Vaše dete mirno spava, a onda odjednom, usred noći, budi se uz intenzivan, dramatičan plač? Ova situacija za roditelje je veoma stresna jer ne znaju kako da pomognu detetu, ali pedijatar i stručnjak za poremećaje sna kod dece, dr Debora Lin Dukejn objašnjava o čemu je reč.
Ona je za BabyCentre objasnila da postoji više uzroka iznenadnih noćnih buđenja, a jedan od razloga je "noćni teror" koji je sličan mesečarenju, ali je dramatičniji i često je povezan sa nedostatkom sna kod dece.
Šta da radite kada se dete probudi uz vrisak
Kada se desi da se dete iznenada probudi noću uz dramatičan plač, idite do njega. Međutim, ne treba da uradite ono što većina roditelja prvo pokuša: ne treba da umirujete i da mu se obraćate uopšte jer može da se desi da se dete uznemiri i da vas odgurne, da se zbuni i dezorijentiše. Takođe, ne treba da pokušavate da budite dete, već budite pored njega samo kako biste pazili da se ne povredi dok napad plača ne prođe.
Drugi razlog zbog kojeg dete može da se budi iznenada tokom noći, uz plač, mogu biti i noćne more ili košmari. To nije retko kod dece jer se mašta kod mališana razvija, pa situacije koje je proživelo u toku dana, pomešane sa imaginacijom, mogu da izazovu ovakve snove. Ukoliko dete ima košmare, nakon buđenja je potrebno da odete kod njega kako biste ga umirili. Ako dete to traži i želi, možete ostati uz njega dok ponovo ne zaspi.
Noćne more
Drugi razlog za iznenadna buđenja uz plač mogu biti i noćne more ili košmari. Kako raste kod deteta se razvija mašta, a situacije koje je doživelo u toku dana, pomešane sa imaginacijom, mogu mu dolaziti i u snove. Nakon što se dete porobudi jer je imalo košmar potrebno je da odete kod njega i da ga umirite. Ako vam dete to traži, možete ostati uz njega dok ne zaspi ponovo.
Nemojte da brinete ukoliko dete ne želi da vam priča o svom uznemirujućem snu. Moguće je da ono i ne ume da vam objasni rečima šta je tačno sanjalo.
Ostali razlozi za noćna buđenja
Postoje i neki drugi razlozi zbog kojih se dete može iznenada buditi noću uz plač. Naročito kod dece koja inače nemaju problema sa spavanjem, uzroci mogu biti bolest, skokovi u razvoju ili anksioznost zbog razdvajanja (mamin odlazak na posao, polazak u vrtić i slično).
Šta raditi
Ukoliko je u pitanju bolest, naravno, jedino što roditelji mogu i treba da urade je da odvedu dete kod lekara i postaraju se da dobije adekvatnu negu.
Kada je u pitanju skok u razvoju ili anksioznost, najpre utvrdite da li dete ima dovoljno sna u toku dana. Nasuprot uvreženom mišljenju, što dete manje spava tokom dana, manje su šanse da uveče spava mirno i teže će zaspati. Zato je savet da dete obavezno spava popodne, ali je važno i da se potrudite da uveče leže na vreme (prikladno za svoj uzrast).
Dodatni saveti
Šta god da je od navedenog razlog zbog kojeg se vaše dete budi noću, najvažnije je da oseti da ste vi smireni i da može bezbrižno da nastavi da spava.
Razgovor sa detetom svedite na minimum posle buđenja, a svetla neka ostanu prigušena. Imajte na umu da ova situacija sa buđenjem može da se ponavlja nekoliko noći zaredom, čak i nedeljama. Važno je da za to vreme održavate rutinu spavanja i problemi će se vremenom rešiti. Svakako, ako imate nedoumica ili ste zabrinuti, najbolje je da se obratite stručnjaku.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)