Odnosi roditelja i učitelja ili nastavnika ne mogu se uvek nazvati glatkim: prvi često misle da se njihova deca uče na pogrešan način, dok drugi ne žele da im se roditelji mešaju u posao. Kako pregovarati i koje greške prave mame i tate? O tome govori ruski nastavnik književnosti Artem Grigorjan:
1. Idealizacija deteta
Naša deca su nam uvek najlepša i najpametnija. Potpuno im verujemo i znamo da neće prevariti niti postati lukavi. Ali, da budem iskren, zar nikada niste primetili da dete nešto ulepšava ili, obrnuto, nešto umanjuje? Mnogi roditelji sa kojima sam morala da komuniciram priznali su mi da su imali takve epizode. Ovo je najčešća manipulacija deteta, ali ovde je bolje biti smiren: deca (i odrasli) manipulacije uglavnom vrše ne namerno. A ako dete sve poriče ili vas uverava u istinitost svojih reči, obavezno recite da mu verujete. Ali analizirajte situaciju sa nastavnikom ili mentorom i saznajte kako se to zaista dogodilo. Videćete – vaše dete nije loše i nije jedino koje je pogrešilo. Nismo na sudskom ročištu, a nastavnik ili učitelj nije tužilac, već pomoćnik.
2. Tretiranje škole kao fabrike
Kad sve prođe glatko i kako se očekuje, super je. Ali budimo iskreni, ne postoji oblast u kojoj se svi procesi odvijaju bez iznenađenja. Zamislite školu – ovo je delo živih ljudi sa živim ljudima, od kojih su većina deca. Tojest, ljudski i komunikacioni faktori ovde nisu samo važni - oni stvaraju glavni deo rezultata. Bolje je ne zahtevati od nastavnika, na primer, "stabilan rast detetovog znanja, veština i sposobnosti", jer pred sobom imamo živo dete, a sa dobrim učiteljima on svakako postaje bolji i sazreva. Bilo bi čudno nacrtati grafikon rasta veština i postaviti "KPI", pošto mi ne pravimo cigle i posao ne rade roboti. Tačnost i evidentiranje obrazovnih rezultata na putu do cilja je veoma dobra i korisna. A ako želite da sarađujete sa nastavnikom u ovom formatu, bolje je da se dogovorite oko cilja i ključnih rezultata na putu do njega. Iz iskustva, ovo je bolje nego stalno merenje broja tačnih odgovora u testu ili grešaka u eseju i upoređivanje njihovog povećanja ili smanjenja.
3. Ovde i sada
Živimo u brzom i multitasking okruženju. Ovo se odnosi na roditelje, nastavnike i mnogo dece. Odlično je ako nastavnik brzo odgovara na vaše poruke i održava dijalog. Međutim, najbolje je imati na umu dve stvari kada radite brzim tempom (nastavnici treba da komuniciraju sa mnogo roditelja, a svi imaju zahteve). Prvo, veliki broj zadataka i visok tempo rada dovode do stresa. I svako anksiozno stanje prenosi se na decu i kolege, a to svakako ne pomaže da se bolje proučava i objašnjava. Drugo, kada brzo rešavaju probleme ili odgovaraju na pitanja roditelja, nastavnik i učitelj mogu nešto propustiti ili ostaviti nešto neizrečeno. A roditeljima je potrebna potpuna i objektivna slika. Zbog toga je u komunikaciji sa nastavnicima bolje uzeti u obzir da je za potpun odgovor i konstruktivno rešenje potrebno mirno okruženje - i štaviše, potrebno je sabrati svoje misli, zapamtiti pedagoški važne epizode i ponašanje deteta. I potrebno je vreme i posvećenost. Dakle, bolje je sporije.
4. Želim da znam sve
Spremni smo da pričamo o našoj deci mnogo i dugo, jer ih volimo i želimo im dobru budućnost. Kako iskustvo pokazuje, vrednost imaju samo pedagoški i vaspitno značajni momenti, odnosno ono što odražava razvoj deteta. I to nisu svi detalji. Zato je bolje uzdržati se od niza pitanja i ostaviti ona koja zaista pomažu da se dete razume i prati razvoj njegove ličnosti. Isto se može reći i za pričanje priče o svojoj deci – dobar profesionalac će vas saslušati, ali će u sebi pomisliti ovako: "Moglo bi se mnogo bez toga, ali ovo su mama i tata, oni vole svoje. dete toliko, treba da slušaš." Dobra ideja je voditi dnevnik obrazovnih događaja u porodici, kako se dete oseća, šta se menja, šta treba unaprediti, a na čemu još raditi. A onda možete pokazati dnevnik svojoj odrasloj deci i zabeležiti prijatne i zanimljive trenutke sa celom porodicom.
5. Želje, želje i još više želja
Oznaka dobre nastavničke zajednice je otvorenost za sugestije i povratne informacije (davanje tačnih i jasnih povratnih informacija je posebna veština). Međutim, moramo zapamtiti da u svakoj školi postoje obavezni momenti koji formiraju sistem, a fleksibilnost se ne odnosi na njih. Zgodno je primati želje ne u formatu aktivnosti (hajde da uradimo još diktata za moju ćerku, ona ne piše dobro), već u formatu zadatka, tako da nastavnici mogu da izaberu detetu odgovarajuću aktivnost za ovaj zadatak. Na primer, došao mi je pažljiv otac jednog učenika sedmog razreda i zamolio me da ojačam detetovu istrajnost i tačnost. Da bih to uradio, predložio sam časove za poboljšanje rukopisa (dete je imalo poteškoća da razlikuje neka slova) na tekstovima koji su mu bliski. Mesec dana kasnije, nastavnici matematike i engleskog su primetili da je momak počeo da piše jasnije i da nije odustajao od prvih poteškoća.
6. Poređenje
U savremenoj nastavničkoj etici postoji prvo pravilo: ne upoređujte decu pred decom i njihovim roditeljima. Ovo je neprijatno i dovodi do zavisti i ljutnje. Ali nastavnici, i drugi ljudi, reaguju na ovo na isti način. Različiti smo, na različite načine vodimo decu ka ciljevima obrazovanja i vaspitanja, imamo različita postignuća i rezultate. Ovo je normalno, i štaviše, zdravo. Na kraju krajeva, različiti nastavnici i mentori su pogodni za različitu decu. Prema mojim zapažanjima, ne postoje univerzalni profesionalci i oni koji ne greše. Još jedno zapažanje – da, pedagoški rezultat je važan, lako ga je oceniti (ili postoji ili ga nema), ali svake godine nastavnici postaju sve pažljiviji prema samom obrazovnom procesu. Kakva je atmosfera na času, koje reči i fraze kaže nastavnik, koliko su on i deca pažljivi prema emocijama i osećanjima jedni drugih, kakva se kultura govora usađuje deci u školi - treba da budete pažljivi na sve ovo. Malo je verovatno da roditeljima treba dete koje je položilo prijemni ispit sa 100 bodova, ali je potpuno "slomljeno" od onih koji su ga učili i nema adekvatno samopoštovanje. Dakle, učitelj sa kojim se deca osećaju opušteno i smireno, ne plaše se da pogreše i otklone ih, odličan je, što znači da će se postići visok akademski rezultat.
O komunikaciji između nastavnika i roditelja možemo dugo govoriti i njihovom analizom navesti mnogo konkretnih primera. Svi oni će dokazati glavno pravilo: osnova ove komunikacije je dobro deteta, a za njegovo dobro treba da komunicirate mirno i sa činjenicama. Morate da posmatrate situacije i manifestacije dece ne samo sa svoje strane i da budete pažljivi na mišljenja jedni drugih. Sa ovim pristupom biće rezultata.
(Yumama)
BONUS VIDEO: