Postoji dijabetes Tip 1 i Tip 2, i oba su tzv. šećerna bolest. Kod dece je prisutan Tip 1, kada nema insulina, pa mora da se "dodaje spolja". Nakon postavljanja dijagnoze, kreće se sa insulinom, ali je mali procenat primene kod male dece. Jer, problem se najčešće otkriva u pubertetu. Tada hormon rasta podiže šećer, pa se kod mališana koji su mu skloni oboljenje ispoljava. Nažalost, granica se pomera sve  niže, tako da se Tip 1 pojavljuje kod predškolske dece. Međutim, zapanjujući je podatak da se pojavljuje i kod beba od 18 ili 22 meseca, pa moraju odmah da dobijaju insulin.

Dijabetes tip 1 je insulinski zavisan, a prouzrokovan je destrukcijom specifičnih ćelija pankreasa koje luče insulin, pa oboleli moraju tokom celog života da primaju insulin.

Dijabetes tip 2 je insulinski nezavisan i javlja kod odraslih.  Sekrecija insulina je očuvana, a u nekim slučajevima i povećana. Međutim, njegova aktivnost je smanjena, najčešće zbog manje osetljivosti tkiva na insulin. Ovaj tip dijabetesa je često udružen sa gojaznošću. Obolele osobe se leče sprovođenjem dijete i tabletama koje podstiču sekreciju i efikasnost insulina, a u određenim situacijama je neophodna i terapija insulinom.

Kako prepoznati dijabetes?

- Dete više jede, a pritom mršavi, često mokri tokom noći, i često pije vodu. To su simptomi na koje roditelj treba da obrati pažnju i proveri da li je sve u redu.

Dijabetes je nasledno oboljenje. Obično u porodici "kruže" tri bolesti koje izaziva jedan isti gen: šećerna bolest, poremećaj štitaste žlezde i preumatoida pritis. Kada uzimamo anamnezu od roditelja, uvek dobijemo podatak da je jedno od ovih oboljenja prisutno u porodici. Drugim rečima, dijabetes je nasledno oboljenje i pitanje je vremena kada će da se pojavi. Najčešće je uzrok infekt koji povećava šećer, a ređe psihički stres - ne kao uzrok dijabetesa, više kao "okidač".

Da li dijabetes može da se izleči ako se javi u predškolskom uzrastu?

- Ne postoji mogućnost izlečenja, neophodno je da se oboljenje kontroliše pomoću insulina. Međutim, svedoci smo vremena koje dolazi - kada će geni moći da se kloniraju, što će pružiti mogućnost da se dijabetes iskoreni.

Kod nas postoje mnoge vrste insulina koji regulišu šećer. Kakvi su rezultati, koji se pokazao kao najpovoljniji?

- Svaki organizam različito prihvata insuline. Kod nas se dobro pokazao Glardžin (Lantus). Uključivali smo ga kada na drugom režimu nije postojala dobra regulacija. Posebno bih izdvojio da se ovaj insulin dobro pokazao u grupi tinejdžera, naročito u kombinaciji  sa jutarnjim tzv. difaznim insulinom, a Glardžin se davao uveče.

Poznato je da mnogi roditelji sa pojavom dijabetesa kod dece prvo krenu sa prirodnim lečenjem, a potom traže pomoć stručnjaka. Koliko je to preporučljivo?

- To je potpuna greška. Obično se ljudi vezuju za ono što su radili njihovi prijatelji i susedi. Mnogi piju borovnicu i jedu cimet - misle da tako mogu da se izleče, da time zamene insulin. Međutim, jedini način regulacije šećera kod dece je insulin.

Koju hranu mogu da konzumiraju deca dijabetičari?

- Što se tiče ishrane, deca nisu hendikepirana. Postoji pravilo da imaju šest obroka dnevno i da dati insulin troše malo po malo, a ne odjednom, velikim obrokom. Što se tiče slatkih stvari, dozvoljene su one koje imaju zaslađivač, ali ponekad deca mogu da pojedu običan kolač ili sladoled. To nije više tako striktno, kao pre dvadeset godina. Inače, svi dijabetičari moraju da imaju svesku u koju svakodnevno upisuju kakav je šećer u krvi. U svakom slučaju, teško je saopštiti roditeljima da njihovo dete mora da prima injekcije insulina.

Vrednost šećera kod dece

Kod dece bi trebalo da se šećer kreće oko 7 milimola na litar. Međutim, daju se labavije granice, jer svaki dan nije isti. Granice se u praksi kreću od 3 do 11 milimola na litar, a zadovoljava već pomenutih 7 milimola.