Nemački naučnici sa Više medicinske škole u Berlinu otkrili su da deca koja su sklona da duboko razmišljaju i analiziraju sve češće dožive depresiju u odraslom dobu. Rezultati studije objavljeni su u časopisu Clinical Psichology & Psichotherapy.
Studija je uključivala 72 odrasle osobe sa depresijom koja je dijagnostikovana od strane specijaliste. Naučnici su prikupili informacije o traumama u detinjstvu ispitanika i procenili njihovo emocionalno stanje.
Rezultati su pokazali da su učesnici koji su doživeli tešku emocionalnu nevolju i zlostavljanje u detinjstvu skloniji anksioznom razmišljanju.
Autori studije su primetili da postoje dva oblika emocionalnog maltretiranja - emocionalno zlostavljanje (otvoreno neprijateljske ili ponižavajuće reči) i zanemarivanje (ignorisanje ili omalovažavanje potreba deteta).
Pokazalo se da deca koja su doživela emocionalno zlostavljanje u bilo kom obliku imaju tendenciju da se zadržavaju na uznemirujućim mislima, problemima ili negativnim emocijama. Stalno analiziranje svog ponašanja i ponašanja roditelja stvara preterani mentalni stres, koji vremenom može povećati rizik od razvoja depresije.
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)
Jedna navika trudnica krivac je za gojaznost kod dece: Znamo da je loša, ali nikad je ne biste povezali sa tim
9 poruka za mame koje čekaju drugo dete: Prvenac može da postane zahtevan, ali jedna stvar će vas oduševiti
Trudnica je osetila čudan simptom i obratila se ChatGPT-u: Jedno pitanje je spaslo život njoj i bebi
Koje nedelje trudnoće su "najkritičnije": U ovim periodima je najveći rizik od komplikacija
U 51. sam rodila treće dete i ne kajem se: Evo zašto mi je to bila najlakša trudnoća