Igranje je sastavni deo detinjstva, ali nisu sve igre jednake – neke od njih i te kako mogu da podstaknu razvoj inteligencije kod mališana. Američki profesor i naučnik koji se bavi razvojem dece, dr Robert Titzer otkrio je koje igre treba da igra dete ako želite da bude genije.

On smatra da su prve godine života deteta ključne.

"Oko 90 odsto mozga se razvija do pete godine, zato preporučujem da 90 odsto roditeljskih napora bude usmereno na edukovanje dece do pete godine. Ono što nauče do tada, ako su naučili rano da čitaju, matematika im je na najvišem nivou za taj uzrast, to može mnogo da utiče na njihovo učenje u budućnosti".

Dr Robert savetuje i da od prvih dana života nudite detetu igračke, a evo koje igre i igračke su po njegovom mišljenju najbolje.

Viseće igračke iznad kreveca

"Postoji istraživanje koje je pokazalo da ako napravite bebino okruženje interaktivnijim, ona više uči. Sa ovim aktivnostima počnite što pre", savetuje dr Rober.

Ono što možete da uradite je da iznad kreveca stavite neku viseću igračkicu ili muzičku vrtešku, koja će se pomerati kada je beba šutne ili udari rukicom. Naravno, pritom vodite računa o bezbednosti bebe – neka igračka bude lagana i ne ostavljajte je bez nadzora.

Baloni

Još jedan način da beba reaguje na interaktivnost okruženja su baloni."Do

šao sam na ideju da bebi zavežem helijumske balone za nogu i ruku. To možete da radite sa bebom već od nekoliko nedelja starosti i ubrzo će shvatiti da se balon pomera kada ona pomera ruku ili nogu", kaže dr Robert za thesun.co.uk.

Čitanje

"Preporučujem da radite na jezičkim veštinama i čitanju sa detetom što pre. Što ranije dete stekne jezičke veštine ne samo da će brže misliti, već su i veće šanse da će kasnije čitati. Čitanje različitih knjiga je najbolji način da se proširi detetov rečnik. Umesto da dete ima jednu omiljenu knjigu koju čitate sto puta, obezbedite razne knjige. Preporučujem i knjige koje su napravljene da pomognu deci da naučte da čitaju".

Tetris

Stari dobri tetris kojim smo se nekad svi igrali, zapravo je sjajna igra za razvoj inteligencije kod dece, kaže ovaj stručnjak.

"Mnogi se iznenade što preporučujem tetris, ali savetujem da se deca rano upoznaju sa ovom igrom. Ona ima mnogo dobrih efekata – sjajna je zbog dosta 3D stvari i rotirajućih predmeta, a takođe je važna i brzina. Dobro je da deca vežbaju brzinu i brzo donose odluke jer što se duže čeka na razvoj tih veština, teže ih je razviti".

Učenje jezika

Dr Robert preporučuje da deca od malih nogu uče što više jezika.

"Postoji istraživanje koje je pokazalo da je bolje da se od rođenja uči više jezika odjednom, nego da se prvo uči jedan, pa onda neki drugi jezici. Preporučujem da se deca upoznaju bar sa četiri jezika, mozak se mnogo efikasnije razvija ako se uči više jezika odjednom", pojašanja on.

Kocke za slaganje

Dr Robert smatra da su kocke za slaganje igračka koju treba da ima svako dete. Istraživanja su pokazala da pravljenje raznih predmeta od kocki u predškolskom uzrastu ima veze sa boljim učenjem matematike kasnije, te da je ova igračka zapravo sjajna odskočna daska za složene matematičke koncepte koji se kasnije uče.

Sport

Fizička aktivnost je jako važna za razvoj dece, ali ono što će vas možda iznenaditi je da sport pomaže boljem razvoju jezičkih veština kod dece.

"Upoznajte dete sa različitim sportovima i vokabular će mu drastično porasti. Učiće više reči povezanih sa sportom, na primer, teniski reket, mreža loptica, forhend, bekhend... Takođe, na ovaj način će naučiti šta im se zaista dopada, zato im dajte mnogo prilika da otkriju svoja interesovanja", zaključuje ovaj stručnjak.

BONUS VIDEO:

Negativni efekti upotrebe tehnologije na razvoj dece kurir televizija