Sezona je virusa, a kako je rekao pedijatar dr Saša Milićević, u Srbiji haraju zauške, stomačni virusi, rino i adenovirusi, varičele Brnu virus, zbog kojeg se mališanima pojavljuju afte.
Šta su afte
Afte su male ranice koje se javljaju unutar obraza i usana, na dnu desni i na ili ispod jezika. Zbog ovih ranica deci može da bude bolno da jedu, piju vodu ili peru zube.
Afte se razlikuju od herpesa (plikova groznice), koji su uzrokovani virusom i nalaze se izvan usta, odnosno oko usana, na obrazima ili bradi ili unutar nozdrva. Herpes je zarazan, ali afte nisu.
Kako da prepoznate afte
Afte se obično pojavljuju kao okrugle, bolne, otvorene rane koje imaju belu ili žućkastu prevlaku i crveni "obruč" okolo. Uglavnom su male (prečnika oko šest milimetara) i plitke su, ali mogu da budu i dublje i veće.
Najčešće se afte pojavljuju sporadično, ali mogu da se pojave i u malim grupama. Ponekad se dešava da deca osete peckanje na određenom delu sluzokože pre nego što se afte pojave.
Uglavnom afte prolaze za oko dve nedelje, a tokom tog perioda mogu da budu dosta bolne, naročito prva tri-četiri dana nakon pojave. Osim u retkim slučajevima kada su veoma velike ili duboke, afte obično ne ostavljaju ožiljke, piše kidshealth.org.
Uzroci afti
Ne zna se tačno šta je uzrok afti, koje se takođe nazivaju i aftoznim čirevima. Ono što se zna je da neki faktori doprinose pojavi afti, a jedan od njih je i ishrana. Na primer, češće se pojavljuju kod onih u čijoj se ishrani ne nalazi dovoljno folne kiseline, vitamina B12 i gvožđa, kao i kod onih koji imaju neke alergije na hranu.
Povrede u ustima (poput ujeda sa unutrašnje strane usne ili čak oštećenje osetljive sluznice u ustima četkicom za zube) takođe izazivaju afte. Natrijum lauril sulfat, sastojak mnogih pasta za zube i vodice za ispiranje usta, takođe može da se poveže sa većom verovatnoćom od razvoja afti, a ponekad te ranice mogu da budu i znak problema sa imunim sistemom.
Kako se leče afte
Ako dete ima afte koje traju duže od dve nedelje ili zbog ovih bolnih ranica ne može da jede ili pije, potražite savet pedijatra. Takođe, obavezno se obratite lekaru i ukoliko se afte kod mališana pojavljuju više od dva-tri puta godišnje.
U najvećem broju slučajeva, afte će proći same od sebe za oko dve nedelje, a mališanima se može dati neki od sirupa ili lekova za ublažavanje bola.
Ukoliko afte ne prođu za nekoliko nedelja, lekar može da propiše neki topikalni lek, poput posebne vodice za ispiranje usta ili nekih lekova koji će pomoći da se ranice zaleče.
Kako možete da pomognete detetu
Dakle, afte uglavnom nisu opasne i najčešće ne zahtevaju lečenje, ali postoje neki koraci koje možete da preduzete kako bi bile što manje bolne:
- Izbegavajte da dete jede abrazivnu hranu, poput čipsa ili orašastih plodova, jer ove namirnice mogu da iritiraju desni i osetljivo tkivo u ustima
- Neka koristi paste za zube i vodice za ispiranje koje ne sadrže natrijum lauril sulfat
- Neka koristi četkicu za zube sa mekanim vlaknima i ne trlja zube previše grubo
- Izbegava začinjenu, slanu i kiselu hranu (poput paradajza, limuna) koja može da iritira ranice u ustima
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna