Deci iz spektra autizma će često treba pomoć u upravljanju svojim postupcima i učenju kako da se ponašaju sa vršnjacima. Socijalni deficiti su ključni deo autizma.

Kako počinje nova školska godina, kako možete pomoći svom detetu da stekne drugare? Kakvu ulogu treba da igrate u prijateljstvima vašeg deteta iz spektra autizma i koje korake možete da preduzmete sada? Evo pet saveta.

Potražite bihejvioralno ili terapeutsku podršku

Ako se vaše dete ponaša loše, posebno ako ga to dovodi u opasnost, prvo se fokusirajte na to. Pronađite iskusnog provajdera primenjene analize ponašanja (ABA). Analitičar ponašanja sa sertifikatom će pomoći vašem detetu da nauči odgovarajuća ponašanja. Ako vaše dete ima poteškoća u komunikaciji, terapeut može da mu pomogne da nauči jezik i veštine komunikacije. Ovo će detetu dati osnovu za društvene veštine koje su mu potrebne da počne da sklapa prijateljstva.

Stvorite društveno okruženje sa braćom i sestrama ili članovima bliske porodice

Najverovatnije, vaše dete provodi mnogo vremena sa braćom, sestrama i bliskim rođacima. Iz tog razloga, porodično vreme pruža priliku za često i fokusirano učenje. Možete da pomognete svom detetu da vežba ove veštine. Probajte aktivnosti koje uključuju razgovor i traženje stvari da ih pozajmi. Aktivnosti takođe mogu da uključuju pretvaranje i igranje zajedno sa drugima. Sve su to prilike za izgradnju društvenih veština.

Na primer, postavite scenario da vaše dete radi na tome da se smenjuje sa članovima porodice u nekoj igri. Smenjivanje je važno za razvoj društvenih veština kao što su slušanje i rešavanje konflikata. Deca uče društvena pravila, poput deljenja, kroz jednostavnu igru.

Pridružite se grupi za podršku u vašoj oblasti

Društvene mreže olakšavaju deljenje resursa i događaja više nego ikada. Takođe možete da podesite termine za igranje za svoju decu. Porodice se mogu osloniti jedna na drugu radi podrške, razmene informacija..

Ako niste deo nijedne onlajn grupe, razmislite o tome da se pridružite nekoj. Možete da se povežete sa drugim porodicama sa decom koja imaju autizam ili posebne potrebe. Zatim možete učestvovati u sličnim aktivnostima.

Porodice sa decom u zajednici poremećaja autističnog spektra (ASD) često postaju bliski prijatelji. Ako je moguće, pronađite porodice čija deca idu u školu vašeg deteta. Ovo može da pomogne vašem detetu da se oseća prijatnije u školi, posebno u prvim danima i nedeljama.

Razgovarajte sa učiteljem vašeg deteta i psihološko pedagoškom podrškom u školi

Da biste uključili društvene ciljeve u individualini obrazovni plan vašeg deteta, preduzmite korake sada jer ne možete da idete u školu sa njim. Razgovarajte sa timom škole o napretku i poteškoćama u društvenim veštinama.

Planirajte aktivnosti posle škole i vikendom sa drugim porodicama

Ovo je način da imate bezbedno i prijateljsko okruženje za druženje. Takođe pomaže da klinci vežbaju druženje sa vršnjacima, u okruženju koje poznaje mnoge posebne potrebe koje imaju i nisu nimalo neočekivane, preterane ili neprihvatljive. Kao i vaše dete, i vi možete učestvovati u društvenim događajima i družiti se sa roditeljima. Školski događaji i roditeljske večeri omogućavaju vam da se upoznate i razgovarate sa drugima. Nemojte se plašiti da se predstavite i započnete razgovor. Vremenom, ova vrsta interakcije može dovesti do prijateljstva i za vas i za vaše dete.

Dok se pripremate za predstojeću školsku godinu, imajte na umu da je škola nešto više od akademske nastave. Radi se o negovanju i deteta i zajednice u kojoj živite.

BONUS VIDEO

Agresivno ponašanje deteta sa autizmom TikTok/ super_solo_mon