Aline Fernanda de Souza Kanelada, jedna od autorki članka.
Ovo je prva studija koja istražuje kako odsutnost roditelja ili manjkavi roditeljski odnosi mogu da smanje dugovečnost.
"Deci je potrebna roditeljska briga i podrška, ali ne i nametljivost, koja detetu oduzima autonomiju. Istraživanja u psihologiji pokazuju da je ovakav odnos takođe slab, jer se dete boji roditelja i dovodi do raznih problema, uključujući nezdrave navike, a neke studije pokazuju povećan rizik od zloupotrebe alkohola i droga, kao i poteškoća s mentalnim zdravljem poput stresa, što je usko povezano sa smanjenom dugovečnošću", napomenula je Kanelada.
"Zanemarena deca mogu kasnije u životu da iskuse veći nivo stresa zbog posledica ovog ranog zanemarivanja, a verovatnost bolesti se povećava", rekao je Aleksandre.
Ravnoteža je ključna
Istraživači su naglasili važnost uravnoteženog roditeljstva, pružanja brige i prisutnosti bez preterane kontrole ili emocionalne distance. Razmišljajući o previše zaštitničkom roditeljstvu danas, posebno kod dece koja žive s jednim roditeljem, istraživači su dodali: "Znamo da roditelji sada previše štite svoju decu na drugačiji način, i to takođe može da ima uticaj. To je drugačija vrsta odnosa, ali ima i svoje slabosti".
"U ovom slučaju, kulturni i društveni faktori mogli su da imaju značajniji učinak nego sada. Razdvajanje roditelja u prošlosti se drugačije doživljavalo i moglo je biti posebno teško za mušku decu. Ne možemo da znamo kako bi to sada funkcionisalo, s obzirom na društvo koje imamo, ali studija pokazuje da je bilo vrlo teško za muškarce rođene 50-ih i 60-ih", rekao je Aleksandre.
BONUS VIDEO:
(miss7mama.24sata.hr/Yumama/Nataša Zlatković)
Znojite li se u trudnoći više nego inače? Evo koji su uzroci i šta možete da preduzmete
Najčešće zablude o trudnoći: Mnoge žene i dalje veruju u neistine koje mogu da im naškode
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju