Zašto dete ne reaguje na svoje ime? Prvo posumnjajte na probleme sa sluhom, a evo šta su drugi uzroci

Evo kada bi dete trebalo da počne da reaguje na svoje ime i koji su najčešći uzroci izostale reakcije.

Shutterstock

U uzrastu od oko godinu dana dete počinje da razume intonaciju, pa će tako po tonu vašem glasa i načinu obraćanja prepoznati da li mu se obraćate nežno ili ga zbog nečega grdite i u skladu sa tim reaguje osmehom ili plakanjem. Na svoje ime bi, međutim, trebalo da počne da pokazuje reakciju već sa oko sedam meseci, u smislu da prepoznaje svoje ime.

Ukoliko dete ne reaguje na svoje ime, ne treba da paničite, ali ni da zanemarite to jer može da ukaže na neke neurološke probleme.

Kada dete čuje svoje ime, trebalo bi da:

  • Okrene glavu prema osobi koja ga zove ili da pogleda u tu osobu
  • Podigne glavu, okrene se ili se približi osobi koja ga zove, da je pogleda u oči
  • Promeni izraz lica, postane pomalo nervozno ako je u pitanju osoba koju ne poznaje

Kada dete ne reaguje na svoje ime

Ako dete ne reaguje na svoje ime, važno je da pokušate da razumete prirodu njegovog ponašanja. A evo koji su najčešći razlozi za to:

Autizam

Deca sa poremećajima iz spektra autizma čuju kada ih neko pozove imenom, i mogu da odraguju različito u zavisnosti od intonacije, glasnoće i drugih faktora. Najčešće ignorišu poziv, ali mogu i da ostvare neki kontakt. Ovi mališani generalno imaju problema u interakciji sa ljudima oko sebe, pa mogu selektivno da odgovore različitim članovima porodice i poznanika.

Kada je reč o ponašanju dece sa autizmom, oni svet oko sebe doživljavaju na jedan drugačiji, poseban način, uključujući zvukove, prostor, boje, oblike, ukuse... Mogu da budu potpuno ravnodušni na zvuke, uključujući i zvuk glasa roditelja, pa u skladu sa tim ne reaguju ni kada ih mama ili tata pozovu imenom.

Problemi sa sluhom

Bebin sluh se testira već u najranijem uzrastu, ali može se desiti da se neki problemi razviju kasnije, posle infekcija, povreda i slično. Ako dete ne reaguje na svoje ime, možda bi najpre trebalo da posumnjate u to da li dobro čuje, te da ga odvedete kod stručnjaka.

Ljutnja, ignorisanje

Najjednostavnji i najbanalniji razlog zbog kojeg dete ne reaguje na ime kada ga pozovete je ljutnja. Obratite pažnju na lice mališana kada ga pozovete, to će vam otkriti njegovo raspoloženje. Kada je reč o bebama, one ponekad ne reaguju na svoje ime ako su zauzete nečim što ih jako zanima, pa prosto odaju utisak kao da vas ne čuju.

Alalija senzornog i motornog tipa

Alalija je poremećaj u govoru, pri čemu su sluh i inteligencija normalno razvijeni. Ovo stanje se razvija kod dece mlađe od tri godine i može da bude praćeno poremećenom koordinacijom ili percepcijom.

Na govor utiču motorna i senzorna alalija. Kod motornog tipa, dete sve razume, ali ima poteškoće u govoru, što znači i da reaguje na svoje ime, ali ne može da odgovori, piše deti.mail.ru.

Kod senzorne alalije, dete ne razume šta mu se govori, ne može da poveže reči sa slikama ili pravim predmetima. Njegov govor se sporije razvija, ne prepoznaje svoje ime i zato i ne može da odgovori.

Kada treba da odete kod lekara

Ako primetite bilo kakve zabrinjavajuće simptome, dobro bi bilo da odete kod lekara – uvek je bolje pre nego kasnije. Svakako, uz izostanak reakcije na ime, i sledeći simptomi su razlog da odete odvedete dete kod stručnjaka:

  • Problemi sa sluhom – dete ne reaguje na zvuke različitih jačina
  • Problemi sa govorom i nerazumevanjem onoga što mu se govori
  • Bilo kakve atipične reakcije – od ignorisanja preko vrištanja do histerije
  • Opsesivno ponavljanje nekih radnji, zvukova ili pokreta

Pre nego što se uspaničite jer dete ne reaguje na svoje ime, pokušajte da obratite pažnju na širu sliku – da li se mališan zaigrao nečim, da li vas možda zaista od nekih glasnih igračaka nije čuo i slično. To što dete jednom ili dvaput ne odreaguje kada ga pozovete imenom nije razlog za brigu, ali ako se to stalno ponavlja, onda je zaista bolje da potražite mišljenje stručnjaka.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Prvi simptomi autizma  TikTok/oh_maddy