Tokom bebine prve godine, postoji mnogo neverovatnih stvari koje se dešavaju. Iz mesaca u mesec, pa čak iz nedelje u nedelju bebe se menjaju neverovatnom brzinom. Roditelji obično ostanu fascinirani kada shvate koliko se njihova beba promenila i razvila za tako kratko vreme.

Nekada će vam se činiti da ne stižete ni da spakujete odeću, a beba ju je već prerasla. Sigurni smo da znate taj osećaj.

I znate šta, to niste umislili. Bebe zaista imaju momente naglog rasta.

Šta su SKOKOVI U RAZVOJU?

To su periodi u kojim se beba vrlo brzo razvije. Imajte na umu da se ovo ne odnosi samo na fizički rast bebe, već i na njen razvoj. Dešavaće se razne promene ponašanja, ali ne brinite. Iako u tim trenucima mislite kako tom ponašanju nema kraja, skok u razvoju obično traje nekoliko dana.

- Beba će više tražiti da sisa

Ako dođe do klaster dojenja, ili pak traži češće da jede, ovo je jasan znak da joj je apetit povećan zbog naglog rasta.

- Promena u spavanju

Možda će se beba ranije buditi, neće moći da zaspi ili će češće hteti da spava.

- Nervoza

Čak i one najmirnije bebe mogu biti mali mrgudi u ovim periodima. Poremećen je san, gladne su, nekad rast može i da ih zaboli - pa ko ne bi bio nervozan?

Kada dolazi do skokova u razvoju?

Iako je svaka beba jedinstvena, skokovi u razvoju se javljaju u nekom sličnom periodu. Obično je to:

- između prve i treće nedelje

- sa šest nedelja

- sa tri meseca

- sa šest meseci

- sa devet meseci

Neke bebe će ovaj period proći mnogo jednostavnije i bez primetnih promena. Sve dok beba jede normalno, piški i kaki takođe redovno, nema razloga da se brinete da li se razvija kako treba.

Šta možete da uradite?

- Hranite bebu kada je gladna

Ako je do sada uvek jela na tri sata, a sada traži na dva, nahranite je, jer je zaista gladna. Ovo će trajati nekoliko dana, a vi ćete joj pružiti onoliko koliko joj je sada potrebno. 

- Pomozite bebi da zaspi

Pratite bebine potrebe. Ako želi da spava više, neka spava. Ako, sa druge strane, ne može da zaspi, budite strpljivi i probajte da se što više držite svoje rutine.

- Budite strpljivi i puni ljubavi

I vama će prijati da pojačate to maženje tokom dana, nežnost, da se više kupate, pevate, ma šta god da beba voli.

- Brinite se i o sebi

Da, i ovo je vrlo važno. Beba prolazi kroz promene, ali i vi sa njom. To vas može iscrpeti. Obratite pažnju na svoje potrebe, odmarajte se i jedite lepo. Potražite pomoć kad god vam zatreba.

- Obratite pažnju na bebino celokupno zdravlje

Beba nam neće sama reći kako se oseća, pa razumemo da je teško da znate da li je ona dobro ili ne. Ukoliko primetite i neke druge simptome sem prethodno navedenih, možda postoji još neki problem. Dehidratacija, osip, bolovi, temperatura - sve su ovo znaci da se obratite lekaru.

Pročitajte i...