Igra na peščanoj plaži uključuje mogućnosti za kreativnost, maštu i samoizražavanje, kao i opipljivije veštine kao što su fine motoričke , koordinacija ruku i očiju, druženje i osamostaljivanje. Za tako jednostavnu igračku, pesak zaista ima sve.
Evo 5 razloga zašto je igra sa peskom tako pozitivno i korisno iskustvo za vašu decu:
Razvija maštu
Plaža je kao prazno platno. Jedina granica za ono što možete stvoriti je vaša sopstvena mašta. Deca mogu da grade sve, od zamkova od peska sa odbrambenim jarcima, do automobila ili kula. Mogu da kopaju ogromne rupe ili naprave brda i planine. Sa sposobnošću da ga kopaju, oblikuju, prosejavaju ili zakopavaju stvari, postoje beskrajne mogućnosti kako deca mogu da se igraju peskom i šta mogu da urade sa njim. Najbolje je to što se može oblikovati i menjati kako dete razvija svoju ideju ili zamišlja nešto još veće, tako da nema ograničenja.
Podstiče kreativnost
Dok prazna plaža može biti prazno platno spremno da se oblikuje dečjom maštom, ona takođe može da razvija i kreativnost. Možete da gradite peskom, ali takođe možete postati umetnik ili vajar za dan. Kombinujte pesak sa drugim stvarima koje možete pronaći na plaži i imate kolekciju umetničkih materijala na dohvat ruke. Kamenje i perje se mogu dodati skulpturi od peska, a naravno, voda je čini fleksibilnom i dinamičnom igračkom. Jezičke veštine se mogu vežbati i pisanjem slova pomoću štapa ili kamena. Mlađoj deci plaža pruža priliku za senzornu igru tako što će osetiti razliku između mokrog i suvog peska, ili zabavan osećaj zakopavanja stopala ili posipanja peska po rukama.
Podstiče samoizražavanje
Mogućnost da se mališani izraze možete da podrži mentalno zdravlje i dobrobit dece. U svetu u kome su deca prečesto bombardovana salvom elektronskih medija i televizije, igra sa peskom podstiče staromodno samoizražavanje. Uz beskrajne mogućnosti, deca mogu da stvore gotovo sve što njihova mašta može da zamisli. Njihove kreacije mogu da izazovu razgovor sa detetom za koji niste znali da treba da ga vodite. Oni će moći da igraju igrice koje im pomažu u rešavanju njihovih stvarnih problema ili da vajaju oblike i stvari koje odražavaju brigu ili zabrinutost. Samoizražavanje daje detetu sredstva da bude pohvaljeno za svoje kreacije i često će vam reći nešto što do sada niste znali.
Poboljšava koordinaciju ruku i očiju i fine motoričke sposobnosti
Za malu decu igra sa peskom može imati dubok uticaj na poboljšanje koordinacije ruku i očiju i finih motoričkih veština. Aktivnosti koje nam se čine jednostavnim, poput kopanje peska u kanticu pomoću lopatice; podići kanticu i ponovo izvući pesak sa veštinom koja vam pravi pravi zamak od peska je za njih izazov.
Koordinacija ruku i očiju može da se poboljša kada deca pažljivo posmatraju aktivnosti, a zatim je kopiraju – pa im pokažite kako da naprave zamak od peska i pustite ih da sami krenu. Ponavljajuća priroda igre sa peskom, a posebno izgradnje dvoraca, podržaće pozitivan razvoj koordinacije ruku i očiju i finih motoričkih veština. Ovo su veštine koje se mogu činiti prostim, ali dok rastu i razvijaju se, deci će ove veštine biti potrebne za druge poduhvate, kao što je korišćenje pribora za jelo, za stolom za večeru ili držanje olovke kada počnu da pišu.
Podstiče nezavisnost i zajedničku igru
Igranje peskom je i društvena aktivnost. Druženje sa braćom i sestrama ili drugom decom sličnog uzrasta dok se igra u pesku podstaći će mališana da preuzme različite uloge. Možda će voditi grupu, upućivati druge kako ili gde da nešto urade. Možda će postati onaj koji rešava problem ili će morati da nauči da deli sa svojim prijateljima. Koju god ulogu preuzelo u grupi, dete će razvijati svoje društvene veštine i komunikaciju, koje su ključne za njihovu sposobnost da funkcionišu u stvarnom svetu škole. Alternativno, igra peskom može biti usamljena aktivnost, koja podstiče nezavisnost, između ostalih veština kao što su rešavanje problema i istrajnost.
BONUS VIDEO