Vežbajte matematiku u prodavnici s klincima: Mnogo bolje računaju dok sami kupuju od malena

Odlazak u prodavnicu nije samo kupovina namirnica, već i prilika da sa detetom vežbate računanje i u praksi naučite osnove raspolaganja novcem. Umesto prazne priče, tu su realni zadaci za rešavanje između polica supermarketa.

Shutterstock

„Kada dete planira kupovinu, broji robu i novac, vidi da je matematika deo svakodnevnog života Pretvarajući kupovinu u zabavnu igru, roditelji stvaraju posebne trenutke koji ostaju u sećanju dece“ , rekla je Marija Moskaleva, psiholog porodičnog centra „Planeta porodice“ Odeljenja za rad i socijalnu zaštitu stanovništva Moskve.

Kako naučiti dete da broji

Da bi proces učenja bio zabavan i pristupačan, važno je odabrati zadatke u prodavnici uzimajući u obzir uzrast i nivo razvoja deteta.

Za decu od 3 do 5 godina učenje treba da bude jednostavno i u obliku igre. Počnite sa zadacima za brojanje: zamolite dete da stavi tri jabuke ili pet mandarina u korpu. Takve vežbe će pomoći da savlada brojeve i nauči kako da odredi količinu. Možete nastaviti kod kuće: na primer, igranje „Prodavnice“ pružiće vam priliku da sredite matematičko znanje.

U dobi od 6-8 godina, deca počinju da shvataju da je matematika sredstvo za život. U prodavnici možete zamoliti dete da uporedi cene, na primer, za sokove različitih veličina ili proizvođača. Ovo razvija analitičke veštine i pomaže da donese dobre odluke.

„Kada dete samo izračuna cenu kupovine, ono razume da svaki artikal ima svoju cenu, što znači da je neophodno biti oprezan pri izboru robe, a takve igre razvijaju veštine donošenja odluka “, dodala je psihološkinja.

Prva kupovina

Još jedan koristan zadatak je „Prva kupovina“. Dajte detetu malu količinu novca i zamolite ga da izabere proizvod. Neka odluči šta će kupiti.

„Kada dete pokuša da ispuni određeni iznos, ono ne samo da uči osnove brojanja, već i razvija veštinu planiranja u okviru budžeta “, objasnila je Marija Moskaleva. 

Za decu od 9-12 godina zadaci mogu biti komplikovaniji. Na primer, napravite listu za kupovinu i rasporedite svoj budžet za svaku kategoriju: za voće, povrće, slatkiše. Neka vaše dete odabere proizvode iz svake kategorije i proveri cene.

„Ako trošite više na slatkiše, onda ćete imati manje za druge artikle, i obrnuto, ili je možda korisno uzeti kruške sa popusta da biste uštedeli novac. Ovako se uče prioriteti i mudro upravljanje finansijama u budućnosti “, kaže psihološkinja.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Sve faze brzo prođu  TikTok/itsmetinxpodcast