Bloger Sergej Kosenko, kojeg prati skoro sedam miliona pretplatnika, objavio je snimak sebe kako baca bebu u snežni nanos u nedelju, 7. januara, kako prenosi Deti.mail portal. Snimak je brzo postao viralan i izazvao oštru reakciju, nakon čega je otac obrisao objavu i izvinio se rekavši da na snimku nije živo dete, već lutka sa licem njegovog sina preko filtera. Široku raspravu nije propustila ni šefica Lige bezbednog interneta Ekaterina Mizulina. Ona je na svom Telegram kanalu objavila da će Istražni komitet Ruske Federacije pokrenuti krivični postupak protiv Sergeja Kosenka „zbog činjenice da je počinio nezakonite radnje prema novorođenom detetu“. Takođe nije verovala u pokajanje blogera.

Reakcija korisnika

Diskusija oko videa se ne završava: on se iznova postavlja na Tvitter/Ks- u i Telegram kanalu, a korisnici društvenih mreža nastavljaju da pišu komentare. Tako je Sergej Kosenko proglašen „ocem godine“ - korisnici koji su bili ogorčeni njegovim video snimkom podsetili su koliko opasno bacanje može biti za malu decu, a takođe su napomenuli da na ovu porodicu treba obratiti pažnju organa starateljstva. Neki su bacanje dece nazvali „novom verzijom Sparte“.

„Jadna beba, roditelji su neadekvatni i van sebe. Šta je sledeće? Hoće li biti bačeni u grotlo vulkana? Hoće li ga staviti u ključao lonac zarad lajkova? On je bespomoćan, ne može da izrazi svoj pristanak na sve ovo“, podelila je svoje mišljenje korisnica, koja je roditelje nazvala „čudovištima“. „Možda je u redu biti bez oca“, odgovorio je drugi korisnik na ovu objavu.

Podrška

Neko je, međutim, stao na Kosenkovu stranu.„Svi su ovo radili kada su bili deca. Generacija mimozica zaista sada raste“, jedan je od komentara.„I mene su bacili u sneg. Kada sam porastao, počeo sam da i sam skačem u sneg. Bilo je sjajno“. „Ove visoko moralne majke u komentarima, samo dajem 100% da one same (tuku) svoju decu kaišem i rukama po guzi, samo to rade iza zatvorenih vrata. I to zaista kvari dečiju psihu, a ne bacanje u snežni nanos. Podli moralizatori, bolje da se brinu o sebi“, bio je oštar odgovor na kritiku blogera, koji je primetio licemerje onih koji su napali Sergeja Kosenka.

Reč stručnjaka

EkaterineTur, pedijatar, psihosomatolog, neuropsiholog objašnjava: “Blogeri danas vode pravu borbu za pažnju, lajkove i popularnost. Nažalost, ovo često dovodi do zamagljivanja granica između onoga što se može i ne može učiniti — i to je i prikazano na snimku. Posebno u odnosu na decu. Sergej Kosenko je popularan jer kopira trendove drugih ljudi i time povećava gledanost. I ovoga puta odlučio je da ponovi slučajni trend sa interneta, u kojem majka svoje jednogodišnje dete spušta u sneg. Bloger je odlučio da isto uradi sa svojim sedmonedeljnim sinom – i ne samo da ga spusti u sneg, već na silu baci u vazduh. Ne možete da pravite ovakve spotove – ni sa bebama od sedam nedelja, ni sa decom od godinu dana. „Hajp“ ne treba plaćati po cenu zdravlja dece, a takve video snimke treba smatrati opasnim sadržajem.”

Milioner bacio bebu u sneg.jpg
Instagram Printscreen sergey_kosenko 

Opasnosti od bacanja u sneg

  • Predmeti ispod snežnog nanosa. Nema nade da su roditelji proveravali šta je pod gustim snegom, jer nisu mogli da vide gde tačno sneg pada tokom najsnežnije sezone u Kurševelu, što znači da beba nije bila osigurana ni od ograda, ni od žbunja, ili od kamenja koje bi moglo biti pod snežnim nanosom.
  • Udaranje u sneg. Dete u ovom uzrastu ne drži glavu, tako da svako tresenje, bacanje, a posebno padanje može dovesti do pomeranja, preloma i nepovratnih posledica. Istovremeno, bez obzira na to koliko je beba bila umotana, nikakva fiksacija vrata i glave ga neće zaštititi od udara o snežnu površinu.
  • Preopterećenje takođe u velikoj meri povećava rizik od razvoja sindroma iznenadne smrti, ne samo zbog stresnih iskustava, već i zbog neravnoteže u nervnim vezama usled udara (dete je bačeno na visinu tri puta više od sopstvene visine).
  • Stres. Hladan sneg, iznenadni mrak i skučeni prostor u kome se dete nalazi, makar i na delić sekunde, težak je stres, koji takođe može dovesti do nepovratnih posledica.
  • Sindrom potresene glave. Na primer, Svetska zdravstvena organizacija već upozorava – roditelji ne treba da bacaju i hvataju svoje dete. Sindrom tresene glave je čitav kompleks organskih poremećaja koji se razvija u dvofaznom procesu ubrzanja (povraćanja) i super kočenja (zaustavljanja pada) bebe. Javlja se u bilo kom uzrastu, ali je najopasnija pre šestog meseca, kada mišići ne drže glavu i ona bukvalno visi u vazduhu. Zbog toga su neuronske veze mozga destabilizovane, sve do pucanja ćelijskih membrana, što može dovesti do krvarenja u moždanom tkivu.

Yumama/J.D.

BONUS VIDEO

"GOVORILI SU DA JE DETE TEŠKO BOLESNO I DA NEĆE DUGO ŽIVETI..." Deca obolela od SMA zahvaljujući terapiji ČUDESNO SE OPORAVLJAJU Kurir TV