Afte se često mogu sresti u dečijem uzrastu. To su male ranice koje se javljaju na unutrašnjoj strani obraza ili usana, na dnu desni i na ili ispod jezika. Mogu da budu veoma bolne kada dete jede ili pije, pa čak i kada pere zube.

Afte se razlikuju od herpesa (plikova groznice) koji je uzrokovan virusom i nalazi se izvan usta ili oko usana, na obrazima, bradi ili u nozdrvama. Herpes je zarazan, ali afte nisu.

Simptomi afti

Pojavljuju se kao okrugle, bolne otvorene rane koje imaju belu ili žućkastu opnu i crvenu liniju koja ih ograničava. Većina je mala i plitka, ali povremeno može da bude veća i dublja.

Najčešće se afte pojavljuju pojedinačno, ali mogu da se jave i u manjim grupama. Ponekad dete može da oseti da ga neki deo unutrašnjosti usne duplje pecka pre nego što se afta pojavi.

Afte
Afte Foto: Shutterstock

Koliko se leče?

Potrebno je oko dve nedelje da se afte zaleče. U tom periodu rane mogu da budu bolne, a prva tri do četiri dana su najgora. Zarastaju bez ožiljka, osim ako su veoma velike i duboke.

Obično nisu potrebni nikakvi lekovi, ali ako se dete žali na bol, možete pitati farmaceuta ili pedijatra za preporuku nekog gela ili leka.

Ako se zadrže i posle nekoliko nedelja ili se stalno vraćaju, posetite lekara.

Doktor, dete, grlo
Doktorka pregleda usta detetu Foto: Shutterstock

Kako roditelji mogu da pomognu detetu sa aftama?

Da biste pomogli detetu da afte budu manje bolne i da sprečite da se ponovo pojave, ohrabrite svoje dete da:

  • Izbegava da jede abrazivnu hranu, kao što su čips i orašasti plodovi, koji mogu da iritiraju desni i osetljiva tkiva usta.
  • Koristi samo četkice za zube sa mekim vlaknima i pazi da četkicom ne pritiska previše jako.
  • Ne koristi hranu na koju je alergično.
  • Izbegava začinjenu, slanu i kiselu hranu (kao što su limun i paradajz) koji može da iritira osetljive rane u ustima.

(Yumama)