Deca svakodnevno sede po više sati – što u školi, što kod kuće ili na raznim vannastavnim aktivnostima. Svi znamo da je fizička aktivnost dobra i važna za decu, a opet smo i svi svesni da većina dece nije dovoljno aktivna.

Ipak, čini se da nismo baš sasvim svesni koliko loše posledice manjak fizičke aktivnosti ima na decu, a na to su upozorili i naučnici nakon nove studije.

Međunarodna grupa naučnika otkrila je da fizička aktivnost kod dece pomaže u smanjenju simptoma depresije i anksioznosti. Ovo je posebno važno za decu sa autizmom i poremećajem pažnje i hiperaktivnošću (ADHD), za koje je utvrđeno da imaju značajno veći rizik za razvoj mentalnih bolesti od zdrave dece. Rad je objavljen u časopisu Journal of Autism and Developmental Disorders (JADD), prenosi deti.mail.ru.

U analizi podataka iz velikog Nacionalnog istraživanja zdravlja dece, istraživači su otkrili da deca sa autizmom i ADHD-om koja su bila fizički aktivna imaju manje šanse za pojavu simptoma anksioznosti i depresije nego njihovi manje aktivni vršnjaci. Među decom sa autizmom, 69 odsto fizički neaktivne dece je patilo od anksioznosti, dok je kod dece koja su bila fizički aktivna najmanje jedan dan u nedelji ovaj broj pao na 55 odsto. Kod dece sa ADHD-om, fizička aktivnost je takođe bila povezana sa nižim nivoom anksioznosti.

Naučnici su otkrili da je depresija takođe ređa kod dece koja su bila fizički aktivna.

Na primer, među decom sa autizmom 39 odsto fizički neaktivne dece patilo je od depresije, dok je kod one koja su bila fizički aktivna jedan do tri dana u nedelji ova cifra pala na 29 odsto, a kod one koja su bila aktivna četiri do sedam dana, na 23 odsto.

Autorka studije Ejmi Akardo i kolege istakli su važnost daljih istraživanja kako bi se razumelo kako fizička aktivnost utiče na mentalno zdravlje, a takođe su skrenuli pažnju na potrebu praćenja mentalnog zdravlja dece sa autizmom i ADHD-om.

Iako nalazi ukazuju na vezu između fizičke aktivnosti i mentalnog zdravlja, oni ne dokazuju uzročno-posledičnu vezu. Moguće je da anksioznost i depresija ograničavaju sposobnost dece da se bave fizičkom aktivnošću, ali je za to potrebno dalje istraživanje.

BONUS VIDEO:

BOLEST MODERNOG DOBA: Svako treće dete u Srbiji je GOJAZNO! Kurir televizija